Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakan Bozdağ'dan Haşim Kılıç Açıklaması: 'Beğenmediğimiz Kararları Daha Az'

 > 
9PAYLAŞIM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ emekliye ayrılan eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın verdiği kararlardan beğenmediklerinin beğendiklerinden daha az olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, Kılıç'ın görevi sırasında pek çok önemli karara imza attığını söyledi. Bozdağ, "Bir insanı değerlendirirken sadece eleştirilen konularla değil, takdir edilen konularla değerlendirmekte fayda var" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, "AYM Başkanı Zühtü Arslan ile Kılıç'la çalıştığınızdan dana rahat çalışacağına inanıyor musunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Biz Haşim Kılıç Beyefendi ile de iyi çalıştık. Belki bir yıl içerisinde bir takım şeyler oldu ama baktığınızda Haşim Kılıç'la da iyi çalıştık. Bugüne kadar verdiği kararlar ortada. Bizim eleştirdiğimiz pek çok karar oldu. Bizim eleştirilerimiz de ortadadır. Ama bir insanı değerlendirirken sadece eleştirilen konularla ilgili değil, takdir edilen konularla beraber değerlendirmekte fayda var. Haşim Kılıç da Başkanlık, Başkanvekilliği ve üyelik yaptığı süre içerisinde ki toplam 25 yıl yapıyor, pek çok önemli kararlara imza atmıştır. Bizim beğenmediğimiz kararlar var, takdir ettiğimiz kararlar var. Beğenmediğimiz kararların sayısı daha az."

Kılıç'ın 'Darbeci' eleştirisiyle ilgili sözleri

Bekir Bozdağ, Haşim Kılıç'ın kendisini en çok "darbeci" eleştirisinin üzdüğünü açıklamasına ilişkin sözleri hatırlatılınca "Sayın Kılıç'ın kendi şahsi değerlendirmeleri hakkında 'niye böyle dedi?' demek benim işim değil. O kendi açısından olayı nasıl değerlendiriyorsa öyle ifade ediyor" diye konuştu.

Bozdağ, Kılıç'ın bugün itibariyle görevden ayrıldığını açıklamasına ilişkin şunları söyledi:

"Bu tamamiyle kendi takdirinde olan bir konu. Yoksa yasal açıdan bir mani yok. Ayın 13'üne kadar görevine devam edebilirdi. Nitekim Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığında 10 Ağustos'ta, seçim sonuçları kesin ilan edildikten sonra da seçilmiş Cumhurbaşkanı, Başbakanlık vazifesini sürdürmüştü. O zamanki Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Beyefendi de Cumhurbaşkanlığı görevine devam etmişti. Yani görevi bırakması tamamiyle kendi takdirinde olan bir husustur. Anayasal ve yasal bir engel yoktur. Kendi tercihidir, saygı duymak lazım."

'Meclis kapanmadan önce yasalaşacak'

Adalet Bakanı Bozdağ, "İç Güvenlik Paketi" görüşmelerinin ertelenmesine ilişkin soru üzerine, "Şu anda Grup Başkanvekili arkadaşlarımız ile görüşme yapmış değilim, ertelenme sebebini bilmiyorum ama İç Güvenlik Paketi'nin Meclis kapanmadan önce yasalaşacağını biliyorum" diye konuştu.

Bozdağ, "İç Güvenlik Paketi değişime uğrayabilir mi?" sorusuna ise "Benim İç Güvenlik Paketi'nin detayları üzerinde bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. İçişleri Bakanımız yasayı takip ediyor. Benim bildiğim, yasada bir değişiklik yok. Komisyondan geçtiği gibi yasalaşacak. Yeni bir gelişme varsa ondan da haberim yok" yanıtını verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir