Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Babacan: ‘Merkez Bankası'nda Gayet Yetkin Bir Ekibimiz Var’

 > 
14PAYLAŞIM

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası’na yönelik tartışmalara ilişkin, “Merkez Bankası’nda gayet yetkin bir ekibimiz var. Doğru zamanda doğru karar aldıklarına inanıyoruz.” yorumunu yaptı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası'nın görevlerinin yasalar ile çok net şekilde belirlendiğini, Merkez Bankası'ndaki yetkin ekibe güvendiklerini belirterek, doğru zamanda doğru kararlar aldıklarına inandığını söyledi. Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) düzenlediği "Türkiye Başkanlığındaki G20 Gündemi" konferansında “OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile basın toplantısı yapan Ali Babacan’a Merkez Bankası'na yönelik siyasilerin eleştirileri ve faiz kararı soruldu. Babacan, “Merkez Bankası ekibine güveniyoruz” dedi:

"Merkez Bankası'nda gayet yetkin bir ekibimiz var, ekibimize güveniyoruz... Doğru zamanda doğru kararlar aldıklarına inanıyoruz. Merkez Bankası ve benzer uygulamalarda ülkelerin değişik pratikleri var, Merkez Bankası'nın parti politikası ve seçim manifestosunda durumu gayet açık. Merkez Bankası'nın görevleri yasalar ile belirlenmiştir ve  gayet nettir"

Babacan, "Merkez bankaları ve hükümetler daha fazla iletişim ve etkileşimde bulunabilir, bunda bir sorun yok" dedi.

ABD enflasyonu yüksek faizle düşürdü”

Aynı toplantıda düzenlenen “Türkiye’de Fiyat istikrarı ve Büyüme” sunumunda konuşan  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da  merkez bankaları açısından büyümeyi desteklemenin en iyi yolunun fiyat istikrarını sağlamak olduğunu vurguladı:

"FED 1970’lerde enflayonu gecelik faizleri yükselterek yendi. Tarih enflasyonun parasal sıkılaştırmaya yenileceğini gösteriyor. Yüksek enflasyon ve deflasyon büyümeyi zayıflatabilen unsurlar. Beşeri sermaye, istihdam piyasası, teknoloji, yenilikçilik ve fiziki altyapı alanlarında yapılacak reformlar Türkiye'nin büyüme potansiyelini daha da artıracak.”

Başçı sıfıra yakın enflasyonu yukarı çekmenin daha zor olduğunu vurgularken, Türkiye’nin potansiyel büyümesine karşı güvenlerinin tam olduğunu ifade etti:

"Enflasyon hedefimiz yüzde 5'tir ve bunu başaracağız. Faiz oranları etkili bir politika aracı. Tüketimin üzerindeki üretimin enflasyonu düşürüyor. Bu yıl sonu enflasyonu yüzde 5'e indirebilirsek büyümeye büyük destek olur"

Başkan Başçı, kredi ve para arzının Türkiye'de enflasyonu etkileyen önemli kalemler olduğuna dikkat çekti.

Merkez Bankası'nın faiz politikası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından eleştiriliyor. Erdoğan 21 Ocak'ta Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi gerektiğini yinelerken faizi yarım baz puan indiren Merkez Bankası'na yönelik olarak "Görülen o ki Merkez Bankası verilen mesajlardan hâlâ nasibini alabilmiş değil" demişti.

Doların yükselişiyle ilgili sorular üzerine de, Erdoğan pazar günü “Bu şu anda Merkez Bankası'nın kabiliyetidir. Eğer Merkez Bankası bunu yönetemiyorsa hesabını o verecektir. Bize ait olan bir şey değil. Bize ait olan şey nedir? Şu anda ben Cumhurbaşkanlığı makamındayım. Hükümetimiz, başbakan olduğum dönemde bu konuda birçok adımları atmışızdır. İhracata dayalı bir ekonominin bizler her zaman savunucusu olduk. Hamdolsun ihracatımızı 36 milyar dolardan 158 milyar dolara kadar çıkardık." diye konuşmuştu.

Kaynak: AA, Reuters, Al Jazeera Turk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir