Babasının Konserveden Yaptığı Bacaklarla Yürümeye Çalışıyordu: Maya Yeni Protezlerine Kavuştu

 > 
341PAYLAŞIM

Suriye İdlib'de bulunan bir kampta kendisi gibi engelli babası Muhammed el Meri'nin boru ve konserve kutusundan yaptığı aparatla hayatını sürdürmeye çalışırken fark edilen ve tedavi için Türkiye'ye getirilen Suriyeli Maya Meri, protez bacaklarına kavuştu.

Maya ve ailesi Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı.

📷 AFP

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Halep'in güneyinde bulunan İdlib'deki Ser Ceble kampına sığınan Maya ve ailesi yardım kuruluşlarının dağıttığı çadırda yaşıyordu. Yıpranmış çadırın uçmasını engellemek için etrafına büyük taşlar dizen Meri ailesi, günlerini toz ve çamur içinde geçiriyordu.

Bacakları olmadan doğan Maya, eski boru ve teneke kutulardan yapılmış olan derme çatma bacaklarla hayatını sürdürmeye çalışıyordu.

📷 Reuters

Eğitim hayatına kamptaki okulda devam eden Maya, çadırlarına 300 metredeki okuluna babasının yaptığı bacaklarla gitmek zorundaydı.

📷 AFP

Kendisi gibi engelli olan babası tarafından yapılan bacaklarıyla yürümeye çalışan Maya'nın hikayesi sosyal medyada yayılınca Türk Kızılay'ı harekete geçti.

📷 AFP

Türk Kızılayı Başkanı Dr. Kerem Kınık harekete geçti ve protez uzmanı Mehmet Zeki Çulcu'nun tedavilerini üstlenmesinin ardından Maya ve babası, Türk Kızılayı tarafından İstanbul'a getirildi.

Burada tedavisine başlanan küçük Maya protez bacaklarına kavuştu.

📷 Reuters

'Onu kimseye muhtaç olmadan ihtiyaçlarını giderirken görmek istiyorum'

📷 AA

Maya'nın babası Ali Meri muhabirlere yaptığı açıklamada kızının hareket edemediği için hayatının zorlaştığını görmekten mutsuz olduğunu söyledi. Bu duruma çözüm üretmeye çalıştığını anlatan baba, savaş nedeniyle Suriye'de protez tedavisinin mümkün olmadığını, imkansızlıklar nedeniyle plastik boru ve konserve kutusundan protez yapma fikrinin aklına geldiğini dile getirdi ve şöyle devam etti:

"Kızım birilerinin yardımı olmadan bir şey yapamıyor. Bu durum beni çok mutsuz ediyor. Onu kimseye muhtaç olmadan okula giderken, ihtiyaçlarını giderirken görmek istiyorum."

'Maya, simge bir çocuk oldu'

📷 Reuters

Maya'nın hayatını sosyal medyadan gördüğünü söyleyen ve tedavisini üstlenen protez uzmanı Mehmet Zeki Çulcu, Maya'nın simge bir çocuk olduğunu söyledi:

"Her ne kadar Maya doğumsal problemli bir kızımız olsa da benzer durumda, bu savaşın ortaya çıkardığı parçalanmış hayatlara bir örnek. Maya gerçekten bayrak bir çocuk oldu, simge bir çocuk oldu. Bunun gibi çokça çocuğumuz var."

Maya üç ay sonra yeni protezleriyle yürümeye başlayacak.

📷 AA

Üç ay sonra Maya'yı yeni protezleri ile yürütmeyi planladıklarını vurgulayan Çulcu, şunları söyledi:

"Önce deneme soketi yapılacak, arkasından ayakta durma, denge çalışması olacak. Bir müddet sonra protezin boyunu uzatıp diz eklemi ekleyeceğiz sistemine. Daha sonra diz ekleminin altında boyunu uzatacak bir parça daha. Ayak bölümünde kendi kullanacağı özel ayağı yerleştireceğiz. Önce birkaç adım dengeden sonra ileri, geri... Sonra paralel barda yürüme, rehabilitasyon güçlendirme çalışması yapılacak."

Baba Ali Meri'nin de tedavisi İstanbul'da yapılacak.

📷 Reuters

Baba Ali Meri'nin de tedavisini üstlendiklerini anlatan Çulcu, babanın tedavisinin 5 ay süreceğini, tedavi süreci sonunda da kimsenin yardımı olmadan protezleri ile ayağa kalkacağını aktardı.

'Tedavinin devamı için Türkiye'de kalmaları gerekiyor'

📷 Reuters

Baba ve kızının tedavilerinin ardından hayatlarına Türkiye'de devam etmelerinin daha doğru olduğunu söyleyen Çulcu şöyle konuştu:

"Uyguladığımız protezler ömürlük şeyler değil. Özellikle gelişme çağı çocuklarında sık sık müdahale edilmesi gereken şeyler olacak. Yani biz bu ailenin hayatına gerçekten dokunmak istiyorsak Türkiye'nin içerisinde yaşamlarının bir şekilde desteklememiz gerek."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir