Azerbaycan ile İlgili Muhtemelen Çoğunuzun Bilmediği 11 İlginç Bilgi

0PAYLAŞIM

Azerbaycan'ı çoğumuz severiz. Sıcaklıklarıyla, samimiyetleriyle, bizden biri olmalarıyla... Peki ya bu bilgilerden ne kadarını biliyoruz? İşte Azerbaycan ile ilgili çoğumuzun bilmediği 11 ilginç bilgi:

1. Azerbaycan'da ilk ilkel insanların 1,7-1,8 milyon yıl önceden yaşamaya başlaması hakkında eski arkeolojik ve paleontolojik materyaller bulunmuştur.

1968 yılında ise tarihçi akademisyen Memmedeli Hüseynov, Füzuli ilçesindeki Azıx mağarasından ilkel insanların alt çene kemiğinin fosilini buldu.

2. Doğu'da ilk operetto

1909 yılında librettosunu ve müziğini yazdığı "Karı koca" opereti ile Üzeyir Bey Hacıbeyli, bütün Doğu'da operet tarzının temelini ortaya koydu.

3. Müslüman Doğu'sunda ilk bale: Kız Kulesi Balesi

Üç perde, prolog ve Epilog'dan oluşan balenin müziği ve librettosu Azerbaycan bestekarı Efrasiyab Bedelbeyliye aittir. Efrasiyab Bedelbeyli Azerbaycan'da ilk balenin yazarıdır. O, 33 yaşında iken "Kız Kalesi" balesi ile müzik tarihinde ilk Azerbaycan balesini yaratmıştır.

4. Kız kulesi

Tarihi rivayetlere göre Kız kulesi eskiden denizin içindeymiş. Sonradan çevre arazisinin kurutulması sonucunda Kız kulesi denizden hayli uzaklaşmış. 

Not: Bu anıtı inşa eden Mimar Davud'un oğlu Mes'ud'dur

5. Kadına seçim hakkı

1918 yılında kurulan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde, ülke sınırları içinde yaşayan tüm halkların ve her iki cinsin eşit oy hakkı kanunla tespit ediliyordu. Bununla da, Azerbaycan Doğu'da kadınlara seçim hakkı tanıyan ilk ülke oldu.

6. Petrol ülkesi Azerbaycan

1848 yılında dünyada ilk kez Bakü'de petrolün sanayi usulü ile üretimine başlandı aynı zamanda 1859 yılında dünyada ilk petrol fabrikası da Bakü'de kuruldu. Hatta 1872 yılında Bakü'de dünyada ilk kez kuyu pompası kullanıldı.

NOT: Neft Taşları Guinness rekorlar kitabına dahildir.

7. Azerbaycan'ın Tovuz ve Goygol şehirlerinin temelini Almanlar oluşturmuştur. Daha önce onların adı ise Traubenfeld ve Yelenendorf'du

8. 12. ve 13. asırlarda Derbent'den Fars körfezine, Çin ve Hindistan'dan Avrupa'ya giden büyük ticaret yolları Azerbaycan'ın Tebriz şehrinde buluşuyordu.

9. Leyla Elesger'in kızı Memmedbeyov (1909- 1989) Azerbaycan'da, Kafkasya'da ve aynı zamanda tüm Güney Avrupa ve Ortadoğu'da ilk kadın pilotdur.

10. 1897 yılında H. Z. Tağıyev tarafından Kafkasya'da ilk en büyük tekstil işletmesi olan "Lifli maddeler imal eden Kafkas Anonim Şirketi" tahsis edildi.

11. Nesilden nesile büyük kardeşlik

Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin bağımsızlığını ilk olarak 1918 yılında 4 Haziran'da Osmanlı İmparatorluğu tarafından resmen tanınmıştır.

Artık sen hatırlamak zorunda değilsin.

Q senin yerine bankacılık işlemlerini takip eder, tek bir onayınla işlemleri halleder. Önemli konularda bildirim göndererek seni uyarır. 

Q her zaman yanında.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayhaneken

Baştan sona yanlış bilgiler içeriyor... Hangisinden başlayıp, ne diyeceğimi bilemedim. Socar vb bir iki şirket, anlamsız milliyetçiliklerini, onedio, hurriyet, mynet gibi omurgasız, paraya tapan birkaç platforma para yedirerek böyle haberler, içerikler yaptırıyorlar. Bakıp bakıp mastürbe oluyorlardır sonra da herhalde...

unicorn26

Qardaşlarımı bir millət iki dövləti sevirəm 😍😍😍

cheerymel

12-Demokrasi endeksinde 167 ülke içerisinde 147. sıradadır ve rejim tipi olarak otoriter (en kötü) kategoridedir. Afganistan gibi bir ülkeden, Birleşik Arap Emirlikleri gibi monarşi ile yönetilen bir ülkeden bile kötü durumdadır ve asla yaşanmayacak bir ülkedir kendisi.

mr.hate

Aynen, ondan dolayıdır ki 1 manat 5 TL dir ve bu farka rağmen bizden bile kötü durumda, asla yaşanmayacak kadar kötü bir ülkedir asjaksjdhaksdj

cheerymel

1 isveç kronu ve 1 danimarka kronu da 1 türk lirası ona bakılırsa? Senin karşılaştırma aracın bu ise türkiye ile isveç aynı durumda :) Aferim 1 manat 5 tl'ymiş ya şu an tüm argümanımı çökerttin hemen gideyim yerleşeyim azerbaycana

ercan-gundogdu

mr. hate malesefki Azerbaycan'ın bugünkü yönetimi şu anki akp yönetimi ile aynıdır . tek kişinin ağzıyla yürüyor işler . ha tabii abd'ye tam bağımlılık ilkesiyle . bakü'nün magazinel yüzü şatafatlı ama Azerbaycan'ın kalanı pek te o şekilde değil . yani öyle yüzeysel bilinen bir Azerbaycan ile alakası yok aslında .

mr.hate

Benim burada anlatmak istediğim "şuan" için bizden daha kötü durumda olmadığı. Tabi ki de bizimki gibi bir yönetim şekli mevcut. Hatta dolar kuruna bakaraktan Azerbaycan'ın bizim 2015 deki halimiz diyebilirim. Yani onlar da yavaş yavaş bizim gibi bir sona gidiyor. Ben bu tepkiyi bu yüzden verdim. Şuan imkanım olsa oraya giderdim çünkü bizden "ekonomik" olarak daha iyi durumda. Benim tepkim "asla yaşanmayacak bir ülkedir" cümlesineydi...

cheerymel

Benim standartlarım için benim istediğim en basit haklar için (lgbt hakları, seçme seçilme hakkı vs) saihp olmadığı için ekonomisi istediği kadar türkiyeden iyi olsun (ki onların da iyi değil kötünün iyisi). Sen diyorsan azıcık fazla alım gücüm olsun ama seçme hakkım olmasın başkanlık monarşi gibi babadan oğula geçsin (ki geçti) o zaman buyur gidebilirsin çok rahat bir şekilde tutan yok. Dandik 3.dünya ülkelerini otokrat rejimleri dünyanın demokrasi anlamında en berbat ülkesini övüyorsan dediğin ülkelerden onlarca var hatta daha iyisi var hemen yanımızda gürcistan. Ama senin amacın sadece Azerbaycan'ı övmek.

cheerymel

Dediğim demokrasi karşıtlığı ve monarşik sistemin oturması azerbaycan'da kalıcı bir şey. (çok genç olmalarının etkisi de var). Demokrasi kültürleri yok hiç olmadı. Çünkü şu anki başkanları bile babadan devraldı tahtını. Türkiye'de akp seçimi kaybettiği an dağılacak zaten bizde ki kalıcı değil en azından :)

mr.hate

Bizim demokrasi kültürümüz de hiç olmadı, ilk defa Cumhuriyet kuruldu diye var, o da daha yeni 100. yılını devirdi. Ondan öncesi 600 yıldan fazla marabalık yapıp padişahlar tarafından sömürülmek. O yüzdendir ki AKP ülkeyi ele geçirmede çok zorlanmadı. 600 yıllık bir alışkanlık öyle kolay bırakılmıyor. İddia ediyorum, şimdi bu gün zaman makinesiyle geçmişe gidip RTE'nin siyasete girmesini engellesek, değişen tek şey kişi ismi olurdu. Ülkenin "bugı" cumhuriyet kurulduğundan beridir var. Bu tehlike ancak gelecek yeni kuşağın eğitim ve azmi ile geçer. Kısacası Türkiye'nin de demokrasi konusunda Azerbaycan'dan pek farkı yok...

cheerymel

Almanya dediğimiz ülke daha 1940'larda nasıl yönetiliyordu kim yönetiliyordu haberin var mı senin :D Hahahahh Ya da Japonya??? Yine argümanını çürüttüm be :( Daha yeni 100 yıl diyorsun da bunun yıl ile çok bir alakası olmadığını çok iiy açıklayan iki örnek gösterdim sana bak.

cheerymel

Ya da dünyanın en demokratik ülkelerinin de demokrasi geçmişinin 100 yıldan çok fazla olmadığını bir aşağı bir yukarı hepsinin o civarda olduğunu bilir misin acaba? Tarih bilgin de çok yok galiba...

cheerymel

Ayrıca bizde demokrasi kültürü hiç olmadı gibi bir laf kullanamazsın kullandırtmayız hiç bir tc vatandaşı böyle bir şeye izin verdirtmez atatürkün kemikleri sızladı. Demokrasi kültürü dediğin şey kime göre neye göre olmadı? Siz daha kendi ülkenizde 1 kez bile padişahınızı pardon başkanınızı kendiniz seçmemişken başkanınız tahtını babasından almış ve demokrasi endeksinde (bir tanesi değil onlarcasına baktım ben) hep dünyanın en sonlarındayken gelip bok atman da ayrı bir kafaymış.

mr.hate

Almanya da Japonya da İslam denen kanser virüsünün içinde mi yaşıyorlardı? Almanya ya da Japonya'nın geçmişinde "halifelik" var mıydı? Ya da şöyle sorayım, bizi Almanya ile Japonya arasındaki farklı kılan ne? Bu gün neden Almanya ya da Japonya'da böyle bir teknoloji çağında tek bir adamın gelip "siyasal dini" kullanarak ülkeyi ele geçiremiyor? Fark nerede? Almanya dediğimiz ülke Hitler gibi dini kullanarak büyük bir yıkıma sebep olduğu halde bu yıkımdan ders almayı başarabildi, peki neden biz bu dersi kurtuluş savaşından sonra yapamadık? Japonya dediğin ülke de yıkımın, acizliğin, savaşların kralını gördü ama neden bizden daha iyi durumdalar? Bu soruların cevabını verdiğinde bizim neden bu kadar başarısız olduğumuzu göreceksin!

cheerymel

Konuyu başka yerlere çekeyim sakız gibi sündüreyim evet çok iyi.

mr.hate

Götün sıkışınca kıvırırsın tabi, seni kendin verdiğin örneklerle rezil edince kıvırman doğal. Sen de ben de çok iyi biliyoruz ki biz o bahsettiğin ülkelerin seviyesine hiç bir zaman ulaşamayacağız! 100 yıldır başaramayan bir ülke, şu saatten sonra da başarsa bile, geç kaldık ve bu yarışı kaybettik! Bir ülke düşünün ki, tek bir kurşun sıkmadan, tek bir asker sokmadan, kendi rızalarıyla, tek bir adamla 20 yıl yerinde saydırmayı bırak, bir de 50 yıl geriye götürmek bir ülkenin düşeceği en acınası durumdur. İstiklal marşı "korkma" diye başlayan bir ülke şuan korkudan gık diyemiyor... son olarak, beni osmanlı sevdalısı sanman, bu ülkenin ya da cumhuriyetin düşmanı sanman da zeka seviyeni ortaya çıkarıyor. Sana bu süper zeki, demokrasiyle uyumlu, gelişime müsait halk ile başarılar. İmkanı olan kaçtı, kalanlarla ne kadar ileri gidersiniz onu da sen göremeyeceksin maalesef....

mr.hate

Örnek verdiğin ülkelerin geçmişinde demokrasi yok dedin, Bizden beter oldular ama ders almasını bildiler. Biz neden yapamıyoruz? Demek ki demokrasi ile uyumlu değiliz. Demokrasi dediğin şeyi adamın biri geldi, eğdi büktü götümüze soktu. Evet evet çok uyumluyuz demokrasi ile, hatta demokrasi bizim için icat edilmiş. Demokrasiyi sadece oy vermekten ibaret sanan, kimilerinin ise kendine 600 yıllık alışkanlıktan dolayı "padişah" seçmek sananlar yüzünden bu haldeyiz, evet evet, demokrasiyi çok iyi kullanan bir milletiz, demokrasi bizim genlerimizde var. Ama niyeyse geçmişi bizden beter olan ülkelerin seviyesine bir türlü gelemedik...

cheerymel

Ayrıca ben türk bile değilim o yüzden dediğin şeylerin çoğu beni zerre ilgilendirmiyor. Gerçek kanıtlar ve örnekler sayısal bilimsel veriler yerine kendi kendine romantik ve milliyetçi türk bakış açısıyla bakıp tartışmada 1 kez bile karşımda düzgün durmayıp kaybettin. Bakış açın klasik bir türk vatandaşından ileriye gidemediği için gerçekleri bile idrak edemedin ve kaybettin.

cheerymel

Kendi verdiğim örneklerle de rezil falan etmedin, rezil ettiiğim dediği şey de almanya yıkımdan sonra toparlandı :D Pardon bunun neresiyle rezil oldum ben? Kendinsin marşı korkma diye başlayan bir ülkeyi korkuttular vs gibi milliyetçilik çerçevesinden dışarı asla çıkamayan at bakış açınla hiçbir gerçeği kaldıramadın ve her sefer yaptığınız gibi milliyetçilik kartını oynadın tebirkler

cheerymel

Ben Almanya Japonya gibi ülkeleri senin Türkiye'nin demokrasi geçmişi 100 yıl o da yeni dediğin için verdim çünkü onların demokrasi geçmişi bizden bile kısa. Burada senin argümanını bal gibi çürüttüm ve umrumda olan tek şey de bu. Gerisi sikimde değil çünkü gerisini sen bir taraflarından uydurdun konuyu sakız gibi çektirdin ben senin argümanını boşa çıkardım mı ? Çıkardım. Bitmiştir. Başka tartışma konuları açmaya çalışma :)

mr.hate

O zaman kıvırmadan adam gibi sorularıma cevap ver, bizdeki sorun ne? Biz neden demokrasiyi bir türlü düzgün kullanamıyoruz? Neden kendi verdiğin örneklerdeki ülkeler seviyesine gelemiyoruz? Japonya ve Almanya gibi olabilmek için ne yapmamız lazım? Demokrasi bir boka yaramadığı belli, yarasaydı eğer yine dönüp dolaşıp "tek adam" rejmine dönmezdik. Niye döndük? Niye bu çağda Almanya ya da Japonya ya da herhangi bir gelişmiş Avrupa ülkesinde demokrasiyi kullanarak "tek adam" rejmine geçilemiyor? Onlar ile bizi farklı kılan ne?

tc-ozge-ozcan

Öncelikle Türk büyük harfle başlar. Özel isimdir. Sayısal veriler bilim vs diyorsun ya önce kullandığın dili düzgün öğren. Türk bile derken cümledeki küçümsemeyi de karşında Türk varken kullan da o sivri burnun nasıl iniyor gör. Hangi milletten olursan ol önce haddini bil. Senin tohumunun başladığı andan binlerce yıl önce var olmuş milletler hakkında konuşurken hazır ola geç. Bilimsel Tarih verileri ile Türk tarihine bir bak. Sülalenin ömrü yetmez her bilgiyi öğrenmeye. Bizler milliyetçiliğimiz ile ilgili kimseye soracak kimseden destur isteyecek değiliz. Biz Ay ile yıldızız. Sizlere semalardan bakarız. Sizler bizi görmek için kafanızı kaldırmak zorundasınız. Hata bizde suyunuzu fazla verdik. Bitiniz kanlandı

cheerymel

Sanane istediğim gibi yazarım ne karışıyorsun? Kendi yazım yanlışların gözlerimi kanattı Bilimsel Tarih verileri derken t küçüktür. Destur vermiyorum git ne yapıyorsan yap istersen ırkçı ol banane beni ilgilendirmez beni tek ilgilendiren adamın milliyetçilik kartı ile context dışına çıkması. Gtfo.

Görüş Bildir