Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakan Çelik: 50 Milyar Dolar İçin 2023'ü Beklemeye Gerek Yok

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bakan Çelik: 50 Milyar Dolar İçin 2023'Ü Beklemeye Gerek Yok

Bakan Çelik: 50 Milyar Dolar İçin 2023'Ü Beklemeye Gerek Yok

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)

ANTALYA’da turizmcilerle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 50 milyar dolarlık turizm gelirine ulaşmak için 2023’ü beklemeye gerek olmadığını söyledi.

Bakan Çelik, bakan olduktan sonra ilk kez geldiği Antalya ziyareti kapsamında Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen yemeğe katıldı. Lara Barut Otel’deki yemeğe Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Menderes Türel ve Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya milletvekilleri Sadık Badak ve Gökçen Özdoğan Enç, Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, turizm geliştirme birlik başkanları ve turizmciler katıldı.

Yemeğin ardından turizmcilere seslenen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizm sektörüyle ilk buluşmasının Antalya’da olmasının tesadüf olmadığını, bu kentin turizmin öncüsü ve itici gücü olması nedeniyle bunun stratejik bir başlangıç olduğunu söyledi.

Antalya’nın marka algısının Türkiye sınırlarının ötesine geçtiğini, turizm bölgesi olmanın ötesinde kendi başına başarı öyküsü haline geldiğini ifade eden Bakan Çelik, "Bakanlığımızın en önemli takip edeceği konulardan biri, Antalya’nın marka algısını dünyada güçlendirmektir. Turizm Bakanı’nın Ankara’dan sonraki paralel makamı Antalya’dır" dedi.

Antalya’nın turizmde sorunları olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, bunları çözmek için hepsini tek tek alt alta yazıp uğraşma yerine, hep beraber ortaya konulan vizyonu takip ederek, belirlenecek öncelikler içerisinde sorunların çözülmesi gerektiğini aktardı.

STRATEJİK SEKTÖR OLDU

Son dönemde Türkiye’nin çevresindeki komşularına ekonomisiyle model olan bir ülke haline geldiğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, şöyle dedi:

"Turizm denilince akla o ülkenin demokrasisi, dış politikası, ekonomisi, kenti, kentlileşmesi, eğitimi, sağlığı ülkenin bütün standartları turizm dediğimiz kavramın içine giriyor. Etrafımızda 300 yıllık dengeler değişiyor, Türkiye demokratik ve ekonomik standartları açısından dünyanın gözdesi haline geliyor."

Türk turizminin değişen dünyada turizmi geliştirmek yerine bütün kazanımlarıyla yeniden icat etmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Çelik, "Son açıklanan turizm rakamlarıyla gördük ki, turizm Türkiye’nin milli gelirinin oluşmasında öncü bir sektör olmanın ötesine geçmiş, stratejik bir sektör haline gelmiştir. Hepimiz turizmle ilgili bir meseleyi konuştuğumuzda Türkiye’nin geleceğiyle ilgili bir meseleyi konuşuyoruz" diye konuştu.

"ARTIK ROMA’YI SAVUNACAĞIZ"

Bakanlık olarak yeni dönemde Türkiye’nin dünyadaki kültür ve turizm imajını büyütmek ve güçlendirmek hedefinde olduklarına değinen Bakan Ömer Çelik, şöyle dedi:

"Siz kararlıysanız ben bir şeyi açıklamak istiyorum; Eğer siz varsanız bizim 50 milyar dolarlık turizm gelirine ulaşmak için 2023’ü beklememize gerek de yok tahammülümüz de yok. Siz varsanız ben de bu hedefi daha önce gerçekleştirmek için varım. Sorunlarınızın altını çizerek, sektörünüzü ağlama duvarına dönüştürerek sorunlarınızın içinde kaybolacak vaktimiz yok. Artık Kartaca’yı savunma zamanı bitti Roma’ya saldıracağız hep beraber. Roma yolculuğumuz hayırlı olsun."

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ise Antalya’nın kentliler için yaşanılabilir bir şehir olması halinde turistlerin de daha fazla Antalya’yı tercih edeceğini anlattı. Sektörde yaşanan sorunların çözülmesi noktasında bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydeden TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Turizmi Teşvik Kanunu, turistik tesislerin belgelendirilmesi, Kıyı Kanunu’nun uygulanmasına dair yönetmelik, ecrimisil ve çalışma hayatına ilişkin konuları gündeme getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraAntalyaÖmer ÇelikTercih
Görüş Bildir