Egemen Bağış: Fasılları Açmaya Hazırız

 > -

Bağış: 'Fasılları Açmaya Hazırız'

Bağış: 'Fasılları Açmaya Hazırız'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Türkiye olarak, engellenen fasılları açmaya hazırız'' dedi.

DUBLİN - Murat Ünlü

AB Bakanları Gayriresmi Toplantısı için AB Dönem Başkanı İrlanda'nın başkenti Dublin'de bulunan Bağış, temaslarını AA'ya değerlendirdi.

Bağış, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin engellediği 23 ve 24. fasılların açılabilmesine yönelik Avrupa Parlamentosu'ndan yapılan çağrıları AB Komisyonu ile Konseyi'nin önemli bir hassasiyetle değerlendirmelerini beklediklerini ifade ederek, ''Türkiye olarak biz bu fasılları açmaya hazırız'' dedi.

Bağış, yılın ilk ziyaretini İsveç'e, ikinci ziyaretini ise AB dönem başkanı İrlanda'nın daveti üzerine AB Bakanları zirvesine katılarak gerçekleştirdiklerini dile getirerek, şunları söyledi: ''Burada birçok ülkenin Türkiye'nin yeniden fasıl açma sürecini desteklediğini gördük. Zannediyorum, Fransa'nın engellediği fasıllardan biri olan bölgesel politikalar faslının açılmasına yönelik bir konsensüsün, uzlaşının ortaya çıktığı hissiyatına kavuştuk.

Tabii Fransızlar bu konuda bir değerlendirme yapacaklar, Cumhurbaşkanlarının onayını alacaklar ama bunlar gerçekleştiği takdirde İrlanda'nın dönem başkanlığında Türkiye yeniden fasıl açmaya başlayacaktır.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiDublinEgemen BağışFransaİrlandaİsveç
Görüş Bildir