Bakan Çelik: Düşürülen Uçağın Çiftçiyle Ne Alakası Var?

 > -

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, düşürülen Rus uçağı yüzünden yaşanan krizin iki ülke çiftçisine fatura edildiğini belirterek, "Rusya'nın krizi çiftçinin üzerine faturaya dönüştürmesi inanılır bir şey değil. Düşürülen uçağın çiftçiyle ne alakası var?" dedi.

Bakan Faruk Çelik, Adana milletvekilleri, üniversite temsilcileri, bakanlık merkez birimleri ve ilgili kuruluşlar, bölge müdürleri, bakanlığa bağlı kuruluşların müdürleri ve çiftçilerin katılımıyla düzenlenen Akdeniz Bölgesel Ortak Akıl Toplantısı'nda konuştu. Adana Hilton Oteli'nde düzenlenen toplantıda Bakan Çelik, angajman kurallarını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından başlayan Rusya krizine de değindi. Türkiye olarak bu meselenin uçak olayı çerçevesinde değerlendirilmesini arzu ettiklerini anlatan Bakan Çelik, "Ama sözüm ona büyük devlet olduğunu iddia eden Rusya'nın konuyu nereye taşıdığını ibretle izliyoruz. Konunun çiftçi narenciye domatesle buğdayla ne alakası var? 750 milyon dolarlık bir ihracat yapıyoruz Rusya'ya evet. Ama 3 milyar dolarlık bir ithalat söz konusu. Bu rakamlara baktığınızda 3-4 misli daha fazla ithalat yaptığımız ülkenin çiftçisi de yine çiftçi. Gelir düzeylerini hepimiz biliyoruz. Dünyada, ülkemizde, bölgede, Rusya’da. Bu faturayı çiftçiye kesmek kadar yanlış bir şey olamazdı. Ama sözüm ona büyük devletin bunu çiftçinin üzerine faturaya dönüştürmesi inanın anlaşılır bir tablo olmadığını özellikle bu birliktelik vesilesiyle ifade etmek istiyoruz" diye konuştu.

'Bu konunun domates ve portakalla ne ilgisi var?'

Türkiye'nin konuyu sabırla takip ettiğini ve aklı selimin hakim olmasını beklediğini belirten Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "2 dost ülke, birçok alanda ilişkilerimiz olduğu Rusya ile ilişkilerimizin normalleşmesi ve bu duygusal ortamdan Rusya'nın çıkmasının bölge ve ülkemiz için yararı olacağı kanaatindeyiz. Çok şeyler söylendi, yaşandı. Ama Türkiye gerçekten büyük devlet olmanın sorumluluğunu sürdürüyor. Lafla büyük devlet olunmuyor, icraatla oluyor. Türkiye büyük devlet olmanın tüm gereklerini ortaya koymuş durumda. Cumhurbaşkanımıza, tüm ülkeyi yönetenlere şükranlarımı sunuyorum. Fevri ve hissi değil. Uçak düştü, onu konuşalım. Eğer ihlal yoksa Türkiye gereğini yapsın. İhlal ettiyseniz siz gereğini yapın. Bu meselenin domates, portakalla ne ilgisi var. Ama bu kadar basit bir yaklaşımın kenarından geçmeyip çok başka alanlara konuyu taşıdılar. Hâlâ ben aklı selimin gecikmeli de olsa hakim olacağı içerisindeyim."

Et fiyatları nasıl düşer?

Türkiye'de et fiyatlarıyla ilgili gelişmeleri de değerlendiren Bakan Çelik, şunları kaydetti: "Kırmızı et fiyatların düşmesiyle ilgili çok kolay bir çözüm var. Şimdi istediğiniz kadar et ithalatı yapabilme imkanı elimizde var. Peki doğru mu? Bunu açıkça paylaştık kamuoyuyla kasaplarımızla, besicilerimizle paylaştık. Bu doğru değil dışarıda daha ucuz et var diye biz eğer ithalatı bir çıkış yolu olarak görürsek o zaman içerideki hayvan varlığımızı tehlikeye gireceğini herkesin bilmesi gerekiyor. O halde bu ülke bizim ülkemiz hep beraber taşın altına elimizi koymamız gerekiyor. Ne yapmamız gerekiyor? Hayvan varlığımızı arttıracak bir bakış açısı geliştirmemiz gerekiyor. Spekülatörlerin vereceği bir cevap var. Onlar piyasayla oynarlarsa piyasayı bir aşağı bir yukarı çekerlerse sabahleyin yediğimiz kadar et ithalatı mümkün. Ama iyi düşünün; onlarla başka yollarla da mücadele edebiliriz. Ama ben üreticiden besiciden kasaplardan bahsediyorum. Bu ülke hayvan varlığını arttırmalı kendi kendine yeterli hale gelmeli. Bir milyon ton kırmızı etimiz var. Bir milyon 300 bin tona ihtiyacımız var. Açığımız belli, bu açığı kapatabilmeliyiz. Nasıl yapacağız? Dişi hayvan getirerek vereceğiz teşvikleri bu hayvan sayısını hızlı bir şekilde artırmamız gerekiyor. Dışarıdan ithal edilen hayvanlar pahalı her yerde söylüyorum. Hayvan geliyor pahalı geliyor üstelik Türkiye'de özel sektör yaygın bir şekilde hayvan ithalatı gerçekleştirdiği için dışarıda hayvan fiyatları yükseliyor, tavan yapıyor. Daha düşük fiyatlarla bu hayvan girişleri Türkiye'ye olacak maliyetleri destekleyerek üretim maliyetlerini düşürerek et fiyatlarını düşürmek doğru olandır."

  • DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaKırmızı EtRusyaet
Görüş Bildir