Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Avrupalılar'ın Türkler Hakkında Sahip Olduğu 15 Temelsiz Ön Yargı

Anasayfa > Gündem

Onlara sorsanız Türkler Arap'tır, bütün gün hamamda takılırlar, üçkağıtçıdır, dindardır, kültürsüzdür... Peki gerçekten öyle mi? 

Batılı güçlerin kendilerine kar sağlamak amacıyla bu tarz söylemler yaratması ve kendi toplumlarını üstün göstermesi ilk 15 yılını geçirdiğimiz bu çağda artık gülünç bir hal almaya başladı. Artık öğrenmeliler: Herkes insandır ve her yerde her tip insan bulunur!

1. "Türkler sarışınlardan hoşlanır."

1. "Türkler sarışınlardan hoşlanır."
1. "Türkler sarışınlardan hoşlanır."

Bu önyargı hem kadınlarımız hem de erkeklerimiz için geçerlidir. Yani kadınlarımız sarışın erkeklerden, erkeklerimiz sarışın kadınlardan hoşlanır deniyor. Doğru mu peki? 'Esmersen güzelsin...' diye şarkısı olan kim?

2. "Türkler üçkağıtçıdır."

2. "Türkler üçkağıtçıdır."

'Pratik zekalı' desek biz ona? Kurtarmaz mı?

3. "Türk kadınları kapalıdır."

3. "Türk kadınları kapalıdır."

Kapalımız da var açığımız da. Neden genelleme yapılmak zorunda hissediliyor? Farklılıklarıyla ve birbirinden farklı görüşlere sahip insanlarıyla var olmaya çalışan bir ülke Türkiye. Din konusunda bir genelleme yapılacaksa, Türkiye bunun için son ülke olmalıdır.

4. "Türkler kaba ve anlayışsızdır."

4. "Türkler kaba ve anlayışsızdır."

Avrupa'ya göç etmiş bazı Türk ailelere veya ülkemizi yurtdışında temsil etme şansını yakalayıp uygun davranışlar sergilemeyen birkaç kişiye bakarak böyle bir genelleme yapmak ne kadar doğru? Bizim buraya gelip 15 biranın ardından sağa sola kusan Almanları görünce, biz 'Almanlar hep kusar' diyor muyuz?

5. "Türkler alkol tüketmez."

5. "Türkler alkol tüketmez."

Sanki damarımızı kesseler ayran akacak... Avrupalı ülkelere göre alkol tüketme oranımız düşük olabilir elbette fakat bu alkol tüketmediğimiz anlamına mı gelir? Böyle bir genelleme yaparak içki ortamında bulunan bir Türk'e alkol teklif etmemek ayıp değil de nedir? Siz sorarsınız, içen içer, içmeyen içmez. Bu kadar.

6. "Türkler Avrupalı değildir, Orta Doğulu'dur."

6. "Türkler Avrupalı değildir, Orta Doğulu'dur."

Tıpkı coğrafi olarak hem Avrupa'da hem de Orta Doğu'da bulunduğumuz gibi, kültürel anlamda da hem Avrupalı hem de Orta Doğu'lu olduğumuz inkar edilmemeli. Bu noktada 'Türkler Orta Doğu'ludur' gibi bir önyargı yaratmak hiç de akıl karı değildir. Tarih boyunca kültürlerin ve medeniyetlerin buluşma noktası olan bu topraklar, gelecek de kendi özgü çoğulculuğunu ve renkliliğini yaşarmaya devam edecektir.

7. "Türkler kıllıdır."

7. "Türkler kıllıdır."
7. "Türkler kıllıdır."

Belki en saçma önyargı budur. Kıllımız da var kılsızımız da elbette, tıpkı Avrupa toplumlarında olduğu gibi. Birincisi: Her Türk vatandaşının kıllı olduğu yargısına nasıl varılıyor? İkincisi: Kıllı olmak neden negatif bir şey gibi düşünülüyor?

8. "Türkler dincidir ve hatta yobazdır."

8. "Türkler dincidir ve hatta yobazdır."

Resmi olarak nüfusumuzun çok büyük bir kısmı müslüman göründüğü için Avrupalılar burada her gün camiler dolup taşıyor, sokakta kimse abdestsiz gezmiyor sanıyor heralde. Polonya gibi aşırı Katolik doğu Avrupa ülkelerinden çok daha az yobaz olduğumuz gerçeğiyle yüzleşmek Avrupalılara zor geliyor. Hem dindar olmak neden kötü? İşi yobazlığa vardırıp insan haklarını çiğnemedikçe, hangi din insana iyi olamyı ve onurlu bir hayat sürmeyi öğretmez?

9. "Türk aileleri en az 5 çocuk sahibi olur."

9. "Türk aileleri en az 5 çocuk sahibi olur."

Doğrudur... Yanlıştır... Doğrudur çünkü kültürümüzde çok çocuk sahibi olmak istenilen bir şeydir. Yanlıştır çünkü bugün 20'li yaşlarında olan yeni nesil çocuk yapma konusunda çok daha farklı düşünmektedir. Fakat cevap ne olursa olsun, böyle saçma bir önyargı nereden geliyor?

10. "Türkler barbardır, medeniyet nedir bilmezler."

10. "Türkler barbardır, medeniyet nedir bilmezler."

Batı'nın bu söylemi genel olarak tüm müslüman dünyası hakkında kullandığı zaten aşikardır. Onlar iyi biz kötü, onlar medeni biz barbar, onlar üstün biz ezik...

11. "Türkler genelde hamamda takılır."

11. "Türkler genelde hamamda takılır."

Hamam bizim kültürümüzün bir parçası ve temizliğe verdiğimiz önemin bir göstergesi tamam ama nereden geliyor bu önyargı? Tarihsel sürece baktığımızda Osmanlı ziyareti gerçekleştiren Avrupalıların böyle bir ortam görmüş olduğu düşünülebilir fakat 2015 yılındayız... Come on!! yani...

12. "Türkler araptır."

12. "Türkler araptır."

Son yıllarda öğrenci değişimleri ve Avrupa'daki Türk turist sayısının artmasıyla kırılmaya başlanan ama hala birçok Avrupalının 'Türküm' dediğinizde aklında oluşacak ilk imgelerden biridir. Ne yazık ki daha kimin ne olduğunu bilmeden haksız yargılarda bulunuluyor.

13. "Türkler eğitimsiz ve kültürsüzdür."

13. "Türkler eğitimsiz ve kültürsüzdür."

Avrupa kendi kültürünü yücelte yücelte, sanırım tek kültürün kendi kültürleri olduğunu düşünüyolar ve onların kültürleri hakkında bilgi sahibi olmayan insanları 'kültürsüz' olarak nitelendirme hakkını kendilerin de görüyorlar. Onlar Anadolu kültürü hakkında ne kadar bilgililer acaba?

14. "Türkler Avrupalı olmaya çalışıyor."

14. "Türkler Avrupalı olmaya çalışıyor."

Gerçekten Avrupalı mı olmaya çalışıyoruz, yoksa onların gerçekten de 'iyi' denebilecek uygulamalarını kendi kültürümüzü koruyarak ülkemize mi taşımaya çalışıyoruz? Avrupa Birliği'ne girmek istememizin asıl sebebi ekonomik ve siyasidir. Buna ek olarak kendi kültürümüzü ve yaşayış biçimimizi bir yana bırakarak tamamen Avrupa kültürünü benimsemek gibi bir niyetimiz yok, en azından çoğumuzun...

15. "Türkler kara kaşlı kara gözlüdür."

15. "Türkler kara kaşlı kara gözlüdür."

Nerede bir Avrupa ürünü film/dizi/kitap ile karşılaşsak ve burada bir Türk karakter olsa, her zaman kara kaşlı ve kara gözlü olarak düşünülüyor. Bu önyargı öyle bir hale gelmiş ki, eğer sarışın/beyaz iseniz ve bir Avrupalıya 'ben Türküm' derseniz, mutlaka şaşıracaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1062
548
448
138
81
77
51
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Not Name

Türkler ne Orta Doğulu ne de Avrupalı Orta Asyadan geliyoruz biz.

onedemiyoki

Bizden degil la kürtlerden bahsediyorlar.

Roni Kurdi

ne kadar tecavüz ve benzeri vaka varsa hepsi ''sözde'' milliyetçi il ve ilçelerden çıkıyor Kürt illerinden değil...