Bahçeli'den Tiyatroculara Destek

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Topbaş: 'Bu Müdahale Değil, Demokrasi'

Topbaş: 'Bu Müdahale Değil, Demokrasi'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Beşikçioğlu:"O Zaman Ben De İmam Olayım"

Beşikçioğlu:"O Zaman Ben De İmam Olayım"

Behzat Komiser rolüyle hayran kitlesini katlayan Erdal Beşikçioğlu, şehir tiyatroları tartışmasına bomba gibi sözlerle dahil oldu.
Radikal Gazetesi'ne Ankara'daki yeni projesi 'StüdyoCer' ile ilgili röportaj veren Erdal Beşikçioğlu, konu Şehir Tiyatroları tartışmalarına gelince, sözünü sakınmadı.
İşte Beşikçioğlu'nun şehir tiyatroları tartışmasında söyledikleri...
Konservatuvar öğrencileri mezun olunca, ya Devlet Tiyatroları’na (DT) giriyor ya da özel tiyatrolara veya dizi/f...

Haberin Tamamı İçin:

"Tiyatroda Başbakan'a Laf Atılıyor..."

"Tiyatroda Başbakan'a Laf Atılıyor..."

Fikret Bila: Kültür ve Turizm Bakanı Günay’a, İstanbul Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu’nda yaşanan sorunu açtım. Yanıtı şu oldu: “Elbette sanat bağımsız olmalı. Ancak benim anladığım kadarıyla sahnede bazen metinde olmayan ifadeler kullanılıyor. Yine metinde olmadığı halde siyasi espriler yapılıyor, B...

Haberin Tamamı İçin:

Şehir Tiyatroları İçin Eylem Vakti!

Şehir Tiyatroları İçin Eylem Vakti!

Şehir Tiyatroları Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde, repertuarı belirleme yetkisinin genel sanat yönetmeninden alınarak, ikisi bürokrat yedi kişilik bir kurula devredilmesi yönünde yapılan değişiklik bugün İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan eylemlerle protesto edildi. Eyleme katılan Halil Ergün,Genco Erkal, Fikret Kuşkan, Altan Erkekli, Zeliha Berksoy, Rutkay Aziz, Tarık Akan, Enver Aysever, Berkun Oya, Meltem Cumbul, Hasibe Eren, Sevinç Erbulak, Füsun Erbulak, Levent Tülek, Mustafa Alabora, Memet Ali Alabora ve daha birçok sanatçı, özgür sanatı muhafaza etme çağrısında bulundu. İŞTİSAN’ın (İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği) Galatasaray Lisesi önünde yaptığı basın açıklaması sonrasında sanatçı, oyuncu, yönetmen ve sanatseverler Tünel Meydanı’a doğru yürüyüşe başladı.
Yaşanan süreçte İBB Başkanı Kadir Topbaş, yönetmeliğin değişikliği yönünde alınan kararın demokratik olduğunu savunmuş, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu ve Kadir Topbaş'ın sanat danışmanı Kenan Işık istifa etmişti. İŞTİSAN’ın yaptığı basın açıklaması şöyle:
"Türkiye ve dünya kamuoyuna!
Herşeyin farkındayız.
1914’ten beri ehil ellerde olan İstanbul Şehir Tiyatrosu göz göre göre ehlileştirilmeye çalışılıyor.
Dünyada -herhalde- ilk kez bir tiyatro, tiyatro insanlarından arındırılıyor.
Sanatın içinden sanatçı kovuluyor.
Tüm bunlar sanatı ve sanatçıyı hizaya sokma ve halkın gözünde küçük düşürme gayretleridir.
Bilinsin; gerçekleri eğip bükerek hiç kimse sanat ve sanatçı ile halkın arasına nifak sokamaz.
Hedefin ne olduğunu görüyoruz. Özgür düşünceden korkmayan herkes görüyor.
Çok sesliliği tek bir notaya dönüştürecek olan “muhafazakar sanat” gibi söylemler, demokratikleşme diye sunuluyor. Sanatsal yaratı, siyasi iradeye teslim ediliyor.
Oysa sanat ve demokrasi, hiçbir siyasi iradenin faydacı beklentilerine göre yeniden tarif edilemez. Seçilmişlerin asıl görevi, sanata, ihtiyacı olan özgür ortamı sağlayacak altyapıyı oluşturmaktır. Onlar, bunu sadece sanatçı için değil, öncelikle halk için yapmak zorundadır. Eğer yapmazlarsa, sanat sessiz kalmaz.
Sessiz kalmayacağız.
Öncelikle, dayatılan yeni yönetmeliğe karşı hukuki zeminde hakkımızı arayacağız. 100 yıllık Şehir Tiyatrosu mirasını her zeminde savunacağız. Ustalarımıza, İstanbul seyircisine ve gelecek kuşaklara karşı üstlendiğimiz bu sorumluluğu ülkemizdeki ve dünyadaki tüm sanat emekçileri ile paylaşıyoruz.
Hedefimiz, çağdışı yönetmelik dayatmaları yerine, çağdaş ve özerk bir İstanbul Şehir Tiyatrosu yasasıdır.
Ülkemize, değerli sanat kurumlarımıza, sanatçılarımıza ve halkımıza yaraşacak olan budur.
Karanlığa ve karanlığın getireceği korkuya karşı birlikte direneceğiz.
Sayın Belediye Başkanı’nın bir canlı yayında kurum sanatçılarına yönelik sunduğu öneriyi düstur kabul ediyoruz:
Herkes kendi işini yapsın!
Biz...

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Bunlar Aydın Değil, Yarım Porsiyon Aydın'

Erdoğan: 'Bunlar Aydın Değil, Yarım Porsiyon Aydın'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin Kahramanmaraş İl Kongresi’nde yaptığı konuşmaya tiyatroların özelleştirilmesi meselesi damgasını vurdu. Konuşmasında rahmetli Cem Karaca’nın “Bunlar aydın değil, yarım porsiyon aydın” sözlerine atıfta bulunan Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu tartışma, tiyatro tartışması değildir. Mesele çok başkadır. Kendilerine küçük iktidar alanları, rant alanları oluşturmuş, köşeleri tutmuş, kendi doğrularını 75 milyona dayatama gayretine girmiş seçkincilerin millete tepeden bakma meselesidir. Bunlar tazminattan bu yana sadece kendilerinin bildiğini dayatmaktadır. Bunların siyasi kanadı, nasıl ki Türkiye’nin tapusunu kendilerinde sanıyorsa, bu seçkinciler de sanatın kendi tekelinde olduğunu sanıyorlar. Bunlar sanatı toplum için yapmazlar, sanat toplum için yapılırsa sanat olur.”
2 Mayıs’ta gerçekleşen Bakanlar Kurulu Toplantısı’ndan sonra konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tiyatroların özelleştirilmesi ile ilgili olarak, “Başbakan Recep Tayip Erdoğan bu konuyla ilgili konuyu Bakanlar Kurulu’nda açtılar. Bakan arkadaşlarımızla görüşüldü. Bir taslak hazırlanmak üzere ilgili bakanlıklara görev verildi. Bu konuda kanaatimiz kesindir. Dünyadaki örneklerini de takip ediyoruz. İlgili bakanlıklar nasıl özgür bir sanat ortamının oluşacağı konusunda bir ön inceleme yapılacak” demişti.

Şehir Tiyatroları Yönetmeliği Davalık Oldu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bahçeli'den Tiyatroculara Destek

Bahçeli'den Tiyatroculara Destek

Bahçeli'den tiyatroculara destek. MHP Genel Başkanı Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın sanatçılara yönelik sö...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraArda TuranAydınBakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent Arınçİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiİzmirKadir TopbaşKahramanmaraşMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTarık AkanTiyatrodizi
Görüş Bildir