Bahar Depresyonu Özel Hayatı Etkiliyor

25PAYLAŞIM
Bahar Depresyonu Özel Hayatı Etkiliyor

Bahar aylarının gelmesiyle daha sık görülmeye başlanan depresyon, hem özel hem de iş hayatını etkileyerek bireylerin sosyal çevreden uzaklaşmalarını sağlıyor. İsteksizlik başta olmak üzere dikkat dağınıklığı, herhangi bir konuya odaklanamama, fiziksel ve ruhsal kaygılar, kendini başarısız ya da yetersiz hissetme, kendini küçümseme, sinirlilik hali, cinsel isteğin azalması gibi birçok olumsuz durumu beraberinde getiren depresyon tanısı konulan kişilerin %65'i ise tanı merkezi ve kliniklere bahar aylarında başvuruyor. Koçu ve NLP Uzmanı Işıl Beyazıtlı’ya göre toplum ve birey sağlığını olumsuz etkileyen depresyon durumundan uzak durmak ve yakalanmamak için bireylerin duygu yönetimlerini çok iyi yapmalarını gerekiyor. Birçok insan için sıradan olan olayların, kimi durumlarda ve vakalarda derin depresyona sebep olabildiğini ifade eden Beyazıtlı, yapılan araştırmalara göre, erkeklerde depresyon görülme sıklığının %10, kadınlarda ise %20 düzeyinde olduğunu belirtiyor.

Baharın gelmesiyle yaşanan bireylerin yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişimlerin depresyonu tetiklediğini açıklayan Beyazıtlı, dengeli beslenmenin, düzenli uykunun, açık havada yürüyüşler yapmanın, sakin ortamları tercih etmenin, sevilen kişilerle daha fazla vakit geçirmenin olumsuzlukları ortadan kaldırmada etkili olabileceğini vurguluyor.

Depresyondan uzak durmak ve yakalanmamak için…

Depresyonun hafif, orta ve ağır seviyeleri olduğu gibi, sebeplerinin de çeşitlilik gösterdiğini vurgulayan Beyazıtlı depresyona neden olan 5 temel sorun için 5 çözüm önerisini şöyle sıralıyor;

1) Olumsuz düşünceler

Mutlu edecek bir konuya yönelin. Örneğin neşeli bir film izleyin, müzik dinleyin.

2) Huzursuzluk

Sakin bir ortamda, gözlerinizi kapatıp sadece nefes almaya odaklanarak 8 defa derin nefes alın.

3) İsteksizlik

Evin içinde, pencereyi açın, içeri temiz hava gelsin, ufak egzersizler yapın.4) Durgunluk

Sevdiğiniz kişilerle konuşun, onların gündemlerinde ne varsa anlattıklarına kulak verin.

5) Halsizlik

Açık havada vakit geçirin, deniz kenarında yürüyüş yapın.

NLP ile Bahar Depresyonda Başarı oranı %100

NLP ile depresyon durumunun ortadan kaldırılması için yapılan seanslarda öncelikle danışanlar, tamamen yargısız bir şekilde, onaylama/onaylamama, acıma, üzülme gibi duygulardan bağımsız bir şekilde dinleniyor ve durumun kök sebeplerini araştırılıyor. Danışanların kurtulmak, bertaraf etmek, değiştirmek, yerine koymak istediği durumlarla ilgili, hedefe yönelik en doğru NLP tekniği seçiliyor. Ortalama 2-3 seans sonunda bireylerdeki depresyon belirtileri ortadan kalkmaya başlıyor. Beyazıtlı, bu teknikleri kullanarak yaptıkları çalışmalarda bugüne dek sonuç alamadıkları bir birey olmadığını, başarı oranının %100 olduğunu vurguluyor. NLP ile hayatınızda neler başarabilirsiniz?

  • Günlük hayatınızda herhangi bir konuya daha rahat odaklanırsınız

  • Motivasyon düzeyiniz hızla yükselir

  • Fobilerinizden ve kaygılarınızda kurtulursunuz

  • Bağımlılık ve takıntılarınızı yenersiniz

  • Var olan gücünüzü en yüksek seviyede kullanırsınız

  • Geçmiş dönemde yaşadığınız zihinsel travmalardan kurtulursunuz

  • Potansiyelinizi fark edersinizHedeflerinize daha rahat ulaşırsınız

Mahmure

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir