Aziz Yıldırım: "Mayıs Ayında Bırakmıyorum, Buradayım"

 > -

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım , sarı-lacivertli kulübün Yüksek Divan Kurulu'nda konuştu. Mayıs ayında başkanlığı bırakmayacağını söyleyen Aziz Yıldırım, birçok konuyla ilgili olarak konuşulacak açıklamalar yaptı.

"Mayıs'ta bırakmayacağım, amatör branşlar için karar alacağız"

Mayıs ayında bırakmıyorum, buradayım"… “Bütün bütçeleri mayıs ayındaki kongrede genel kurulun önüne koyacağız, onayına sunacağız. Mayıs ayında karar alacağız. 18 senedir söylüyoruz, amatör şubeler yük ve bu yükü taşımak çok zor. Kız basket, voleybol kız, erkek, masa tenisi, kürek, yüzme, atletizim açık veriyor. Yani futbol hariç 9 branşın hepsi açık veriyor. Bugüne kadar bunu taşıdık. Şampiyonlar çıkardı. Ama artık Fenerbahçe Spor Kulübü'nün karar verme zamanı gelmiştir. Biz Mayıs ayında yapılacak kongrede tüm detayları sunacağız ve onların kararına göre hareket edeceğiz.

Para bulmak kolay değil artık. 3 Temmuz'dan Türkiye'deki sponsorlar yurt dışına çıkmaya başladılar. Buradan kaçıyorlar. Bunun sebebi sadece 3 Temmuz değil başka yanlışlar da var.

Biz ne istiyoruz ve ne istedik? Bunları anlatacağım. İşin spor tarafı 2 türlü. Bir amatör spor ve profesyonel futbol. Futbol, amatör tarafa bağlı kalmazsa, o zaman kendini idare edebilecek duruma geliyor. Sportif A.Ş. bu işte kulübü idare edebiliyor. 1998'den bu yana harcanan para (Amatör) 250 milyon dolarlara yakın. Hepsi belgeli. Bu bu belgeleri Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne de gönderdik.

Biz eleman alıp, çıkardığımızda gazetelere haber vermiyoruz. Ne gerekiyorsa yapıyoruz. Gazeteler adam çıkarıyor, biz bir şey söylüyor muyuz? Gerektiği zaman adam çıkartabiliriz, kimseye hesap vermem.

"TFF ve Devletin bazı şeylere uyması gerekiyor"

Futbol takımının UEFA kriterlerine uymasını istiyorsak, TFF'nin de devletin de bazı şeylere uyması gerekiyor. Ben vergimi her sene ödüyorum. Ödememezlik yok. O zaman benim de haklarım var. Bu haklarıma devlet saygı gösterecek. Ancak zaman içinde kulübün olan mal devletin eline geçmiştir. Biz bunu almak istedik ama alamadık. Stada 100 milyon dolara yakın para harcadık. 61 milyon dolar da biz bu stada kira ödeyeceğiz. Her sene 1 milyon dolar ve TEFE, TÜFE'ye göre artışlar...

"Nani için gelen inanılmaz teklifi açıkladı"

Luis Nani için Fenerbahçe'ye Çin'den 20 milyon euroluk teklif geldiğini ancak bu teklifi reddettiklerini açıklayan Aziz Yıldırım, "Luis Nani için, geçen sene 5.7 milyon dolar bonservis ödedik. Mahmut Beyi aradılar, Çin'den 18 milyon euro teklif verdiler. Dün akşam 20 milyon euroya çıktılar. Biraz daha beklesek 25 milyon euroya çıkacaklar. Çocuğa da 10 milyon euro verdiler. O da kalmak istedi. ''Şampiyon yapacağım sonra'' dedi. Biz de saygı duyduk." şeklinde konuştu.

"Devlet 100 milyon doları geri versin"

Devletten isteğim 100 milyon doları gelsinler incelesinler, bu parayı bize ödesinler. Devlet bu paraları kulüplere ödemeli. Devlet yardımı budur. Yoksa 5-10 sene vergi borçalarını ileri atmak çözüm değildir. Siz borcu 10 sene öteleseniz, bu çözmez ki işi! Borcun duruyor. Lig A.Ş. kuruluyor. Bunun amacı nedir? Yayın haklarının pazarlanması oradan olursa biz buna evet diyoruz. Ancak benim bilet kazancımız kazananın içine koymak istiyorlarsa, buna hayır diyorum.

"İnsanlar yine hapse girecek..."

Kulüpler Yasası çıkaracaklar. Kulüp başkanlarını, yöneticileri hırsız görüyorsunuz. Nedir? Sportif A.Ş. Kulüp tarafı, dernekler yasasına bağlı. Her yer denetleme içeriisnde. Eğer siz denetlemeleri doğru yapmıyorsanız, görevinizi yapmıyorsunuz. Kulüpler yasasını çıkarıp, sonra diyeceğiz bi bu yanlış oldu. Denetleme yapmıyorsanız, olmaz. 6222 gibi bir sabah yine yasa çıkacak. İnsanlar yine hapse girecek tartışacağız. Ben Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanıyım, kulüpler yasasını bilmiyorum. Bugün Sabancı, KOÇ nasıl denetleniyorsa, Fenerbahçe de denetleniyor. Buradaki amaç başkadır. Çözülmesi gereken konular varken, Kulüpler Birliği de görevini yapmıyor. Kulüplerin mahkemelik olduğu konular var.

"Maç biletinden yüzde 18, sinema biletinden yüzde 8"

Biletlerden devlet %18 alıyor. Sinema ve diğer şeylerden %8 alıyor. Forma, sahanın kenarına reklam aldığınızda devlet %5 alıyor. Ama yayın hakkınızı size vermiyor.

"Roma'dan Salih Uçan'ı geri istedik"

Roma'nın Salih Uçan'ı başka bir İtalyan kulübüne kiralamak istediğini ifade eden Yıldırım, "Salih'in opsiyonu Nisan'da doluyor. Roma kiralamak istedi başka bir kulübe. Biz de o zaman alalım dedik. Bunun üzerine kendilerinde tutmayı düşündüler. Biz hepsini değerlendiriyoruz. Geleceği de düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

"Yayın geliri 100 milyon dolara çıkarsa..."

Fenerbahçe bu yıl şampiyon olursa ki olacak, 33 milyon dolar yayından kulübün kasasına para girecek. Halbuki 2011 yılında yaptığım çalışmalarda 125 milyon dolar bize teklif eden kuruluş vardı. Biz bunu dillendirmedik ve havuza devam ettik. Ama gördük ki Türkiye'de kur farkı %100 katladı. Fenerbahçe'nin borcu, diğer kulüplerin borcu 5 yılda kendisi kadar artmıştır. Bugün kulüpler borçlanıyor. Kulüpler borçlanmıyor. Kulüpler hiçbir şey yapmasa da borcu artmaktadır. Bunun çaresi ne yeni kanunlar, ne bir şeyleri çıkarmak değildir. Olan sorunları çözmektir bunun çaresi. Devlet kulüplere ortaktır. Suistimaller var. Kulüpler zor durumda. Ve kulüplerin çoğu yalnız futbolla uğraşıyor. Ben kulübümüzün de yönetimizin neden ses çıkarmadığını anlamıyorum. Devlet diğer kulüpleri koruyabilir ama bizim de hakkımızı bize teslim etmeleri gerekiyor. Eğer Fenerbahçe 33 milyon dolar aldığı yayın hakkını, 100 milyon dolara çıkarırsa UEFA kriterlerinin tamamını karşılar. Şu anda da bir sıkıntımız yok ama biz alacaklıyız.

"İddaa'dan oynanan miktar kadar hak istiyoruz"

Yayın haklarından doğan haklarımızı istiyoruz. Tek isteğimiz, yayın hakkından alacağımızın kulübümüze verilmesi. İddaa'dan oynanan miktar kadar pay verilmesi. Hakkımızı istiyoruz. İddaa'da Fenerbahçe'nin adına ne kadar oynanıyorsa, o kadar almalı. Bir isteğimiz de vergilerin, amatör şubelerde kullanılmasıydı. Bu çıkmadığı müddetçe hiçbir kulüp amatör şubelere yatırım yapmayacaktır. Amatörde, atletizmde 15-20 antrenör var.

İlk hedefimiz 3 Temmuz Akademisi adı verdiğimiz, Gebze'de bütün tesislerin yer aldığı bir alan yapıyoruz. Devler Kenan Evren Lisesi'ndeki anlaşmayı kabul etmiyor. Mahkemeye gittik. Bakalım ne olacak? Biz sözlerimizi tutuyoruz ama devlet tutmuyor.

"Menajerle gelen oyuncuyla anlaşma yapmayacağım, TFF önlem alsın"

Menajerle gelen oyuncuyla anlaşma yapmayacağım. Oyuncu belli bir nakit para alacak. Nakit para dışında, galip gelirse para alacak. Berabere kalırsa yarısını alacak, yenilirse para almayacak. Galip gelince biz de para alacağız, oyuncu da alacak. Bu anlaşmalarda bunları getireceğiz. Menajerlerin bazıları oyuncuları kandırıyorlar. Bir başkasının oyuncusunu ayartıp, kendi bünyesine alıp oyuncuları kandırıyorlar. TFF de bunları duysun, tedbirlerini alsın.

"Ya sen kimsin? Kahvede gibi konuşuyorlar"

Kimse kurallara göre konuşmuyor. Futbolun kuralları var. Antep'te Hasan Ali orta sahada bir hareket yaptı, hakem attı. Niye attı? Gol şansından dolayı attı. Türk medyası, sporda karalama. Başka iyi şey söyleyen yok. TRT'ye vergi veriyoruz, karalama, başka şeyler. Pozisyon oluyor, 'Ben vermem'. Ya sen kimsin? Dün daha burada antrenördün. Her akşam konuşuyorlar. Sporun gelişmesi için bir katkıları var mı? Yok. Kahvedeki gibi konuşuyorlar. Bilmeden afaki konuşuyorlar. İnsanları biraz eğitin. Benim kulüpte haberim olmayan konuyu biliyorlar!

"Türkiye kupası'na katılmayacağız"

Türkiye Kupası'nın mevcut organizasyonunun kulübe zarar ettirdiğini ifade ederek; sistemin değişmemesi durumunda Türkiye Kupası'na katılmayacaklarını vurgulayan Yıldırım, "Türkiye Kupası oynuyoruz. Bu sene kupada mesafe az olduğu için, hocanın düşüncesi de diğer oyuncuları oynatmak yönünde. Türkiye Kupası, her sene bize 3 milyon euroya yakın zarar ettiriyor (Şampiyon olmazsak). Ya farklı olacak ya da biz Türkiye Kupası'na katılmayacağız. Ceza da verseler katılmayacağız." dedi.

"Emenike için West Ham ile anlaşmak üzereyiz"

Emenike için West Ham United ile anlaşmak üzere olduklarını açıklayan Yıldırım, "Emenike'yi de West Ham istiyor. Kiralık olarak. Mahmut Bey yürüttü görüşmeleri. 1 milyon euro kiralama bedeli istedik. Artı 11 milyon euroya da satış hakkını vereceğiz. Böyle olursa imzalayacağız. İşimize gelmezse imzalamayacağız. Gelme durumu olursa da hoca gelebileceğini belirtti" dedi.

Sporx

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aziz YıldırımÇinFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüSinemaTFFTRTTürkiye KupasıUEFAfutbolvergi
Görüş Bildir