Aynı İşi Bile Yapsalar Neden Kadınlar Genellikle Erkeklerden Daha Az Maaş Alıyor?

İş Yaşamı
220PAYLAŞIM

İş dünyasında kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik tüm dünyada eskiden beri tartışılan bir konu. Özellikle de maaş konusunda, erkekler genellikle kadınlardan epeyce öndedir. Bu durum aynı pozisyonda yer alan kadınlar ve erkekler için de değişmez. Farklı nedenlerle kadınlar ücret skalasında bir şekilde her zaman erkeklerin gerisinde yer alır.  

Peki kadınlar neden erkeklere göre daha az kazanıyor? Buna yol açan sebeplerin bazılarına beraber bakalım.

Dünya Ekonomi Forumu'na göre aynı işi yapan kadınla erkeğin maaşı ancak 118 yıl sonra eşit olabilecek.

Diğer bir deyişle 2133 yılına kadar maaşta eşitlik sağlanamayacak.

Bu arada, maaş eşitliğinde 145 ülke arasında Türkiye 130. sırada. Türkiye'de erkeğin 100 dolar kazandığı işi yapan kadın, ancak 80 dolar civarı alabiliyor.

Düşük maaşa öncelikli sebep, toplumların yerleşik kültürel yapısı.

Kız çocuklarının içinde doğduğu kültür sadece onların gelecekteki gelirlerini değil, tüm yaşamlarını etkiliyor. Kız çocuklarının eğitime ulaşmasında yaşanan zorlukların yanı sıra aile reisliği, malları yönetme, yürütme, iş kurma gibi konularda cinsiyetler arası eşitsizlik kadınların geri planda kalmasını beraberinde getiriyor.

Kadınların okuldaki alan tercihleri de bu kültürel yapıdan çokça etkileniyor.

Lise döneminde kız öğrenciler ağırlıklı olarak sözele yönelirken, erkekler sayısalı seçiyor. Kadınlar hizmet ve eğitim gibi kazancın daha az olduğu sektörlerde yer alırken, erkeklerin inşaat ve teknoloji gibi sektörlerde daha aktif olduğu görülüyor.

Kadınların mühendislik ve bilim alanlarında başarılı olamayacağına dair süregelen anlayış dünya genelinde hayli yaygın.

Geçen yıl Obama tarafından fen ve matematik dalında ödüllendirilen Amerikalı öğretmen Gregory Benedis Grap, bu durumu şu sözlerle açıklamıştı: 

"ABD'de lisede matematikten en çok korkan kızlar. Üniversitede ise mühendislik ve bilgisayar alanlarını en çok erkekler seçiyor ve başarılı oluyor. Biyolojiyi de kadınlar daha çok tercih ediyor. Bunun nedeni geleneksel olarak kadınların mühendis olamayacağı anlayışının hâkim olması."

Aile ya da çocuk sahibi olan kadınlar eskisine göre evde daha çok vakit geçirmek zorunda kalıyor.

Burada altını çizelim ki yanlış anlaşılmasın. Aile kurup çocuk yapmak, kadının kariyer yapmasına elbette bir engel değil. Sorun, aile içi iş bölümünde. Bireylerin iş bölümü konusunda verdikleri kararlar, kadınların iş yerinde geçirdiği süre üzerinde temel belirleyicilerden biri. Ev içi yükü ağır olan kadın daha esnek işleri tercih etmek durumunda oluyor.

Babaların çocuk bakımına katkısı konusunda, Türkiye'nin karnesi pek iç açıcı değil.

Bernard van Leer Vakfı'nın desteğiyle Boğaziçi Üniversitesi, Hümanist Büro ve Frekans Araştırma tarafından yürütülen "Türkiye'de 0-8 Yaş Arası Çocuğa Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması", Türkiye'de babaların alışveriş yapmak dışında hiçbir ev içi sorumluluğu almadığını gösteriyor. 

Cinsiyetleri fark etmeksizin çalışanları için doğum iznini 4 aya çıkardığını açıklayan şirketlere ve kadınların yükünü paylaşmaya istekli çok daha fazla erkeğe ihtiyaç var.

Araştırmalara göre, kadınlar maaş pazarlığı konusunda erkeklere kıyasla daha başarısız olmakta.

Cornell Üniversitesi'nden Francine Blau, kadınların maaş pazarlığı konusunda erkeklerden daha başarısız olduğunu söylüyor. Ayrıca bir işte uzun süre çalışan kadınların daha iyi teklifleri değerlendirmektense, durağan bir iş hayatını tercih ettiklerini belirtiyor.

Diğer yandan toplumun erkeğe yüklediği rol, erkeklerin mülakatlarda çok daha iyi ücret pazarlığı yapmalarına neden oluyor.

Risk algılaması üzerine yapılan araştırmalara göreyse, kadınlar biraz daha düşük güven derecesine sahipler.

Yani kendilerini daha güvenli ortamlarda hissetmeye, erkeklere göre çok daha fazla ihtiyaç duyuyorlar; ve bu sebeple daha az risk barındıran faaliyet alanlarına yöneliyorlar.

Kendilerini finansal konularda daha yetkin gören erkeklerin ise varlıklarını daha da artırmak için risk almaya daha istekli olduğu sonucuna ulaşılıyor.

Son olarak, kadınlar kendi işlerini kurma konusunda da erkeklere kıyasla daha çekingen davranıyor.

Türkiye'deki kadın girişimci sayısı, aradaki uçurumu açıklar nitelikte.

Türkiye'de 97 bin kadın girişimciye karşılık 1 milyon üzeri erkek girişimci bulunuyor. Diğer bir deyişle, paranın patronu erkek oluyor.

Türkiye'de Çalışma Hayatındaki Kadının Eşitsizliğini Gözler Önüne Seren Müthiş Animasyon - onedio.com
Türkiye'de Çalışma Hayatındaki Kadının Eşitsizliğini Gözler Önüne Seren Müthiş Animasyon - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ruzopost

Arkadaşım kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulanıyor hayvan gibi. Ama olmuyor kadınlar girişimci. Burada erkeklerin suçu ne? Kadınların girişimcilikte üstelik riski de düşürülüyor. Kaybının büyük bir bölümünü devletten telafi edebiliyor. Ama olmuyor kadınlar. Çünkü olmak istemiyorlar. Burada erkeklere suç atamazsınız. Belki de suçu kendinizde aramalısınız.

rabia-azar

Aynı işi yapan iki kişiden birinin sırf kadın olduğu için daha az ücret alması gibi bir şey söz konusu değil. Sadece kadınlar daha çok part time işlerde çalıştıklarından ya da üniversitede daha az kazanç getiren bölümler TERCİH ETTİKLERİNDEN dolayı alınan ortalama ücrette fark var. Kadınların kendi tercıhlerini toplumun dayatması olarak sunmak bence tamamen yeni nesil feministlerin uğraşacak başka şeyler bulamayıp saçmalaması. Ayrıca bu konunun feministlerin iddia ettikleri pek çok ekonomist tarafından de kanıtlandı.

burakjohnson

Aynı şirkette çalışan kadın ve erkeğin arasında mmaş farkı yok arkadaşlarımla aynı kazanìorum ve kalıbımı basarım diğer mesleklerdede öyledir. (Güç gerektiren meslekler hariç onları erkekler daha iyi yapar.) Hadi feministler itiraz edecek başka bir şey bulun.

laviniart

Ben muhendislik ogrencisiyim ullaan!! su an iyi ki de bilgisayar muhendisligi secmisim diyorum. korkacak da hicbir sey yok. sayisal zeka, analitik dusunme ve duzenli calisma ile hic de erkeklerden eksik olmuyorsunuz.hatta yaratici ve azimli iseniz onlardan daha iyi olursunuz. isin asli; cok erkek muhendis adayi tanirim, islerinde iyi olsalar da sosyal anlamda cokmus durumdalar. nerd dedikleri tipte tam olarak. bu cok uzucu bence. kendini ifade edemeyen, iletisim kuramayan insanlar bunlar.kadin muhendis adaylarinin okulda daha cekingen oldugu gercegi gozle goruluyor ama sosyal anlamda kadinlarin daha uyumlu oldugu da gercek. toplumdaki bu kor dusunceyi yikmak adina kadinlarin daha cesur ve fedakar olmalari gerekiyor. lise doneminde olan kizlara tavsiyem muhendislik secmeyi dusunuyorsaniz korkmaniza gerek yok, biraz kendinize guveniniz ve azminiz olsun yeter..tabi bir de universite sinavinda iyi bir siralamaya girmek lazim :)

chun-hei-han

O değilde sayısal okuyan bir kızım ve hayalim Bilgisayar mühendsiliğini kazanıp sonra kendi işimi kurmak. Böyle diyince korktum amq.

ruzopost

Korkma Onedio saçmalıyor. Daha fazla kazanacaksın tam tersi. Daha fazla kazanmak için XX kromozonuna sahip olman yeterli.

Görüş Bildir