Bağdat: 'Kuzey Irak'taki Türk askerleri çekilsin'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bağdat: 'Kuzey Irak'taki Türk askerleri çekilsin'

Bağdat: 'Kuzey Irak'taki Türk askerleri çekilsin'

Bağdat yönetiminin Ankara’dan Kuzey Irak’taki Türk askerlerini çekme talebinde bulunduğu öne sürüldü. Hürriyet'e konuşan Dışişleri yetkilileri ise saat 17.00 itibarıyla ne Bağdat'ta, ne de Ankara'da Irak tarafından bu tip bir girişim yapılmadığını söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Irak Bakanlar Kurulu, ülkedeki herhangi bir yabancı devlete ait askeri güçlerin varlığını reddetme kararı aldı.

Bakanlar Kurulu’nun, haftalık olağan toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamada, “Irak'ta herhangi bir yabancı devlete ait askeri kuvvetlerin yer almasını ve bundan sonra da yabancı güçlerin ülkeye girmesini yasaklayan” bir karar alındığı belirtildi.

Irak Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ali Debbağ, Bakanlar Kurulu'nun “Önceden Irak makamları ve yabancı devletler arasında imzalanmış ve bu devletlere ülkede askeri kuvvetlerini bulundurma hakkı veren anlaşmaların feshedilmesi ve sürelerinin uzatılmaması yönünde” Irak Parlamentosu'na tavsiyede bulunduğunu onayladı.

'SINIR ÖTESİ'NE KINAMA

Açıklamada Irak Bakanlar Kurulu'nun, Ankara'nın terörle mücadele kapsamında Irak'a sınır ötesi asker gönderme konusunda parlamentodan yetki talebinde bulunmasının kınadığı belirtildi.

Sözcü Debbağ'ın ismiyle yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türk Hükümeti'nin bu talebi, komşuluk prensibine ve iki ülke arasındaki iyi ilişkilere aykırıdır. Irak'ın güvenliği ve egemenliğini çiğneme anlamına gelir. Irak Bakanlar Kurulu, Irak'ta herhangi bir askeri üs veya varlığı kabul etmeyecektir. İsyancılara yönelik kovalama adı altında Irak'a asker girmesini reddeder.

Bakanlar Kurulu, Irak Parlamentosu'na bu hususla ilgisi olan ülkelerle daha önce yapılan anlaşmaları iptal etmesi veya uzatmamasını tavsiyede bulunacaktır.”

DIŞİŞLERİ: BİZE ULAŞAN BİR ŞEY YOK

AFP haber ajansı da Bağdat yönetiminin Türkiye'ye "Kuzey Irak'taki askerlerini çek" talebini ulaştırdığını duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBakanlar KuruluIrak
Görüş Bildir