Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kürt Yönetimi, Türkiye'ye Petrol Göndermeye Başladı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bağdat Devre Dışı, Erbil Yönetimi İlk Kez ‘Bağımsız’ Petrol İhraç Etti

Bağdat Devre Dışı, Erbil Yönetimi İlk Kez ‘Bağımsız’ Petrol İhraç Etti

09 Oca 2013 10:51 Samanyolu Haber

Petrol ü bugüne kadar merkezi hükümetin gözetiminde ihraç eden Bölgesel Yönetim ilk kez ‘bağımsız’ olarak petrol sevkiyatı yaptı.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, ilk kez kendi adına dünya pazarlarına Türkiye üzerinden ham petrol ihracatına başladı. Bu gelişmeye Irak’ın tüm petrol kaynakları üzerinde tam yetkiye sahip olduğunu iddia eden merkezi Bağdat yönetiminin tepkisi merak ediliyor. Kaynaklar, ham petrol ve küçük miktarlarda da kondensat ihracatının, ekonomik bağımsızlığı giderek gelişen Kuzey Irak’ın Bağdat’la arasındaki sorunun çözülememesiyle yaşadığı sıkıntıyı yansıttığını belirttiler. Her ne kadar ihraç edilen petrol miktarı küçük olsa da kaynakları, mali açıdan Bağdat’a bağımlı olmak istemeyen Bölgesel Yönetim için bu işlemin önemli bir sembolik nitelik taşıdığını vurguladılar.

Taşımacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre Kuzey Irak’tan gelen ilk ihraç petrolü, karadan kamyonlarla Mersin Limanı’na taşındı. Genel Energy Başkanı Mehmet Sepil de yaşanan gelişmeyi doğrulayarak “Bölgesel Yönetim, Tak Tak sahasından petrol ihracatına başlamamıza izin verdi” dedi. Kuzey Irak Yönetimi’nin ihracatına başladığı ham petrolün çıkarıldığı Tak Tak sahasında Mehmet Emin Karamehmet’in de ortağı olduğu Genel Energy’nin hisseleri var. Bağdat hükümetinin petrol ödemelerini yapmamasına tepki gösteren Bölgesel Yönetim, ürettiği petrolün merkezi hükümetin denetiminde olan Ceyhan boru hattından sevkini geçen ay durdurmuştu. Sanayi kaynaklarına göre, Khor Mor doğalgaz sahasından Türkiye’ye günde 150 bin varillik kondensat sevki yapılabiliyor. Tak Tak’tan gelen ham petrol sevkiyatı da şimdilik benzer miktarda. Buna karşılık Türkiye de yakıt sıkıntısı çeken Kuzey Irak’a rafine ürün gönderiyor.

45 milyar varil rezervi var

Irak’ta iki yönetim arasındaki başlıca anlaşmazlık nedeni, Exxon, Chevron gibi uluslararası petrol şirketlerinin Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile imzaladıkları sondaj anlaşmaları. Irak’ta kesinleşmiş 143.1 milyar varillik petrol rezervi bulunuyor. Bunun 45 milyar varillik bölümü de Kuzey Irak’ta yer alıyor. Kuzey Irak’ta üretilen petrol, Bağdat yönetiminin gözetiminde Irak-Türkiye Boru Hattı’na bağlanarak, Ceyhan terminaline ulaşıyordu. Burada petrolün, başta Avrupa olmak üzere dış piyasalara satışını Irak’ın milli petrol şirketi SOMO yürütüyordu. SOMO elde ettiği geliri, Irak merkezi hükümetine aktarıyordu. Hükümet de Bölgesel Yönetim’e düşen payı ödüyor, Bölgesel Yönetim de petrol şirketlerine ödemelerini yapıyordu. Ancak Bağdat yönetimi Bölgesel Yönetim’e tepki olarak bu sevkiyatı durdurmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Kürt Yönetimi, Türkiye'ye Petrol Göndermeye Başladı

Türkiye ile Irak Bölgesel Kürt Hükümeti arasında yapılan ham petrol anlaşması çerçevesinde, dün itibari ile bölgeden ilk petrol gönderilmeye başladı. Bu çerçevede dün ham petrol yükleyen ilk TIR'lar Türkiye'ye doğru hareket etti.

Konuyla ilgili Erbil'de Kürt basınına açıklamada bulunan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, dün itibari ile bölgeden Türkiye'ye ham petrol gönderilmeye başlandığını söyledi. Aşti Hawrami açıklamasında, "Türkiye'ye 8 Ocak 2013 tarihinden itibaren ham petrol göndermeye başladık. Türkiye'ye gönderilen ham petrol karşılığında, gaz yağı gibi diğer benzeri ürünlerle değiş tokuş edilecek” dedi. Kürt hükümetinin ham petrol ihracatı yapmasında özgür olduğunu kaydeden Hawrami , "Çıkartılan ve gönderilen petrol kendi ihtiyacımız doğrultusunda kullanmamız, satmamız bizim en doğal hakkımızdır".

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IrakMersin
Görüş Bildir