Aydın'daki Yangın Kısmen Kontrol Altına Alındı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Aydın'da Orman Yangını

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Aydın'da Zeytinlikler Yanıyor

Aydın’da otluk arazide çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle büyüyüp zeytinliklere sıçradı.

Zeytin ağaçlarını kurtarmak isteyen arazi sahipleri alevleri söndürmek için seferber oldu. Sarp arazide etkisiz kalan itfaiye ekiplerine çevre sakinleri de katıldı.

Yangın, Ilıcabaşı Mahallesi ile Yılmazköy Köyü arasında kalan arazide bugün saat 09.00 sıralarında başladı. Çıkış nedeni belli olmayan yangına, Aydın Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri karadan müdahale etmeye çalışsa da sarp arazide etkili olamadı.

Bölgede yaşayanlar, rüzgarın da etkisiyle yayılan alevlerden zeytin ağaçlarının zarar görmesini engellemeye çalıştı. Zeytin ağaçlarına kova ile taşıdıkları suyu döken Aydın Devlet Hastanesi’nde çalışan memur Aziz Akkaya (52) ve eşi Fatma Akkaya’ya (45), bölgeye gelen vatandaşlar da destek verdi. Söndürme çalışmalarına vatandaşların yanı sıra olay yerine haber yapamaya gelen gazeteciler de katıldı. Karadan müdahalede zorlanılması üzerine havadan mücadeleye başlandı. Muğla’dan gelen bir uçak ve helikopter de söndürme çalışmalarına katıldı.

Halen devam eden ve Aydın Belediyesi çöplük alanına da sıçrayan yangının şu ana kadan zeytinlik ve tarım arazisi olmak üzere yaklaşık 10 hektar alanda etkili olduğu öğrenildi.

YANGIN BÜYÜYOR, KÖYÜN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Aydın'ın Ilıcabaşı Mahallesi ile Yılmazköy Köyü arasında kalan otluk arazide çıkan ve tarım arizilerine sıçrayan yangın rüzgarın da etkisiyle daha da büyüdü. Alevlerin rüzgar nedeniyle yön değiştirip Kalfaköy Köyü'ne doğru yönelmesi yürekleri ağza getirdi. Aydın İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Bülent Bulut, Aydın İl Emniyet Müdürü Ahmet Turan Temel, merkez ilçeye 2 kilometre mesafedeki köye gelip, incelemelerde bulundu. Alevlerin 100 metre kadar yaklaşması üzerine köyün tahliyesine karar verildi.

Kurmay Albay Bulut'un talimatı üzerine, Kalfaköy Köy Muhtarı Ergün Tekin askerlerle birlikte tek tek köydeki evleri dolaşıp, boşaltılmasını sağladı. Evdeki değerli eşyalarını ve hayvanlarını alan köylüler, yerleşim yerinin 100 metre dışındaki alevlerin gelme ihtimali bulunmayan köy okulunun bahçesinde toplandı.

Haberin Tamamı İçin:

Aydın Yanıyor!

Yangın, Ilıcabaşı Mahallesi ile Yılmazköy Köyü arasında kalan arazide bugün saat 09.00 sıralarında başladı. Çıkış nedeni belli olmayan yangına, Aydın Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri karadan müdahale etmeye çalışsa da sarp arazide etkili olamadı.

SEFERBER OLDULAR

Bölgede yaşayanlar, rüzgarın da etkisiyle yayılan alevlerden zeytin ağaçlarının zarar görmesini engellemeye çalıştı. Zeytin ağaçlarına kova ile taşıdıkları suyu döken Aydın Devlet Hastanesi’nde çalışan memur Aziz Akkaya (52) ve eşi Fatma Akkaya’ya (45), bölgeye gelen vatandaşlar da destek verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Alevler Yerleşim Alanlarına Ulaştı

Aydın'da sabah saatlerinde başlayan arazi yangını ormana sıçradı. Köyleri de tehdit eden yangına karadan ve havadan müdahale devam ediyor.

Kalfaköy ve Paşa Yaylası istikametinde etkili olan yangın nedeniyle ormana yakın evler boşaltıldı. 4 helikopter, 2 uçak, 20'ye yakın arazöz, Aydın ve ilçe belediyelerine ait onlarca yangın aracı ve ekibin müdahale ettiği yangın kontrol altına alınamıyor.

Aydın Merkeze bağlı Kalfa köyü tehdit eden yangın sonrası köyün ormanlık alana yakın olan evler boşaltıldı. Vatandaşlar, yangının bir an önce söndürülmesini bekliyor. Yangında binlerce zeytin ve incir ağacı da yandı. Maddi hasarın da çok olduğu öğrenildi.

Kuru otlar ve rüzgârın da etkisiyle yangını kontrol altına alma çalışmalarının zorlaştığı öğrenildi. Yangına birçok yönden karadan müdahale edilirken, havadan da müdahaleye devam ediliyor. Yangının şuan kontrol altına alınmasının zor olduğu, çamlarıyla meşhur Paşa Yaylası'na doğru ilerlediği öğrenildi. Ayrıca, Doğan köye ait bazı mahallelere 300 metreye kadar yaklaştığı bildiren itfaiyeciler, havadan yardım için anonslar yapıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Aydın'daki Yangın Kısmen Kontrol Altına Alındı

Rüzgarın etkisini düşürmesi ile yangın belli bir yerde tutulurken, havadan ve karadan yangının söndürme çalışmaları sürüyor.

Aydın Merkez Ilıcabaşı Mahallesi Yılmazköy arasında bulunan yerleşim birimlerinin hemen kenarında bilinmeyen bir nedenle sabah saatlerinde başlayan yangın, rüzgarında etkisiyle büyük bir alana yayıldı. Kısa sürede Aydın Belediyesi Arıtma Tesislerine ulaşan yangın, diğer taraftan Kalfaköy'ü tehdit etmeye başlaması üzerine köyün bazı kesimleri tedbir amaçlı boşaltıldı. Çevre ilçe belediyelerinin yanı sıra çevre illerden de yardım istenirken, yangın rüzgar nedeniyle sürekli büyüdü.

5 helikopter, 3 uçak, onlarca arazöz ve çok sayıda itfaiye aracıyla müdahale edilen yangın için 6 dozerde yol açtı. Ormanlık alana da sıçrayan yangın için Acil Afet Yardım Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra sağlık görevlileri de sevk edilirken bazı vatandaşlar alevler karşısında gözyaşlarına hakim olmadı.

Akşam saatlerine kadar yüzlerce orman işçisinin ve arazözlerin karadan, uçak ve helikopterlerin havadan müdahale ettiği alanı havadan inceleyen Aydın Valisi Kerem Al, yangının kısmen kontrol altına alındığını fakat bazı bölgelerde yer yer yeniden yangının canlandığını söyledi. Havadan yaptıkları incelemeye göre takriben yangının 100 hektar alanda etkili olduğunu açıklayan Vali Al, yangını söndürmek için bütün imkanları seferber ettiklerini belirtti.

  • Kaynak: Haber7
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınMuğlagündemmemurolay
Görüş Bildir