Ayten Alpman Hayata Veda Etti

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ayten Alpman Hayata Veda Etti

Ayten Alpman Hayata Veda Etti

Usta müzisyen Ayten Alpman aramızdan ayrıldı. 1929 İstanbul doğumlu sanatçının tedavi gördüğü Osmanoğlu Kliniği’nde saat 21:00 sularında nefes darlığı sebebiyle hayatını kaybettiği öğrenildi. Müzisyen Kerem Görsev twitter hesabından Alpman'ın kızı ile görüştüğünü duyurdu ve acı haberi doğruladı.

Haberin Tamamı İçin:

"Bir Başkadır Benim Memleketim" Öksüz Kaldı

"Bir Başkadır Benim Memleketim" Öksüz Kaldı

Şarkıcı Ayten Alpman vefat etti. "Bir Başkadır Benim Memleketim" gibi pek çok eseri seslendiren Alpman, 83 yaşındaydı...
AYTEN ALPMAN KİMDİR?
Ayten Alpman 20 Kasım 1930 İstanbul - Yeşilköy doğumludur. Alpman'ın müzikle tanışması ilk defa Nişantaşı Kız Lisesi'nde öğrenci iken İlham Gencer sayesinde olur. İlk olarak Ingilizce şarkılar söyledi. Daha sonra ailesi onu Erenköy Kız Lisesi'ne gönderdi ve lise eğitimini orada tamamladı. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile Istanbul Radyosu'nda programa başladı. Radyoda ilk söylediği parça "You Are Always In My Heart" oldu.
Sahneye ilk defa Taksim Belediye Gazinosu'nda Tıp Balosu'nda çıktı ve sahnede ilk defa söylediği parça yine "You Are Always In My Heart"tı. Daha sonra Arif Mardin ile tanışan Alpman, onun teşviği ile caz şarkıları söylemeye başladı.
1953 yılında İlham Gencer ile evlenen Ayten Alpman, eşinin Çatı Gece Kulübünü kurmasıyla birlikte Çatı'da sahne almaya başladı.
1959 yılında ilk plağı olan "Sayanora / Passion Flower" taş plak olarak yayınlandı.1963 yılında çalışmak için İsveç'e giden Alpman iki sene boyunca İsmet Sıral'la, bir sene de bir caz orkestrası ile sahne çalışmasına imza attıktan sonra Türkiye'ye döndü.
Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlayan Alpman'ın ilk çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlandı.
Ayten Alpman ilk büyük çıkışını Fecri Ebcioğlu ile birlikte plak yaptıkları "Sensiz Olamam" ile gerçekleştirdi.
1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" 1974 yılında tekrar 45lik plak olarak piyasaya sürüldüğünde büyük satış rakamlarına ulaştı.
Mireille Mathieu'nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle adeta Ayten Alpmanla özdeşleşir ve bir milli marş halini alır.
2 adet LP çalışması yapan Alpman, son profesyonel sahne çalışmasını 1990 yılında Yeniköy Bilsak Kulübü'nde yaptı. Alpman 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat oldu. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada müzik tarafından yayınlandı.

Alpman'ın Cenazesi 22 Nisan Pazar Günü Teşvikiye Camii'nden Kaldırılacak

Ayten Alpman'ın cenazesi 22 Nisan Pazar günü, ikindi namazını müteakip Teşvikiye Camii'nden kaldırılacak ve ardından Ulus Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Ayten Alpman Bugün Toprağa Verilecek

Akciğer yetmezliği nedeniyle dün akşam Şişli Osmanoğlu Hastanesi'nde hayatını kaybeden Alpman için yarın ikindi vakti Teşvikiye Camisi'nde cenaze namazı kılınacak.
Sana...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulİsveçMardinNişantaşıTwittermüzik
Görüş Bildir