Ay'a Gidişin 45'inci Yıldönümü

 > 
14PAYLAŞIM

Ay'a Gidişin 45'İnci Yıldönümü

İnsanlığın uzay keşfinde yeni bir sayfa açan Apollo 11 görevinin en önemli anı, 45 yıl önce bugün gerçekleşti. Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969'da Ay'a ayak basan ilk insan oldu.

Neil Armstrong'un "İnsan için küçük, insanlık için dev bir adım" sözüyle attığı ilk adımın üzerinden tam 45 yıl geçti. Ay'a düzenlenen ilk insanlı görev olan Apollo 11, 20 Temmuz 1969 günü Dünya'nın uydusuna iniş yaptı.

Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins'i taşıyan Apollo 11, 16 Temmuz 1969 tarihinde Florida'dan ateşlenmişti. Ay ile Kumanda ve Hizmet Modülleri'nden (CSM) oluşan Apollo 11, 20 Temmuz günü Ay'ın yüzeyine başarıyla iniş yaptı ve 21.5 saat sürecek görev süresi başladı.

Neil Armstrong ve ardından Buzz Aldrin, Ay yüzeyine adım atan ilk insanlar olarak tarihe geçtiler. İki astronot yüzeyde çeşitli deneyler gerçekleştirip numune toplarken, Collins CSM modülü içinde onlara yardım etti.

Ay'a giderek geri dönülen ilk insanlı görev olan Apollo 11, 1972'de sona eren görevlerin de başlangıcı oldu. Aradan geçen 45 yılda Ay'a hiç ayak basılmazken, yüzeye birkaç tane keşif robotu gönderildi.

Ay'a iniş yapan son insanlı görev Apollo 17'nin ardından, Sovyetler 1976'da Luna uzay aracıyla Ay'dan numune toplamıştı. Çin, Luna'dan 37 yıl sonra, Aralık 2013'te Chang'e 3 uzay aracını Ay'a indirmeyi başardı.

Tarihi yolculuk

Apollo 11'i taşıyan 110 metre uzunluğundaki Saturn V roketi, Kennedy Uzay Merkezi'ndeki ateşleme platformundan 16 Temmuz 1969 tarihinde Uzay'a gönderildi.

Ay yüzeyine inişten kısa bir süre önce, Michael Collins'in bulunduğu Kumanda ve Hizmet Modülü, Buzz Aldrin'in kontrol ettiği -Ay Modülü ile birleşti.

Ay modülünden yüzeye inen Armstrong ve Aldrin, güneş fırtınası ölçümleri gibi deneylerin yanı sıra numune toplama görevi gerçekleştirdikleri görevde, toplam 90 metre yürüdüler.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir