Görüş Bildir

etiket Ayasofya Hutbesinde Atatürk’ü Hedef Alan Sözler: ‘Vakıf Şartını Çiğneyen Lanete Uğrar’

Anasayfa > Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'nın yeniden ibadete açıldığı cuma namazının hutbesinde tepki çeken ifadeler kullandı. Fatih Sultan Mehmet'in  Ayasofya'yı cami olması için vakfettiğini belirten Erbaş, 'Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar! dedi. Ayasofya Atatürk'ün kararıyla müze yapılmıştı. 

Danıştay 10. Dairesi'nin kararının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilen Ayasofya bugün kılınan cuma namazıyla ibadete açıldı.

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya'da hutbeyi okuyup cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu. Ancak Erbaş'ın hutbede kullandığı ifadeler tepki çekti.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan resmi hutbenin dışına çıkarak yaptığı konuşmada 'Fatih Sultan Mehmet Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar!' dedi. 

Ayasofya'yı camiden müzeye çeviren Kasım 1934'teki kararının altından dönemin Bakanlar Kurulu üyeleri, Başbakan İsmet İnönü ve Cumhurbaşkanı Atatürk'in imzası bulunuyor.

İşte o konuşma 🎥

Erbaş'ın ifadelerine sosyal medyadan yoğun tepki var. Atılan onbinlerce tweet ile Twitter'da Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi oldu...

Erbaş'ın ifadelerine sosyal medyadan yoğun tepki var. Atılan onbinlerce tweet ile Twitter'da Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi oldu...

Ayrıca bakınız 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1119
460
276
130
91
42
25
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?