Aziz Yıldırım Hakim Karşısında

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Aziz Yıldırım Hakim Karşısında

Aziz Yıldırım Hakim Karşısında

Karar aşamasına gelinen şike iddialarına yönelik davanın duruşması bugün Çağlayan’daki 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Türkiye’de tüm dikkatler, bugün bir kez daha Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne çevrilecek. Çünkü; şike ve teşvik iddialarına yönelik tarihi davanın 20. duruşması bugün başlayacak. Sanıklar, davanın bu etabı sonunda suçlamalardan beraat etmeyi beklerken, Fenerbahçe camiası ise tutuklu bulunan Başkan Aziz Yıldırım ve Asbaşkan İlhan Ekşioğlu’na cuma gecesi kavuşmayı ümit ediyor.

3 Temmuz 2011 tarihinde patlak veren şike operasyonu sonrasında tutuklanan Yıldırım ve Ekşioğlu, neredeyse 1 yıldır cezaevinde bulunuyor. 31’i tutuklu 93 sanıkla başlayan davada, cezaevinde sadece 4 kişi kaldı. Yıldırım ve Ekşioğlu dışında Yusuf Turanlı ve Olgun Peker tutukluluğu süren isimler. Olgun Peker’in ceza dosyası ise Şike Davası’ndan çıkartılarak başka bir davaya bağlanacak. Bu şekilde düşünüldüğünde şike ve teşvik iddiaları nedeniyle tutuklu olan kişi sayısı üç...

Haberin Tamamı İçin:

3 Büyük Vardı, Trabzonspor'u Ben Büyüttüm

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 20. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.

MAHKEME BAŞKANI: KISA CEVAP VERİNİZ
Davada görüntülü kayıt yapılamayacağını belirten mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, "Sözlerinizi katipler yazacak. Bu nedenle kısa ve öz cevaplar veriniz"dedi.

"TELEFONUM DİNLENMESİN DİYE BAŞKASINA KAYITLI HATTAN KONUŞTUM"
Duruşmada çapraz sorgusu yapılan Yıldırım’a “Dinlemelere göre 12 hat var sizin kullandığınız. 10 tanede başkasının telefonlarından görüşmeleriniz var. Rabia Akın ve Gülbahar Çakın adına hatları neden kullanıyorsunuz?" diye soruldu. Yıldırım bu soruya,"İki tane telefonum var. Diğer telefonların çoğu şirkete ve kulübe ait telefonlar. Biri şirketten muhasebe müdürü Reyhan adınadır. Alın dedik aldılar. Diğeri de devletin bana verdiği korumanın aldığı telefondur. Almış getirmiş. Türkiye’de herkesin telefonu dinleniyor. Bizde o amaçla telefonum dinlenmesin diye aldık. Devlet her şeyi dinliyor. Devlet suça teşkil ediyor. Biz devlete güvenin insandık. Bu süreçten sonra güvenmiyoruz" diye yanıt verdi.

TRABZON AVUKATI YILDIRIM’I KIZDIRDI
Trabzonspor Kulübünün avukatı Nusret Yılmaz’ın, "Manisaspor Başkanına verilen paralarda açık var?" sorusu üzerine, Yıldırım tepki gösterdi. Yıldırım , "Bunların hepsi dosyada var" dedi. Mahkeme Başkanının ‘Birbirinize saygılı sorun’ demesi üzerine, Yıldırım, “Cevap vermiyorum o zaman" diye konuştu. Yıldırım, “Ben de soru sorabilecek miyim bu avukata, Sadri Beye sorabilir miyim?" dedi.

TRABZON’U BEN BÜYÜTTÜM
Avukat Yılmaz’ın, “ Gönderdiğiniz paranın maçtan 12 saat geçmeden niye istediniz?" sorusuna Yıldırım, “Sen dosyayı iyi okumamışsınız. Ben Tamer’e parayı iade edeceklerdi 3 ay sonra. Ne kadar oldu dedim. O da 2 ay oldu dedi. Ben de ara parayı iste dedim. Bunların hepsinin kaydı var. Ben senin başkanına 92 milyonluk ihaleyi verdim. Trabzon’a ne yaptım bunu bilsinler. 3 tane büyük kulüp vardı Türkiye’de. Trabzon’u ben büyüttüm. Manisa maçında şike var. Trabzon şike yaptı. Hangi oyuncular Trabzonluydu o maçta" diye tepki gösterdi.

DURUŞMADAN NOTLAR

TUTUKSUZ SANIKLAR DA KATILDI

Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Serdar Adalı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

YOKLAMA YAPILDI

Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ

Haberin Tamamı İçin:

Mahkeme Başkanı'ndan Aziz Yıldırım'a: "Haddini Bil"

Türkiye'de tüm dikkatler, bugün bir kez daha Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’nde. Bugün, şike ve teşvik iddialarına yönelik tarihi davanın 20. duruşması görülüyor. Aziz Yıldırım'ın kendisine İlhan Ekşioğlu ile ilgili soru soran Trabzonspor Avukatı'na "Benimle ilgili soruları sor" demesi üzerine Mahkeme Başkanı araya girerek "Aziz Bey karışmayın, haddinizi bilin" dedi.

Sanıklar, davanın bu etabı sonunda suçlamalardan beraat etmeyi beklerken, Fenerbahçe camiası ise tutuklu bulunan Başkan Aziz Yıldırım ve Asbaşkan İlhan Ekşioğlu’na cuma gecesi kavuşmayı ümit ediyor.

3 Temmuz 2011 tarihinde patlak veren şike operasyonu sonrasında tutuklanan Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu, neredeyse 1 yıldır cezaevinde bulunuyor. 31'i tutuklu 93 sanıkla başlayan davada, cezaevinde sadece 4 kişi kaldı. Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu dışında Yusuf Turanlı ve Olgun Peker tutukluluğu süren isimler.

MAHKEMEDEN DETAYLAR

 • Mahkeme Başkanı: Müsaade ederiz buyurun...

 • Aziz Yıldırım: Atın benim için daha iyi olur. Bana müsaade etseniz bir konuşsam mahkeme biter zaten.

 • Mahkeme Başkanı: Böyle devam edersen seni atarım.

 • Aziz Yıldırım: Gençlerbirliği maçından önce Trabzon teşvik primi yapmasın diye görevlendirildi ama başaramadı. Bunun üzerine Nihat Özdemir ve İlhan Cav cav’a mektup yazdı. Hepsinin yanıtı dosyada var. Burada ne varsa sorumlusu Aziz Yıldırım’dır. Bir tüzüğe Gore yönetiliyoruz. Herkesin görevi var. Aziz Yıldırım, senin yatak odanı bilmez. Ben her şeyi bilmem...

 • Dogan Ercan: Herhangi bir şekilde görevlendirildi mi?

 • Aziz Yıldırım: Sizin atadığınız hakem atamasına kızıyorum. Abdullah Yılmaz Trabzonlu bir hakem bizim 1 hafta sonra oynayacağımız takimin maçına atanıyor. Buna kızıyorum. Hani bulamadınız hakem ataması tepesini.

 • Avukat: Siz bir tapede hakem ataması yapıyorsunuz.

MAHKEME BAŞKANI'NDAN AZİZ YILDIRIM'A: "HADDİNİ BİL"

 • Mahkeme Başkanı: Aziz Bey karışmayın. Soruyu sorar, gerekirse biz müdahale ederiz . Haddini bil. Sorulara cevap vermek istemiyorsan verme.

 • Avukat: Bana değil mahkemeye veriyorsunuz.

 • Aziz Yıldırım: Benimle ilgili soruları sor. Ben bu paraların hesabını verdim. Size bu paranın hesabını verecek değilim.

 • TS Avukatı Nusret Yılmaz: Ekşioğlu niçin 250 bin dolar aldı kulüpten? Bu konu ile ilgili çelişkili cevaplar var.

YILDIRIM: "TRABZON ŞİKE YAPTI"

 • Mahkeme Başkanı: O zaman bunu da kayda geçelim.

 • Aziz Yıldırım: Sen dosyayı iyi okumamışsınız. Ben Tamer’e parayı iade edeceklerdi 3 ay sonra. Ne kadar oldu dedim. O da 2 ay oldu dedi. Ben de ara parayı iste dedim. Bunların hepsinin kaydı var. Ben senin başkanına 92 milyonluk ihaleyi verdim. Trabzon’a ne yaptım bunu bilsinler. 3 tane büyük kulüp vardı Türkiye’de. Trabzon’u ben büyüttüm. Manisa maçında şike var. Trabzon şike yaptı. Hangi oyuncular Trabzonluydu o maçta.

 • Avukat: Manisaspor başkanına gönderdiğiniz parayı neden maçtan sonra istediniz?

 • Aziz Yıldırım: Dosyada var. Bakarsanız görürsünüz. Simdi çıkartıp bir daha mı anlatayım. Bakın dosyayı görürsünüz...(Gerginlik oluşuyor. Aziz Yıldırım’ın avukatı Koksal Bayraktar kendi konusu ile ilgili sormalı diye uyardı.) Ben de avukata soru sorabilir miyim? Sadri bey burada ona soru soracağım.

 • Trabzonspor Avukatı Nusret Yılmaz: Şubat ayı itibariyle kulüpten alacaklı olduğunuzu söylemişsiniz. 1.5 milyon TL alacaklısınız. 763 bin TL fark var. Bu nereden kaynaklanıyor?

YILDIRIM: "DEVLETE GÜVENMİYORUZ"

 • Aziz Yıldırım: Güvenmemem gerekiyormuş, artık güvenmiyorum.

 • Mahkeme Başkanı: Korumaya nasıl guvendin?

 • Aziz Yıldırım: İki tane telefonum var. Diğer telefonların çoğu şirkete ve kulübe ait telefonlar. Biri şirketten muhasebe müdürü Reyhan adınadır. Alın dedik aldılar. Diğeri de devletin bana verdiği korumanın aldığı telefondur. Almış getirmiş. Türkiye’de herkesin telefonu dinleniyor. Bizde o amaçla telefonum dinlenmesin diye aldık. Devlet her şeyi dinliyor. Devlet suça teşkil ediyor. Biz devlete güvenin insandık. Bu süreçten sonra güvenmiyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aziz YıldırımFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüGençlerbirliğiİstanbulManisaTrabzonspor Kulübü
Görüş Bildir