Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bahriye Üçok'un Ölümünün 22.Yıldönümü

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Toplumsal Bellek Platformu

Toplumsal Bellek Platformu

Laikliğin savunucusu ilahiyatçı olarak tanınan Bahriye Üçok, 1919 yılında Trabzon’da doğdu. İlk ve ortaokulu Ordu’da bitiren Üçok, Kandilli Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ne girdi. Ortaçağ Türk İslam Tarihi Bölümü’nü bitiren Üçok, 11 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 1953 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1957 yılında doktor, 1964’te doçent oldu.

1971 yılında Cevdet Sunay tarafından kontenjan senatörlüğüne seçildi. 5 yıl Senato Divan Üyeliği yaptı. 1977 yılında CHP’ye girdi. 12 Eylül sonrasında Halkçı Parti’nin kurucu üyesi olan Üçok, aynı yıl yapılan seçimde Ordu’dan milletvekili oldu. HP-SODEP birleşmesinde etkin rol oynadı. Üçok, 1988’de TRT’de türban konulu açıkoturumda Kuran’dan ayetlerle örnek vererek, İslamiyette örtünme zorunluluğu bulunmadığını açıkladı ve yoğun tehditler almaya başladı.

SHP Parti Meclisi’ne seçilen Üçok, SHP tarafından hazırlanmakta olan laiklik raporunun çalışmalarını yürütüyordu. Rapor, Parti Meclisi’ne ve Merkez Yürütme Kurulu’na sunulacak, ardından da kamuoyuna açıklanacaktı. Üçok, Parti Meclisi’nin son toplantısında da laiklik kadın ve irtica faaliyetleri üzerinde durmuş, bunların üzerine gidilmesi gerektiğini belirtmişti. Üçok, ANAP’ın Merkez Bankası ile ilgili yasa görüşülürken üniversitelerde türbanın serbest bırakılması yönünde TBMM’de madde eklenmesini de eleştirmişti. Üçok Fransızca, Arapça, Farsça biliyordu. Evli ve bir çocuk annesiydi.

SHP Parti Meclisi üyesi, eski senatör ve milletvekili Doç. Dr. Bahriye Üçok, 6 Ekim 1990 günü, kargoyla gönderilen bombalı paketin elinde patlaması sonucu öldü.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCumhuriyet Halk PartisiMerkez BankasıTRTTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir