Ay'a İlk Kez Özel Bir Şirket Ayak Basacak!

 > -

Moon Express adlı bir şirket, Ay'a ayak basmak için izin alan ilk özel şirket oldu. Şirketin yakın bir süreçte Ay'a gitmesi bekleniyor.

Ay ve uzay araştırmalarının geliştirilmesini finanse etmek adına ticari faaliyetlerini sürdüren ABD merkezli şirket Moon Express, Ay'a gitme iznini aldı.

Ay'a gitme iznini alarak, Ay'a gitme adına işlemlerde bulunacak ilk özel şirket unvanına sahip olan Moon Express, çalışmalarını bu yönde sürdürecek.

Şirket yetkilileri, 2017 yılında Moon Express'in Ay'a yolculuk yapabilecek hale geleceğini ifade ediyorlar.

Moon Express, Google Lunar X-Prize kapsamındaki uluslararası yarışmada Ay yüzeyine ilişkin çalışmalarından dolayı 30 milyon dolar kazanarak kurulmuştu

Moon Express CEO'su Bob Richard Ay yolculuğuna ilişkin yaptığı açıklamada; insanlığın yararını arttırmak adına Dünya'nın ekonomik alanını genişletmek isteyen şirketlerinin dünyanın sekizinci kıtası Ay'a gidecek olmasının son derece önemli olduğunu ifade etti.

Tech Crunch'da yer alan habere göre uzmanlar, bugüne kadar dünya ile sınırlı tutulan ticari faaliyetlerin, dünya dışına çıkmasının özel şirketler endüstrisinde devrim niteliğinde bir olaya imza atacağını belirtiyorlar.

Moon Express 2017 yılında Ay'a ayak basması halinde, Ay'a giden dördüncü farklı kuruluş olacak

Özel olarak finanse edilen 26 mühendisten oluşan Moon Express, ABD, SSCB, Çin'den sonra bu görevi yerine getirmiş olacak.

ABD'li astronot Neil Armstrong, Apollo 11 Uzay Mekiği ile yaptığı yolculuk sonrasında 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay'a ayak basan ilk insan olmuştu.

Shift Delete & Tech Crunch

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir