Aynayla Dostluk Tiroit Hastalığını Önlüyor

-

Aynayla Dostluk Tiroit Hastalığını Önlüyor

Aynayla Dostluk Tiroit Hastalığını Önlüyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nilgün Başkal, ''Ayna karşısında yapılacak boyun muayenesinde dolgunluk, şişlik gibi belirtiler tespit edilmesi halinde tiroitle ilgili hastalıktan şüphelenilmelidir'' dedi.

Prof. Dr. Başkal, en önemli işlevi hormon üretmek olan, iç salgı bezlerinden tiroid ile ilgili rahatsızlıklara doğumdan itibaren rastlanabildiğini söyledi. Diğerlerine göre daha büyük olan bu bezle ilgili hastalıkların her yaş, cins ve ırkta görülebildiğini anlatan Başkal, ''Tiroit hormonu yetersizliği zeka düzeyi düşüklüğüne neden olabilir. Tiroit büyüdüğünde guatr oluşur. Bunun en önemli nedeni ise iyot eksikliğidir. İyot eksikliği toplumda yüksek sıklıkta görülen guatra, endemik guatra yol açar'' diye konuştu.

'İyotsuz tuz kullanmayın'

İyotsuz tuz kullanımının Batı Karadeniz ve İç Anadolu başta olmak üzere hala ülkenin birçok yerinde yaygın olduğunu dile getiren Başkal, kişilerin, tiroit bezinin fonksiyonunu gereği gibi yerine getirip getirmediğini iyi kontrol ettirmesi gerektiğini vurguladı. Ebeveynlerin bu rahatsızlıklarla ilgili yeterli bilgiye sahip olmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Başkal, ''Ailede herhangi birindeki tiroit hastalığı mutlaka dikkate alınmalıdır'' uyarısını dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBilim
Görüş Bildir