Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Azerbaycan'da Şiddet

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Azerbaycanda şiddet

Azerbaycanda şiddet

Geçtiğimiz hafta boyunca Azerbaycan’ın gündemi ülkenin çeşitli yerlerinde vuku bulan sokak gösteri ve çatışmalar oldu. Gösteriler boyunca bir çok mekan ve araç zarar görürken onlarca kişi de göz altına alındı.
Azerbaycan,geçtiğimiz hafta Bakü’deki esnaf ayaklanmasının ardından, İsmayıllı kentinde gelişen olaylara kilitlendi. Kendilerine hakaret edildiğini düşünen İsmayıllılılar bazı kamu binalarına zarar verirken, yerel yöneticilerin de istifasını talep etti. Olayların merkezinde yer alan diğer bir isim olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fuzuli Alekberov’un da görevinden alınması gündemde. İsmayıllı’da olaylar bu sabah itibari ile durulmuş değil.
Olaylar Bakan’ın oğlunun hakareti ile başlamıştı
İsmayıllı’da yaşanan olaylar bölgede bulunan Bakan’ın oğlunun, 23 Ocak akşamı gerçekleşen bir trafik kazası akabinde bölge halkına haraketi sonrası İsmayıllılılar tarafından dövülmesi ve Hammer marka cipinin yakılması ile başlamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fuzuli Alekberov’un oğlunun yanı sıra kardeşinin de İsmayıllı rayon (nahiye) yöneticisi konumunda olması ve polisin olayları bastırmada kullandığı orantısız güç olayların büyümesine neden olmuştu.
Musavat sitesinin haberine göre olaylarda 16 kişi yaralanırken, bir çok devlet binası ve araç da zarar görmüş durumda. Özellikle Bakan’a ait olduğu bildirilen “Çıraq” otelinin tamamen yakıldığı basında yer alan bilgiler arasında. 5000 kişilik grubun Rayon yöneticisinin evini tamamen yakması ise güvenlik güçleri tarafından engellendi. Azadlık radyosu da gözaltına alınanların işkence gördüğünü de iddia ediyor. Protestocular Bakan’ın kardeşi olan rayon yöneticisi Nizami Alekberov’un da istifasını istiyorlar.
Alekberov kardeşlerin başı dertte mi?
Devlet güçleri yaşanan olaylar olanca sertliği ile müdahale etse de, arka planda yaşananların faturası Alekberov kardeşlere kesilecek gibi duruyor. Özellikle istifası istenen Nizami Alekberov’un Bakan Fuzuli Alekberov teminatı ile göreve getirilmiş olması iki ismin de başını ağrıtacak gibi görünüyor. Nahcivan doğumlu kardeşlerin “Bakü klanı” olarak adlandırılan ekip ile ilişkileri sayesinde devlet içinde yükseldiği iddia ediliyor. Sahip oldukları mal varlıkları ile hükümetin oligark ayağının bir parçası oldukları basın tarafından geçilen bilgiler arasında. Kardeşler gündemde herhangi bir istifa olduğu iddialarını reddediyorlar.
Hafta başı Bakü de sokak çatışmalarına sahne olmuştu
Bakü şehrinde de bu hafta içinde iki olay cereyan etmişti. Orduda hayatını yitiren askerler için binlerce insan Bakü'nün merkezi olarak bilinen "Fevvareler Meydanı"nda toplanarak ordudaki asker ölümlerine itiraz etmişti. Sokağa çıkan bir gruptan bazı protestocular 300 ila 600 manat arası cezaya çarptırılmış, bu da yine Pozitif Değişim Temsilcileri/ Gençlik Hareketi tarafından toplanmıştı.
Olaylarda Hummer H2 , Mitsubishi Pajero , Chevrolet Niva , Chevrolet Camaro , ve 4 tane motorsiklet de kizgin halk tarafindan yakildi

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Azerbaycanolay
Görüş Bildir