Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bahçeli'den Yeşil Işık: 'Başbakan'ın Anayasayla İlgili Düşünceleri Makul'

 > -
Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa konusu için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. İlerleyen saatlerde Twitter hesabından açıklama yapan Bahçeli; "Bugün Sayın Başbakan’ın şahsımla paylaştığı anayasayla ilgili düşüncelerini müspet ve makul buluyoruz" dedi. Bahçeli ayrıca "Henüz somut bir siyasi mutabakat sağlanmamış olsa da, önümüzdeki sürecin Türkiye’deki fiili dayatmayı çözeceği ümidindeyim." ifadelerini kullandı.

Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen ve saat 14.00'te başlayan görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmeden birkaç saat sonra Twitter hesabından açıklamalarda bulunan MHP lideri şunları söyledi:

"Milliyetçi Hareket Partisi bahis konusu vatan ve millet olduğunda fedakarlıkta sınır ve eşik tanımayan bir inanmışlığa sahiptir. Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben anlayışımız bu inanmışlığın tezahürüdür. Biz tutarlıyız,ilkeliyiz, dürüstüz ve ahlakın burcuyuz. 

Şu anda fiili açmaz ve kriz hali Türkiye’nin önünü tıkamış, ufkunu kapatmış, devlet ve toplum hayatının ömrünü karartmıştır. Bilhassa 15 Temmuz’dan sonra siyasi dinamikler farklılaştığı gibi karmaşıklaşmış, ülkemiz öngörülebilir olmaktan çıkmıştır. Peki,vatan ve millet sevdalıları buna tepkisiz, ilgisiz,duyarsız ve yabancı mı durmalı, yoksa meşruiyet ve millete bağlılığı mı sağlamalıdır? Elbette ikincisidir. Bu nedenle, bugün Sayın Başbakan’ın şahsımla paylaştığı anayasayla ilgili düşüncelerini müspet ve makul buluyoruz.

Sayın Yıldırım'la oldukça verimli geçen görüşmemizin, inanıyorum ki ülke ve millet hayrına güzel gelişmelere vesile olacağı kanaatindeyim. Henüz somut bir siyasi mutabakat sağlanmamış olsa da, önümüzdeki sürecin Türkiye’deki fiili dayatmayı çözeceği ümidindeyim."

Çarşamba günü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, perşembe günü MHP lideri Devlet Bahçeli ile bir araya geleceğini açıklamıştı.

Yıldırım, şöyle konuşmuştu:

"Bütün partilere çağrı yapıyoruz. Bu konuda MHP'nin olumlu yaklaşımı, CHP'nin olumsuz yaklaşımı var. Biz hala vakit olduğunu düşünüyoruz, çağrımızı yeniliyoruz; gelin bu anayasa dönüşümüne sizin de katkınız olsun. Kapımız açık."

'330 kabule ihtiyacımız var'

MHP lideri Devlet Bahçeli ile yarın görüşmemiz olacak. Bu konuyla ilgili biraz daha somut düşüncelerimizi birbirimize aktaracağız. Alternatif masada, anayasa değişikliğini halk oyuna götürmek için 330 kabule ihtiyacımız var. AK Parti olarak bunu yapamayız, MHP'nin katkısına ihtiyacımız var. Sayın Devlet Bahçeli ile yapacağımız görüşmede bütün ihtimalleri geniş, orta ve dar kapsamlı olarak ele alıp değerlendireceğiz."

Başkanlık sistemi, Bahçeli'nin 'önerisiyle' yeniden Türkiye gündeminde

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir süre önce partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"AK Parti Başkanlık sistemiyle ilgili inadını sürdürecekse, Anayasa taslağını TBMM'ye getirmelidir. Bizim tercihimiz parlamenter sistemin reforma tâbi tutulmasıdır. Ancak milletimiz aksini söylerse buna da diyeceğimiz herhangi bir şey doğal olarak bulunmayacaktır."

Bahçeli'ye teşekkür eden Yıldırım, teklifi en kısa sürede Meclis'e getireceklerini ve Meclis onay verse dahi referanduma gidileceğini açıklamıştı.

Diğer yandan BahçeliCHP'nin eleştirilerine yanıt vererek, başkanlık sistemi tartışmalarının siyaseti zenginleştireceğini belirtmiş ve "Meclis'e gelinir, Meclis'te 330 ile 367 aralığında bir sonuç çıkarsa tabiatıyla referanduma gitmek lazım. Ama böyle bir hayırlı gelişmeyi, sabote etmek doğru değildir" demişti.

Yıldırım ve Bahçeli, 17 Ekim'de Çankaya Köşkü'nde bir araya gelmişti.

Yıldırım ve Bahçeli, 'Başkanlık Önerisi' Sonrası İlk Kez Bir Araya Geldi - onedio.com
Yıldırım ve Bahçeli, 'Başkanlık Önerisi' Sonrası İlk Kez Bir Araya Geldi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir