'Polis Eve Dönmek İstiyor'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gezi Eylemcilerine 'Parti Kurun' Önerisi

Avrupa Birligi Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış 10 gündür yaşanan Gezi Parkı protestolarıyla ilgili "Adam gibi bir muhalefet olsaydı gerginlikler bu noktaya ulaşmazdı. Vatandaşlarımız kendi muhalif duygularını, hislerini yahsıtacak siyasi partiyi göremediği için belki gerginlik bu noktaya geldi. Bu eylemci kardeşlerimizin de bir parti kurmalarının demokrasiyi yükselteceğine inanıyorum" dedi.

Avrupa Birligi Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, İzmir Valisi Mustafa Toprak ile yaptığı görüşmenin öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ortaköy'deki Avrupa Birliği Bakanlığı İstanbul Ofisi'nde düzenlenen görüşme öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Egemen Bağış, muhalefeti eleştirdi. Taksim Gezi Parkı'nda başlayan olayların büyümesini iyi niyetli insanların kötü niyetli insanlar tarafından istismar edilmesi olarak nitelendiren Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'de adam gibi muhalefet olmadığı ortaya çıkmıştır. Adam gibi bir muhalefet olsaydı gerginlikler bu noktaya ulaşmazdı. Vatandaşlarımız kendi muhalif duygularını, hislerini yahsıtacak siyasi partiyi göremediği için belki gerginlik bu noktaya geldi. Bu eylemci kardeşlerimizin de bir parti kurmalarının demokrasiyi yükselteceğine inanıyorum."

Türkiye'nin demokrasi tarihinin en güçlü dönemini yaşarken, şeffaflık ilkesini her zamankinden daha fazla vatandaşla paylaşırken olayların patlak verdiğine değinen Bakan Egemen Bağış, yaratılmak istenen kaos ortamına yönelik adımların rahatlıkla gözlenebileceğini belirtti.

Türkiye'nin 40 yıllık terör sorununu çözmeye yaklaştığını, İMF'ye olan borcunu sıfırladığını, bir havalimanı ihalesine 30 milyar Avro verildiğini hatırlatan Bakan Egemen Bağış, "Faizler 4,7'ye, işsizlik oranları da Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki oranların yarısına düşmüşken olaylar başladı" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bağış: Polis de Eve Dönmek İstiyor

Bağış: Polis de Eve Dönmek İstiyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Polis Eve Dönmek İstiyor'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Büyükelçiliği'ne saldıranlarla Taksim'de kırıp dökenlerin aynı olduğu açıklamalarına ilişkin, "Bu terör örgütlerinin her birinin bu olayı istismar etmek için muazzam bir kampanyaya giriştikleri ortadadır. Bunların vakti zamanı geldiğinde sizlerle paylaşılır" dedi.

Bakan Bağış, Avrupa Birliği Bakanlığı Ortaköy Ofisi'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Bağış, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Gezi Parkı" ile ilgili açıklamalarına değinerek, "Başbakan Yardımcımız, şu anda Başbakanımız yurtdışında olduğu için Başbakanımıza vekalet etmektedir ve kendisi hükümetimizin sözcüsüdür. Bülent Bey'in açıklamaları son derece nettir, bu konuda herhangi bir tartışmaya gerek yoktur. İşin aslı ortada. İyi niyetli başlanmış bir olayın provoke etmek isteyen kötü niyetlilerin boyutlarını çok farklı bir yere taşımış olmalarıdır. Ama benim aldığım intiba bütün bu yaşananlarda Türkiye'de adam gibi bir muhalefet partisinin olmayışından kaynaklanmadır. Vatandaş, Türkiye'deki muhalefet etme görevini kendi eline alma ihtiyacı hissetti. Ümit ediyorum ki Türkiye'nin muhalefet partileri de buradan almaları gereken mesajı alırlar ya da bu eylemleri yapan arkadaşlar muhalefet partisi oluştururlar. Bu hem demokrasimizi güçlendirir hem de bizi daha iyi hizmet etmeye kamçılar. Bu süreçten alınacak önemli mesajlar var, o mesajların alınması konusunda herkes üzerine düşen görevi yaptı. Önemli olan artık bu ülkenin huzuru, refahı, imajı için hepimizin bir kez daha bu ülkenin çıkarlarının hepimizin çıkarlarının önünde olduğunu görmemiz gerekiyor. Eğer gösteriler eylemler biterse zaten polisimiz evine gitmek istiyor, böyle bir şey yok. Bunlarla ilgili sanırım yarın Başbakanımızın değerlendirmeleri olacaktır, biraz daha sabredin" dedi.

Bakan Bağış, 20 yıl önce ülkede yaşayan insanların etnik kökenini dile getirmeye korktuğunu belirterek, "Bugün farklı dillerde 24 saat yayın yapan televizyonlarımız var. Bu yıl içerisinde farklı inanç gruplarına devletimizin iade ettiği mülk toplam 2 milyar doları geçmektedir. Avrupa Birliği Bakanlığı'nın İstanbul binası dahil Vakıflar Meclisimizin aldığı bir kararla Ortaköy Rum Ortodoks Vakfı'na iade edilecektir. Biz bile bu binada ya kiracı konumuna geçeceğiz ya da başka bir yer bakacağız. Bunlar Türkiye'nin demokrasisi Türkiye'nin Avrupa Birliği standartlarının nereye geldiğinin göstergeleridir" diye konuştu.

"YAŞANAN BU OLAYLAR 3-5 AĞAÇLA ALAKALI OLAYLAR DEĞİLDİR"

Egemen Bağış, yaşanan olayların ağaçla ilgili olmadığını belirterek, "Böyle bir dönemde Türkiye, terör belasını başından defederken, 40 yıllık bir sorunu ortadan kaldırırken, IMF'ye olan borcunu kapamışken, Türkiye'de faiz oranları devletin borçlanma oranları tarihinin en düşük dönemindeyken, yaşanan bu olaylar 3-5 ağaçla alakalı olaylar değildir. Bu işin içerisinde başka organize işler vardır. Bunlar da zamanı gelince paylaşılacaktır. Bu eylemlere katılan göstericilerin birçoğu iyi niyetlerle farklı düşüncelerle katılmışlardır. Ancak bunları istismar için kullanan organize bir çabalar vardır" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçEgemen BağışGezi ParkıIMFİstanbulİzmirPolisRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir