Elazığ'dan Avrupa'ya Alabalık İhracatı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avrupa'ya Alabalık İhracatı

Avrupa'ya Alabalık İhracatı

Elazığ'ın Keban ilçesinde kurulu işletme, burada yetiştirilen alabalıkları fabrikada işleyip, Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

Keban Alabalık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şimşek, yaptığı açıklamada, 1996 yılında Çırçır Deresi'nin kaynak noktasında boşa akan suda ne yapılacağına dair araştırma yaptıklarını ve üniversite öğretim görevlilerinin kendilerine, suyun alabalık üretimine çok uygun olduğunu söylediklerini bildirdi.

Bunun üzerine, yılda 30 ton kapasiteli tesis kurarak ilk yavru balıkları havuzlara attıklarını dile getiren Şimşek, geçen sürede bu rakamın 10 bin tona ulaştığını vurguladı. İstihdam ettikleri kişi sayısının da 4'den 256'ya çıktığını açıklayan Şimşek, kendilerinin ardından işe başlayanlarla alabalık yetiştirici sayısının 100'e çıktığını kaydetti.

Üretimde 30 ton'dan 10 bin tona ulaşmalarındaki ana etkinin Fırat Nehri olduğuna vurgu yapan Şimşek, ''Fırat Nehri'nin yapısından dolayı, yılın 12 ayı orada balıkçılık yapılabiliyor. Bununla beraber Keban Baraj Gölü, Karakaya Baraj Gölü, Adıyaman Çelikhan ilçesinde bulunan Çat Baraj Gölü'ndeki üretimlerimiz de devam ediyor.'' dedi.

ÜRETİMİN YÜZDE 70'İ AVRUPA'YA

Ayhan Şimşek, 2010 yılında yılda 30 bin ton balık işleme kapasitesine sahip fabrika kurduklarını, artık balıkları canlı değil, işlenmiş olarak satmaya ağırlık verdiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

''Üretimini yapıp fabrikamızda işlemesini yapmış olduğumuz balıkların yüzde 70'i Avrupa piyasasında. Balıkları Almanya, Hollanda, Polonya gibi ülkelere gönderiyoruz. Buna Fransa da yeni dahil oldu. Rusya'ya mal göndermeye başladık. Çalışmalarımız içerisinde Arap ülkeleri, Orta Doğu var. Geçmiş yıllarda Orta Doğu'ya gönderiyorduk, oradaki sıkıntılardan dolayı gönderemiyoruz. Ama Avrupa'nın çok ciddi anlamda talepleri var. Bu talepleri firma olarak karşılamakta zorlanmaya başladık.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaFransaRusya
Görüş Bildir