Başbakan Erdoğan'dan CHP'li Birgül Ayman Güler'e Tepki

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Ayrımcılığın Önündeki En Büyük Engel Şehitlerimiz

Ayrımcılığın Önündeki En Büyük Engel Şehitlerimiz

Başbakan Erdoğan, ırkı ayrımcılık olarak kullanmanın tehlikeli olduğunu belirterek, ''Bizim şehitlerimiz ve şehitliklerimiz, bu ülkede ayrımcılığın önündeki en büyük engeldir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi'nin 130. kuruluş yıl dönümü ve kendisine ''fahri doktora'' verilmesi dolayısıyla üniversitenin Haydarpaşa Yerleşkesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bir ırkın diğerine, bir milletin diğerine, bir ulusun diğerine üstünlüğünü savunmanın, en başta bu topraklara karşı hürmetsizlik, en başta bu toprakların özüne ihanet olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''Parlamentoda bir milletvekili, sanıyorum kariyeri de var. Ama ulus ile millet kavramını birbirine karıştırıyor. Ülkemizdeki Türk için kalkıyor millet, diğeri için ulus diyor. İçerikten haberi yok. Birisi öz Türkçe, diğeri Arapça'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Bizim şehitlerimiz ve şehitliklerimiz, bu ülkede ayrımcılığın önündeki en büyük engeldir. Özellikle Çanakkale Şehitlerimiz bunun en güzel örneğidir. Onlar adeta settir, en büyük barajdır. Irkının, kavminin, asabiyetinin üstün olduğuna inananlar varsa gitsinler ve şehitliklerimize baksınlar'' şeklinde konuştu.

Kendisini güçlü olarak görenin ırkını yüceltmesi ne kadar tehlikeliyse, kendisini mağdur olarak görenin de ırkını yüceltmesinin, ırkını bir ayrımcılık unsuru olarak kullanmasının o kadar tehlikeli olduğunu belirten Erdoğan, ''Irkçılığın panzehiri, antitezi asla ırkçılık olamaz. Irkını yücelten, başka ırkları yok sayan, aşağılayan karşısında, kendi ırkını öne çıkarmaya çalışan da aynı derecede yanlış bir yoldadır'' ifadelerini kullandı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan ırkçılık tepkisi

Başbakan Erdoğan CHP milletvekili Birgül Ayman Güler'in sözlerine çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Böyle kibir böbürlenme kendisini başkalarından üsütün görme insanlık dışıdır. Modern kavramlarla söylersen ırkçılıktır fazimdir." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi'nin 130. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Haydarpaşa Kampüsü'nde düzenlenen törende konuştu.

Fahri doktora ünvanı verilen Erdoğan yaptığı konuşmada, "Bu salonda bu ünvanı alıyor olmanın ben de ikinci bir anlamı var. Merhum Mehmet Ali Birand ile bu salonda 32. gün yaptık. Ve çok coşkuluydu... belediye başkanlığım dönemdi ve o dönemde burada 32. gün programının çekimini yaptık. Coşkulu bir öğrenci grubu da buradaydı. Verimli olduğuna inandığım bir programdı" diye konuştu.

GSÜ'DEKİ YANGIN

Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangına değinin Erdoğan, "Galatarasay Üniversitesinde meydana gelen yangından dolayı tüm silim dünyamıza geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Çünkü benzer bir binanın içindeyiz. Yangının tarihi binayı tahrip etmesinin yanısıra içindeki kitaplara da zarar vermesi bizi üzmüştür. Böyle acı hadiselerin tekrar yaşanmaması için böyle tarihi mekanlarda, gerekse kitap gibi hassas eserlerin bulunduğu binalarda yetkililerden kullanıcılardan daha dikkatli olmalarını rica ediyorum" dedi.

MALİ'DEKİ OLAYLAR

Mali'deki olaylar nedeyle Fransa'yı suçlayan Erdoğan, "Şimdi niçin Mali'ye saldırıyorlar... Sevgili dostlar Mali dünyada altın rezervinin en önde olduğu ülkelerden bir tanesi. Ama Mali'de yaşayanlar altını nasıl çıkaracaklarını bilmiyor. Yıllarca onu kim sömürdü Fransa. Şimdi bakın Fransa uçaklarıyla oraya saldırıyor. İçeride sıkıntı yok mu, var. Ancak bu işin yolu bu olmamalı. Suriye'ye neden gelmiyorlar, neden seyrediyorlar. Çünkü orada ne altın var ne de petrol var. Orada sadece özgürlük mücadelesinde olan halk var" şeklinde konuştu.

“HER KİM, ASABİYETİNDEN KAVMİNDEN ÖTÜRÜ BÖBÜRLENİRSE, O AŞAĞILARIN AŞAĞISIDIR“

Başbakan Erdoğan, CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler’e de yüklendi. Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmada değindiği asabiyet kavramından bahsetti. Başbakan, “Birileri herhangi bir sözlüğe bakma ihtiyacı hissetmeden bu çok önemli kavramı öfke olarak adlandırdılar. Adeta cahilliklerini ortaya koydular. Asabiyet 14. yüzyılda İbn- i Haldun’un kullandığı yüzyıllar boyunca da konuşulan geliştirilen bir konudur. Kavramın özü de şeytanın ‘Beni ateşten yarattın. Onu çamurdan‘ diyerek kökene vurgu yaparak isyan etmesine dayanıyor. İnsana dair çok açık bir gerçeği görmemiz gerekiyor. Hiçbirimiz nerede dünyaya gözlerimizi açacağımızı hangi anne babanın çocuğu olarak doğacağımızı hangi ülkede hayata merhaba diyeceğimizi seçme imkanına sahip değiliz. Böyle bir kibir böyle bir böbürlenme insanlık dışıdır ırkçılıktır faşizmdir. Bir kere bu topraklar tarih boyunca hiçbir zaman bu kavramlara ev sahipliği yapmamıştır. Osmanlı’ya gittiğimizde Osmanlı’da böyle bir farklılığı göremezsiniz Selçuklu’da da göremezsiniz. Bir ırkın bir kavmin diğerlerine üstünlük taslaması kabul edilmemiştir. 1940’ larda Avrupa’da faşizm yükselirken Türkiye’de bazı denemeler olmuş ama asla başarıya ulaşamamıştır. Bizi biz yapan şehir köy hayatımızı çerçevelendiren hangi kaynağa bakarsanız bakın orada ırk ayrımını göremeyeceksiniz. Bu toprakların hamurunu yoğuran hiçbir kaynakta ayrımcılık yoktur. Bir milletin diğerine bir ulusun diğerine üstünlüğünü savunmak en başta bu topraklara saygısızlıktır özüne ihanettir. Bakın parlamentoda bir milletvekili sanıyorum kariyeri de var. Ulus ile millet kavramını birbirine karıştırıyor. Birisi için millet birisi için ulus diyor. İçeriğinden haberi yok. Birisi öz Türkçe birisi Arapça. Bir köşe yazarı da çıkıyor. ‘Başbakan Arapça, Farsça konuşacağına Türkçe konuşsun’ diyor. Kendisine tavsiye ediyorum bizim Türkçemizde Türkçeleşmiş Türkçe diye bir anlayış vardır. Aynı şekilde farklı dillerden gelen kelimeler olmuştur.“ diye konuştu.

"TOPRAĞIN ALTINDA HİÇ KİMSE AYRIMCILIK GÖRMEZ"

Erdoğan, “Irkından kavminden asabiyetinden dolayı her kim kime böbürlenirse o aşağıların aşağısıdır. Irkının kavminin üstün olduğunu düşünen varsa gitsin şehitliklere baksınlar. Şehitlerin nasıl kucak kucağa yattıklarına baksınlar. Yemen’den Çanakkale savaşları için buraya gelenleri görecekler. Orada o toprağın altında hiç kimse ayrımcılık görmez. O şehitlikler millet kavramını anlatan bizim nasıl tek bir millet olduğumuzu bize anlatan manifestolardır. Bizim toplumumuzda birbirimizi tarif etmek için kullandığımız kavramlar bellidir. Biz dost can hem şehri toprak deriz. Anadolu’nun birçok yerinde bu ifadeleri bulursunuz bizim ecdadımız hiçbir zaman ötekine ırkıyla kavmiyle hitap etmemiştir. Biz de öyle bakmayız bakamayız. Kendisini güçlü olarak görenin ırkını yüceltmesi ne kadar tehlikeli ise, kendisini mağdur olarak görenin ırkını yüceltmesi de o kadar tehlikelidir. Çünkü ırkçılığın pan zehri anti tezi ırkçılık olamaz. Irkını yücelten başka ırkları yok sayanlar karşısında kendi ırkını öne çıkarmaya çalışan da aynı derecede yanlış yapar. Bizim özümüze bakarak modern dünyanın bu hastalıklarıyla baş etmek ve savaşmak zorundayız" dedi.

IMF BORCUNU MAYIS’TA SIFIRLIYORUZ“

Konuşmasının sonunda IMF’den de bahseden Başbakan Erdoğan, “Zamanında üç beş kuruş para gelecek diye maliyeyi IMF’ye teslim etmişler. Aynı teklifi bana yaptılar. Maliyede reform dediler ‘Size ne? ‘ dedim. ‘Biz yaparız sizi ilgilendiren bir konu değil‘ dedim. ‘Biz sizinle bundan sonra stand by anlaşması da yapmayacağız’ dedik. 23.5 milyar dolar olan borcu aldık, 860 milyon dolara düşürdük. Mayıs’ta da sıfırlıyoruz. Çok daha ilginci bizden borç para istiyorlar. Biz de onlara 5 milyar dolar borç veriyoruz. Biz ülkemizdeki Kürt, Türk, Laz, Çerkez’i yaradılanı yaradandan ötürü severiz anlayışından ötürü seviyoruz kucaklıyoruz“ diye konuştu.

"BU ÇÖZÜM SÜRECİNİ ÇOK SIKI TUTALIM"

Terörle mücadele sürecine de değinen Erdoğan, “Ne olur bu çözüm sürecini çok sıkı tutalım. Artık bu işi bitirmemiz lazım. 30 seneden bu iş için harcanan parayla yeni bir Türkiye var edilirdi. Çok ciddi rakamlar. Öyleyse bu işi bitirmemiz lazım. Eğer bugün Güneydoğu ve Doğu’da işsizlik çok daha fazlaysa bunun en önemli sebebi terördür. Geçen gün Gaziantep’teydim oraya terör giremedi. İnşallah bunu başaracağız. Bu dayanışmayı barış sesini bu sevgiyi binlerce yıl bu topraklarda hakim kılmak zorundayız. Bu, milli birlik ve kardeşlik projesi. Kardeşlik denildiğinde bazıları rahatsız oluyor. Kardeş anne baba karşısında aile içinde eşit olan iki kişidir. Bizim kültürümüzde bu var. Bizde Türkiye’de kardeşlik hukukunu güçlendirecek herkesin kendisini eşit birinci sınıf vatandaş görmesini mutlaka tesis edeceğiz. Onun için ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını çok önemsiyorum. Bunun dışında farklı bazı şeyleri ortaya koymak ayrışmaya neden olur“ dedi.

Kaynak : http://www.gazeteport.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiFransaGalatasaray ÜniversitesiIMFKitapMarmara ÜniversitesiMehmet Ali BirandRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTerör
Görüş Bildir