Bahar Gezisi İçin Beş Rota

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bahar Gezisi İçin Beş Rota

Bahar geldi, güneşli günler çoğaldı. Hafta sonunu açık havada değerlendirmek için bir sürü fırsat var önümüzde. Kâh bisikletle kâh yayan orman turu yapabilir, tarih ve kültür turlarına katılabilirsiniz.

İşte 5 farklı bahar gezisi önerisi:

Büyüleyici Abant

Ne bisiklet ne gürültü diyenler ise gölüyle meşhur Abant’ı tercih edebilir. Abant, büyüleyici bir doğaya sahip. 1328 metre rakımlı Abant Gölü, çam, köknar, kayın ormanlarıyla çevrili.

Göl çevresindeki popüler mini parkurların yanı sıra Abant Vadisi ve Abant Dağları gerçek trekkingcileri daha memnun ediyor.

Bisiklet turu, gölde gezinti, kiralık atla veya faytonla gezi gibi tercihlerle bu güzelliğin tadına varabilirsiniz.

Kongre turizminin yapıldığı ve spor takımlarının sık sık kamp için geldiği Abant’ın bıldırcın ızgara, kaşar peynirli domates çorbası, kaymaklı ekmek kadayıfı en çok sevilen yemekleri.

Ünlü konaklarıyla Beypazarı

Beypazarı, birkaç yıldır restore edilmiş tarihi evleriyle kültür turlarının gözdesi. Ankara’ya 100 km, İstanbul’a 350 km uzaklıktaki Beypazarı’nda, Hıdırlık Tepesi’nde kasabanın tüm güzelliklerini seyredebilir, Tarihi Müze’de Beypazarı ile ilgili ilk çağlardan bugüne gelen kalıntıları görebilirsiniz.

Beypazarı aynı zamanda zengin bir mutfağa sahip. Cevizli sucuk, ev baklavası, yalkı, bici, göce, perçem, yarımca, ebesüt, tohma, şerit, uruç kapaması deneyebileceğiniz tatlardan bazıları.

Çininin merkezi İznik

İstanbul’a 210 km uzaklıktaki İznik’i dünyada ve Türkiye’de meşhur eden çinicilik halen 47 atölyede devam ediyor.

Ünlü Yeşil Cami’nin yanı sıra İznik Kilisesi’nin de bulunduğu ilçe, Hıristiyanlığın geçmişindeki rolünün yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı başkenti de olmuştu. Yolunuz İznik’e düşerse Roma Tiyatrosu’nu, 1. Murat Hamamı’nı ve İznik Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Hacı Osman Köyü’nde yamaç paraşütü, Sansarak Köyü’nde trekking imkânı var.

Şarabın başkenti Mürefte

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesindeki bu beldeyi ‘kokular diyarı’ olarak nitelendirenler de var. Zaten hem Marmara Denizi hem Saros Körfezi manzaralı ‘Mürefte’ ‘bin bir çiçek’ anlamına geliyor.

Üzüm bağlarıyla Trakya’da şarabın başkenti ‘Mürefte’ İstanbul’a 245 km uzaklıkta.

Üzüm ve zeytin üretiminde hayli ileri Mürefte beldesinde maviyle yeşilin uyumunu bizzat görebilirsiniz.

Rüzgâra karşı inşa edilen şaraphanelerde şaraplara doğal bir serin ortam sağlanıyor. Ayrıca kasabada Türkiye’nin türünün ilk ve tek örneği olan Kutman Şarap Müzesi de var. Eski yapıları ve şarap mahzenlerini görmek isterseniz Rumlardan kalan tarihi evleri ve Bağcı- Oral şarap işletmelerini gezebilirsiniz.

BMX parkurlu Polonezköy

stanbul’un yanı başındaki Polonezköy dinlenme olanakları kadar aktivite sevenlerin de uğrak yeri.

Bisiklet dostu Polonezköy’e İstanbul merkezinden yarım saatte ulaşmak mümkün.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİstanbulŞarapTekirdağTercih
Görüş Bildir