Aysel Tuğluk'a 14 Yıl Hapis

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Aysel Tuğluk'a 14 Yıl 7 Ay Hapis Cezası

Aysel Tuğluk'a 14 Yıl 7 Ay Hapis Cezası

Aysel Tuğluk, 14 yıl 7 ay hapis cezasına mahkum oldu. Van Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, 'terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' ve 'terör örgütü propagandası yapmaktan' 14 yıl 7 ay hapis cezasına mahkum oldu

82,5 YIL HAPSİ İSTENİYORDU
Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un değişik tarihlerde yaptığı konuşmalardan dolayı 82.5 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı dava sonuçlandı. Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya sanık Aysel Tuğluk katılmazken, avukatları Fethi Gümüş ve Sedat Yurtdaş hazır bulundu. Savcının, 19 Ekim 2011 tarihinde verdiği esas hakkındaki mütalaayı okuyan mahkeme başkanı, sanık avukatlarına son savunmaları için söz hakkı verdi.

Mütalaaya katılmadıklarını belirten avukat Fethi Gümüş, Tuğluk'un konuşmaları siyasetçi kimliği ile yaptığını ifade ederek, "Konuşmalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde ana fikri kardeşlik ve birlik mesajıdır. Birkaç cümlenin alınması ile farklı bir yorum yaratılmaya çalışılmıştır" dedi.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti daha sonra kararını açıkladı. Mahkeme, Aysel Tuğluk'un 5 ayrı konuşması nedeniyle PKK terör örgütü propagandası yapmak suçundan beraatine karar verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Aysel Tuğluk'a Hapis Cezası

Aysel Tuğluk'a Hapis Cezası

AA - Bağımsız Van milletvekili Aysel Tuğluk, 14 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve tutuksuz yargılanan Tuğluk'un katılmadığı duruşmada, avukatı Fethi Gümüş ve Sedat Yurttaş hazır bulundu.
Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından sanık Tuğluk'u, 2007 ve 2010 yılları arasında katıldığı 12 ayrı etkinlikte yaptığı konuşmalardan dolayı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunu içeren 7/2. maddesi uyarınca 8 yıl 3 ay, TCK'nın 314/3. maddesinde yer alan ''Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçundan da 6 yıl 3 ay olmak üzere toplam 14 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırTerörVan
Görüş Bildir