BDP'li Vekiller ve Polis Arasında Arbede | Video

 > -

Aysel Tuğluk Polisi Tekmeledi

Aysel Tuğluk Polisi Tekmeledi

Siirt'te düşen helikopterde şehit olan askerlerin törenine katılmak üzere gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'dan ayrıldığı saatlerde BDP'li vekillerin açlık grevi yaptığı Belediye Konukevi önünde olaylar çıktı.

Açlık grevi yapan vekil ve belediye başkanlarına destek için toplanan kalabalığı dağıtmaya çalışan polis ekiplerine taşlarla saldırılması üzerine, polis kalabalığa tazyikli su ile müdahale etti. Koşuyolu Caddesi üzerinde başlayan olaylarda polisin müdahalesi üzerine BDP'li vekillerin açlık grevi başlattığı Belediye Konukevi'ne sığınan göstericiler ile bölgeye sevk edilen güvenlik kuvvetleri arasında çıkan olaylara vekiller de müdahalede bulundu. Konukevi'ne giren göstericileri gözaltına almaya çalışan polis ekipleri ile BDP'li vekiller arasında başlayan tartışmanın ardından, bölgeye gelen Toplumsal Olaylara Müdahale (TOMA) araçları, Belediye Konukevi önünde bulunanlara tazyikli suyla müdahale etti. Tazyikli su sıkmasına tepki gösteren BDP'li vekiller ile polis arasında devam eden tartışmalara karışan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, gözaltı yapmaya çalışan polis ekiplerine tekme attı.

Çıkan olaylarda polis ekipleri çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Haberin Tamamı İçin:

Yumruk Yiyen Polis: Hangi Milletin Vekilisiniz Siz?

Yumruk Yiyen Polis: Hangi Milletin Vekilisiniz Siz?

DİYARBAKIR'da BDP'lilerin cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek vermek için yapmak istediği yüşüyüşe izin verilmemesi gerginlik yarattı. Polisin bir kişiyi gözaltına almak istemesi üzerine BDP'li milletvekilleri ve çevik kuvvet arasında arbede çıktı. Arbedenin ardından sivil bir polis memurunun BDP Milletvekili Özdal Uçer'e yönelik, "Memura yumruk atan milletvekili, milletvekilinin buna hakkı yok. Hangi milletin vekilisiniz siz" diyerek tepki gösterdi.

YUMRUK YEDİĞİNİ SÖYLEYEN POLİSTEN TEPKİ: HANGİ MİLLETİN VEKİLİSİNİZ SİZ?

Haberin Tamamı İçin:

Polisten Vekile Uçan Tekme | Taraf

Diyarbakır’daki sokak yürüyüşlerine müdahale eden polis, BDP’li vekillerin açlık grevi yaptığı binayı da bastı. Polis Tuğluk’a tekme attı, Üçer’e ise yumruk salladı.

BDP’nin, 62. gününe giren açlık grevlerine destek amacıyla yapmak istediği yürüyüşlerde olaylar çıktı. Diyarbakır’da milletvekillerinin de bulunduğu Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasına gaz bombalarıyla müdahale eden polis, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk’a tekme attı ve BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ile yumruklaştı.

BDP Diyarbakır İl Örgütü’nün çağrısı üzerine yüzlerce kişi dün Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nin bulunduğu Emek Caddesi üzerinde toplandı. Koşuyolu Parkı önüne geldiklerinde Ölüm değil müzakere” ve “Talepleri taleplerimizdir” pankartları taşıyan gruplara polis müdahale etti. Polisin gaz bombası, biber gazı ve tazyikli suyla müdahalesine gruptakiler taşlarla karşılık verdi. Olaylardan kaçanlardan bazıları açlık grevinde bulunan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve diğer vekillerin bulunduğu DTK binasının önüne geldi. Polis burada da gaz bombalarıyla müdahale edip göstericileri gözaltına almak istedi. Atılan gaz bombaları binanın camlarını kırarak içeri düştü.

Haberin Tamamı İçin:

11 Kasım tarihinde DTK binasının önünde yapılan müdahale

BDP'li Vekiller ve Polis Arasında Kavga Çıktı | Radikal

BDP ’liler cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla yürüyüş yapacaklarını söyleyerek parti binası önünde toplandı. Yürüyüşün izinsiz olduğunu gerekçesiyle güvenlik güçleri engel olmak için önlem aldı. BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın da aralarında bulunduğu grup yürüyüşe izin verilmemesini protesto için parti önünde oturma eylemi yaparken, görüşmeler sonunda BDP’lilerin küçük gruplar halinde Diyarbakır E Tipi Cezaevi yakınında bulunan Dicleliler Yasevine giderek açıklama yapmasına izin verildi.

BDP milletvekilleri Altan Tan ve Nursel Aydoğan’ın da bulunduğu grup yürüyerek Diyarbakır E Tipi Cezaevi yakınına gitmek için hareket etti. Grubun zaman zaman yolu trafiğe kapatarak yürümesi üzerine polis müdahale ederek grubu kaldırımdan yürümeye yönlendirdi.

Dicleliler Yasevi önünde toplanan gruba hitap eden Nursel Aydoğan, "Kürt halkının karşılaştığı en büyük ve çetin sınav bu sınavdır. Hiç kimse onlardan ödün istemiyor. Bir halk var ve o halkın adı Kürt halkıdır. Kürt halkının da hakları var. Cezaevindeki tutsaklar Kürt halkının halk olmaktan kaynaklanan haklarını istiyorlar. Sizden ödün istemiyorlar" dedi.

Konuşmasına Kürtçe başlayıp Türkçe sürdüren Altan Tan da "Allah’ım sen bu Başbakan’a akıl fikir ver. Bugün Diyarbakır’daydı. Keşke gelip bu sokakları görseydi. Bir şekilde 10 bin polis ve TOMA ile idare kuruyorsa bu iş artık bitmiştir. Başbakan aklını başına al. Allah sana akıl fikir versin. Bu cezaevlerinden cenaze çıkarsa halk bunu kabul etmeyecektir" diye konuştu.

Bu sırada kalabalık Başbakan Erdoğan aleyhine sloganlar atınca polis aracından slogan atılmaması aksi halde müdahale edileceği anonsu yapıldı. Anonsa tepki gösteren Altan Tan, "Ne diyorsun ne diyorsun? Zoruna gitmiş. Böyle nasırları bastığın zaman feryat ediyorlar" dedi.

MİLLETVEKİLİ POLİS YUMRUKLADI

Dicleliler Yasevi önünden dağılan bir grup Bağlar İlçesi’nde bir market şubesini taşlayıp çöp konteynerleri ile yolu trafiğe kapatınca polis müdahale etti. Burada 2 kişi gözaltına alınırken, bir grup da milletvekillerinin açlık grevini sürdürdüğü Demokratik Toplum Kongresi binasına yöneldi. Kaçanlardan bir kişiyi bina önünde gözaltına almak isteyen polislere bu kez BDP milletvekilleri engel olmak isteyince arbede çıktı.

Milletvekilleriyle açlık grevi yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ’in polislerin önüne geçerek sakinleştirmeye çalıştığı arbede sırasında iddiaya göre BDP Milletvekili Özdal Üçer, bir sivip polise yumruk attı. Bu polis memuru da "Memura yumruk atan milletvekili. Milletvekilinin buna hakkı yok. Hangi milletin vekilisiniz siz" diye bağırdı.

POLİS MÜDÜRÜ: ARTIK ESNAF KAN AĞLIYOR

Demokratik Toplum Kongresi binası önündeki arbedenin ardından BDP’liler polis müdürüyle görüştü. Görüşme sırasında polis müdürü, "Şu karşıdaki esnaf kan ağlıyor artık. Yeter artık diyor. BİM’in orada yağmaladılar. Burada ne zaman bir olay olsa sizin koruduğunuz eşkıyalar, anasının babasının sahip çıkmadığı çocuklar maalesef bir ekip halinde bu yolları kapatıyor. Burada esnaf yeter artık diyor. Ben bıktım bu çocuklardan diyor. Bu çocukları kim himaye ediyorsa rica ediyorum bu çocukları gönderin. Burada 3 -5 tane çapulcu yolu kapatıyor, yağmalıyor. Ben artık bunu istemiyorum" diye tepki gösterdi.

Olaylardan sonra DTK önünde basın açıklaması yapan BDP Genel Başkanı Yardımcısı Gültan Kışanak ise açlık grevlerinin 61’inci gününe girdiğini ifade ederek, "Buna destek vermeye gelen kadınları çocukları linç ettiler. Bunun adı vahşettir. Polisler her gün sokaklarda halka saldırıyorlar. Bunların vicdanına sesleniyoruz. Bu konuda ortaya çıkabilecek bütün olumsuzlukların sorumlusu hükümettir. Başbakanın bizzat kendisidir" dedi.

ÜÇER: KENDİMİ SAVUNMAK ZORUNDA KALDIM

Diyarbakır’da BDP’nin eylemi sırasında bir sivil polis memurunun kendisine yumruk attığı suçlamasında bulunduğu BDP Milletvekili Özdal Üçer, "O polis bana yumruk attı. Kendimi savunmak zorunda kaldım" dedi.

Gazetecilerin olayla ilgili sorularını yanıtlayan Özdal Üçer, açlık grevinde oldukları binanın camlarının kırılıp içeriye gaz bombası atıldığını ileri sürerek şunları söyledi:

"Biz açlık grevinde oturduğumuz yerde beklerken o esnada bizim olduğumuz binanın kapıları kırılıp içeri gaz bombası atıldı. Ne olduğunu anlamak üzere aşağıya indiğimizde, dışarıda polislerin arbedesinden kaçan insanların da buraya geldiğini gördük. Onlar içeri zorla girmeye çalıştılar. Ben de kapıdaydım. Kapıyı üzerimize ittiler, bizi tartakladılar. Ben milletvekili olduğumu hatırlattığım halde hakaretlerle, küfürlerle saldırıp üzerime doğru geldiler. Hakaret ederek, cam, kapı, pencere kırarak, küfür ederek, bizi tartaklayarak buraya girmek kimsenin hakkı değildir. İçeri zorla girmeye çalışan polisler beni de tartakladılar. O esnada bir hengame oldu. Saldıran ve hakaret eden onlardı. Medyanın çarpıtan haberleri bizim için bir anlam ifade etmiyor. Hakarete, saldırıya, haksızlığa uğrayan biziz."

Kendi iradeleriyle açlık grevi yapan arkadaşlarını sahiplenmek adına açlık grevine başladıklarını belirten Özdal Üçer, "Biz bu eylemi yapıyoruz diye hiç bir faşistin bize saldırma hakkı yoktur" dedi. Kendilerine hakaret etmeye, saldırıp kapılarını pencerelerini kırmaya kimsenin hakkı olmadığını kaydeden Üçer, "O polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. O polislerin buranın kapısını kırarak, milletvekillerine, insanlara, kadınlara, çocuklara hakaret ederek, silahlarla, gaz bombalarıyla buraya girme hakkı yoktur. Hükümet gereken sorumluluğu yerine getirsin. Bizim sabrımız zaten taşmış taşacağı kadar" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Açlık greviBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBiber GazıDiyarbakırGültan KışanakPolisRecep Tayyip ErdoğanŞehitVanolay
Görüş Bildir