Bağış'tan Kritik Almanya Açıklaması

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bağış'tan Kritik Almanya Açıklaması

Bağış'tan Kritik Almanya Açıklaması

"Biz Avrupa'nın Türkiye'den sorumlu bakanı değiliz, Türkiye Cumhuriyeti'nin AB'den sorumlu Bakanı ve Başmüzakerecisiyiz. Sayın Başbakanımızın bize verdiği talimat, diklenmeden dik durma talimatıdır"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya'nın Türkiye'nin önemli bir müttefiki olduğunu belirterek, "Almanya'nın yönetimi ile de birçok konuda olduğu gibi diyalogla istişareyle birçok sorunu aşarız. Bunları kriz olarak değerlendirmeyi çok doğru bulmuyorum" dedi.

Bağış, Sultanbeyli'de Sinop Boyabat Gündüzlüler Derneği'nin açılış töreni sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Almanya ile pazartesi günü müzakerelerle ilgili karar öncesinde bir siyasi kriz yaşandı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Bağış, bunu kriz olarak tanımlamanın çok doğru olmayacağını, bazen bu tür diyalogların olabileceğini söyledi.

Bağış, Türkiye'nin de Almanya'nın da çok güçlü ülkeler olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Farklı konularda farklı fikirlerimiz olabilir. Bunları istişare ederiz, konuşuruz ve iki müttefik olarak da belli bir noktada çözümü gerçekleştiririz. Almanya bizim en çok ticaret yaptığımız, en çok vatandaş ve soydaşımızın yaşadığı, en çok şirketini ülkemizde barındırdığımız önemli bir müttefikimizdir. Almanya'nın yönetimi ile de birçok konuda olduğu gibi diyalogla istişareyle birçok sorunu aşarız. Bunları kriz olarak değerlendirmeyi çok doğru bulmuyorum. Keza Dışişleri Bakanlığımız Almanya'nın Ankara Büyükelçisini çağırmıştır. Onun da bu konudaki görüşü alınmıştır. Bizim büyükelçimiz de Berlin'de gerekli bilgileri verip, açıklamaları yapmıştır. Biz Sayın Almanya Şansölyesi'nin her zaman vurguladığı ahde vefa ilkesini hatırlatmakla yükümlüyüz. Çünkü Türkiye'nin başmüzakerecisiyiz.

Kimse benden AB'nin Türkiye'den sorumlu bakanıymışım gibi davranmamı beklemesin. Bizim anamuhalefet partimizin genel başkanı bunu hala idrak edemedi. O kendisinin önüne konulan her şeyi belki kabul edebilir ama ben ülkemin, milletimin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutarım. Biz Avrupa'nın Türkiye'den sorumlu bakanı değiliz, Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'nden sorumlu Bakanı ve Başmüzakerecisiyiz. Sayın Başbakanımızın bize verdiği talimat, diklenmeden dik durma talimatıdır. Onu en iyi şekilde 4,5 yıldır gerçekleştirmeye çalışıyoruz, bundan sonra da kimse bizden farklı bir tavır beklemesin. Ülkemizin, milletimizin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yaparız. "

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAnkaraAvrupa BirliğiEgemen BağışStar tv
Görüş Bildir