Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakan Çavuşoğlu: 'Dini Liderler Her Şeyden Önce Nefreti Değil Kardeşliği Ön Plana Çıkarmalıdır'

0PAYLAŞIM

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françesko'nun sözde Ermeni soykırımı iddialarını destekleyen açıklamasını eleştirdi, "Dini liderler nefreti, kini değil, barışı, kardeşliği ön plana çıkarmalı" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde AK Parti teşkilatını ziyaret etti. 7 Haziran'da yapılacak seçimlere yönelik milletvekili aday listelerinin belirlendiğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, teşkilat üyelerinin büyük dayanışma içinde çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. Bir siyasi parti içinde değişimin, gelişimin mutlaka olması gerektiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Biz de sürekli kendimizi değiştirerek güçlendiriyoruz. Değişimi yakalayamayan devletler de uluslararası örgütler de siyasi partiler de yavaş yavaş yok olur gider ama bizim her yaptığımız değişim bizi daha da güçlendirdi, geleceğe emin adımlarla yürümemize vesile oldu" dedi.

'15'İNCİ MİLLETVEKİLİ ADAYIYIM'

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan'ın Antalya'dan aday olmasının ulaşım alanındaki yatırımlar açısından önemli bir şans olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, Elvan'ın vizyonu bulunan, projelere önem veren bir kişi olduğunun altını çizdi. Üçüncü dönem kuralı nedeniyle aday adaylık başvurusunda bulunmadığını da kaydeden Bakan Çavuşoğlu, Antalya'nın 15'inci milletvekili adayı olduğunu, bu doğrultuda çalışmalarını sürdüreceğine işaret etti.

'TÜRKİYE'DE FARKLI, ORADA FARKLI KONUŞUYOR'

Papa Françesko'nun Vatikan'da düzenlediği ayinde sözde Ermeni soykırımı iddialarını destekleyen açıklamasına da değinen Bakan Çavuşoğlu, Papa'nın Türkiye'de farklı, orada farklı konuştuğunu kaydetti. Bu durumu samimiyetsizlik olarak nitelendiren Bakan Çavuşoğlu, "İster dini lider olun, ister bir ülke lideri, söylemlerimiz her zaman birbiriyle tutarlı olmalıdır, sözlerinizde de durmalısınız. Burada başka şey söyleyeceksiniz, başka yerde başka şey söyleyeceksiniz. Bu bizim anlayışımızda yok. İkincisi din adamları, dini liderler her şeyden önce nefreti değil, ayrımı değil, kini değil, barışı, kardeşliği ön plana çıkarmalıdır" diye konuştu.

'HOCALI KATLİAMINI NİYE ANMIYORSUNUZ?'

Acıları yarıştırmak yerine ortak acılar üzerine kardeşlik kurulması yönünde adımlar attıklarını anlatan Bakan Çavuşoğlu, şöyle dedi:

"Acılar arasında ayrım yapılmaz. Papa, Bosna'da olanlara mahkeme kararı olmasına rağmen 'soykırım' diyemiyor. Neden? Oradakiler, Müslüman. Aynı Papa hiçbir mahkeme kararı olmadan, bir Birleşmiş Milletler kararı olmadan, bir tarihçinin kararı olmadan ortak acımız olan 1915 olaylarına 'soykırım' diyebiliyor. Peki, 1915 olaylarını gördük mü, yaşadık mı, araştırdık mı, tarihçiler araştırdı mı? 'Komisyon kuralım' diyoruz, gelin arşivleri açalım, bilim adamları gelsin, üçüncü ülkelerden de gelsin, Vatikan'da da varsa böyle bilim adamı onu da göndersinler. Biz buradan çıkacak sonucu zaten kabul edeceğimizi baştan söyledik. Peki o olaylar 1915'te oldu, bu kadar kısıtlı bilgiye rağmen böyle bir açıklama yapıyorsunuz, 20 sene önce herkesin gözü önündeki Hocalı katliamı, yani Ermenilerin katlettiği Azerbaycanlıları niye anmıyorsunuz? Madem acıları anacağız, onu niye unutuyorsunuz."

ESNAFI GEZDİ, DESTEK İSTEDİ

Bakan Çavuşoğlu, ilçe teşkilatı ziyaretinin ardından İl Başkanı Rıza Sümer, milletvekili adayları Mustafa Köse, İbrahim Aydın, Ercan Mekteplioğlu ve partililerle esnafı ziyaret etti. Esnafın sorunlarını dinleyen Bakan Çavuşoğlu, 7 Haziran'da yapılacak seçimi hatırlatarak, destek istedi. Bu sırada bazı vatandaşların çocuklarının işe yerleştirilmeleri konusunda talepte bulunmaları üzerine Bakan Çavuşoğlu, puan sıralamasına göre yerleştirme yapıldığını hatırlattı. Ak Parti milletvekili adaylarını tanıtan Bakan Çavuşoğlu, partilerinin iyi bir kadroyla seçime girdiğini kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, Sarılar Mahallesi'nde Sarılar Erkek Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrenciler yararına düzenlenen kermesi de gezerek yemek yedi.

'GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇIN'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Manavgat merkezinde esnaf ziyareti yaptığı sırada önüne geçen Ayşe Gülen adlı kadın, kızının üniversite mezunu olmasına rağmen yeterli kadro açılmadığı için öğretmenlik yapamadığını söyledi. Kızının evde oturduğunu belirten Ayşe Gülen, "Yaşlıları emekli edin artık gençlerin önünü açın. Benim çocuğum değil gençler işe girsin. 100- 150 bin öğretmen alın. Açın bu gençlerin önünü" diye seslendi. Bakan Çavuşoğlu da gençlerin önünü açmak için çalıştıklarını kaydetti.

'HİÇ KİMSE KİMSEDEN ÜSTÜN DEĞİL'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Manavgat'ın ardından Alanya İlçesi'nde ziyaret, taziye ve toplantılara katıldı. Bakan Çavuşoğlu ilk olarak yapımı tamamlanma aşamasında olan 50 üniteli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatını ziyaret etti. Merkezi gezerek yetkililerden bilgi alan Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı açıklamada ağız ve diş sağlığı merkezlerini önemsediklerini, 50 ünitelik hastanenin kısa sürede hizmete gireceğini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, merkeze yakın bir bölgede 300 yataklı bölge hastanesi inşaatının da devam ettiğini belirtti.

Ardından işadamı Kamil Yüzbaşıoğlu'nun 4 gün önce vefat eden 80 yaşındaki annesi Hayriye Yüzbaşıoğlu'nun ailesine taziye ziyaretinde bulunan Bakan Çavuşoğlu, buradan Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi'ne geçti. Kaymakam Hasan Tanrıseven, Belediye Başkanı MHP'li Adem Murat Yücel ve Dekan Prof. Dr. İbrahim Güngör tarafından karşılanan Bakan Çavuşoğlu, öğrencilere konuşma yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, üniversitelerdeki öğrenci olaylarına ilişkin, hiç kimsenin kimseden üstün olmadığını belirterek, öğrencilerden tahriklere kapılmamalarını, çatışmalara girmemelerini istedi. Bir öğrencinin üniversitelerdeki olaylar nedeniyle gençlerin yaşamını yitirdiğini söylemesi üzerine Bakan Çavuşoğlu, öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmeleri için üniversitelerin standartlarını yükselttiklerini söyledi. İlk göreve geldiklerinde burs miktarının 45 lira olduğunu, şu anda 330 liraya yükseldiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, "Birinci sınıf yurtlar yaptık. Üniversitelere araştırma için ayırdığımız bütçe arttı. İstenilen altyapıyı oluşturduk. Her türlü imkanı sağladık. Öğrencilerin de dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Hepimiz farklı etnik gruptan olabiliriz. Farklı siyasi partilere oy verebiliriz. Farklı ideolojilere sahip olabiliriz ama şunu unutmayın, hiç kimse kimseden üstün değildir" diye konuştu.

'TARTIŞIN AMA ÇATIŞMAYIN'

Öğrencilerin tahriklere kapılmaması gerektiğine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, şöyle dedi:

"Tahriklere kesinlikle kapılmamak lazım. Hele hele böyle çatışmalara, kavgalara hiç girmemek lazım. Düşüncelerimizi niye demokratik bir ortamda özgürce tartışmasını bilmiyoruz, niye paneller düzenlemiyoruz? Tartışın, Türkiye'nin sorunlarını, dünyanın sorunlarını tartışın. Zamanında üniversitelerde gençler ideolojik sebeplerle kamplara ayrıldı. Önce ayırdılar, sonra çatıştırdılar, birbirlerine kırdırdılar sonra da darbeyi yaptılar. Kalanları da idam sehpasında astılar. Katlettiler gençleri. Bugün hala ülkesine dönmeyen, yurtdışına kaçan kaç genç var biliyor musun? Biz o insanlara 'Dönün' diyoruz, onun zeminini hazırlıyoruz."

Bakan Çavuşoğlu daha sonra Alanya'da özel bir firmanın açtığı 'Klassika-M' adlı Rus kolejini ziyaret etti. Okulu gezen ve idarecilerden bilgi alan Bakan Çavuşoğlu, Rus öğrencilerin özçekim isteğini de geri çevirmedi.

Bakan Çavuşoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Antalya ziyareti kapsamında açılışı gerçekleştirilen Alanya Gençlik Merkezi'ni de ziyaret etti.

Bakan Çavuşoğlu Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenecek toplantıda mahalle muhtarlarıyla bir araya gelecek ve akşam saatlerinde ilçeden ayrılacak.

Kamil ATALAY/MANAVGAT (Antalya), (DHA)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir