Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bağdadi'ye Ait Olduğu Öne Sürülen Bir Ses Kaydı Yayınlandı: ‘Türkiye'yi İşgal Edin’

 > 
94PAYLAŞIM

IŞİD'in yayın organlarında örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen bir ses kaydı yayınlandı. Henüz doğrulanamayan kayıtta Bağdadi ait olduğu öne sürülen kişi, Musul operasyonunun başarısız olacağından emin olduğunu söylüyor ve IŞİD üyelerine "Türkiye'yi işgal edin" çağrısı yapıyor.

Gerçekliği henüz doğrulanamayan ve örgütün medya organlarında yayınlanan 31 dakikalık kayıtta Bağdadi olduğu öne sürülen kişi, Musul operasyonunun başarısız olacağından emin olduğunu söylüyor ve IŞİD üyelerine 'Türkiye'yi işgal edin' çağrısı yapıyor.

Kayıttaki, Musul operasyonuna ilişkin bazı ifadeler şöyle:

"İslam Devleti'nin bugün sürdürdüğü büyük cihat ve giderek şiddetlenen bu savaş, zaferden bir adım ötede olduğumuza inancımızı artırıyor. Ninova halkı, 'Allah düşmanlarına" karşı sürdürdüğümüz cihadın zayıflamasına izin vermemeli."

'Türkiye bugün artık menzilinize girdi'

Türkiye için de ayrı bölümün olduğu kayıtta, Bağdadi olduğu söylenen kişi, destekçilerine çağrı yaparak "artık nefretinizin ateşini Türk askerlerine boşaltabilirsiniz" cümlesini kullanıyor.

Kayıttaki Türkiye ile ilgili bir diğer bölümde ise, "Türkiye bugün artık menzilinize girdi, cihadınızın hedeflerinden biri haline geldi. Orayı işgal edin, ve güvenli olduğunu sandığı yerlere korku salın." ifadesi yer alıyor.

Kayıtta, örgütün intihar timlerine de çağrıda bulunuluyor: "İnanmayanların gecesini gündüze çevirin, topraklarında yıkım yaratın, kanlarının nehir gibi akmasını sağlayın."

'Kafir' tabiri kullanılan Suudi Arabistan'a da saldırı çağrısı var

Suudi Arabistan yönetiminin de eleştirildiği kayıtta, Suudi yönetiminin ülkeyi sekülerleştirme çabasında olduğu iddia ediliyor.

Suudi Arabistan’ın IŞİD’e karşı savaşa bilfiil katıldığı söyleniyor ve bu ülke için 'her türlü belanın arkasında' ifadesi kullanılarak Suudi Arabistan'a saldırı çağrısı yapılıyor.

Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen son ses kaydı Aralık 2015 tarihinde yayınlanmıştı

O kayıtta Rus hava saldırıları ve Amerika liderliğindeki koalisyonun IŞİD'I zayıflatamadığı ifadeleri yer alıyordu.

Ebu Bekir El Bağdadi'nin halifeliğini ilan ettiği Musul, Haziran 2014'te ele geçirilmesinden bu yana örgütün kalesi konumunda bulunuyor.

BBC Türkçe, Al Jazeera Türk ve Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir