Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avrupa Parlamentosu: 'Türkiye ile Müzakereler Askıya Alınsın'

301PAYLAŞIM

Avrupa Parlamentosu'nda AB ile Türkiye müzakerelerinin dondurulmasını öngören rapor, oy çokluğu ile kabul edildi. Dün görüşülen Türkiye Raporu'na ilişkin bugün yapılan oylamaya 638 parlamenter katıldı. 477 parlamenter Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasına "Evet" derken, 64 parlamenter tercihini müzakerelerin devam etmesi yönünde kullandı. Böylelikle AP, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması için resmen çağrıda bulunmuş oldu...

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından kaleme alınan taslak kararda, “16 Nisan anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde” Türkiye ile üyelik müzakerelerinin “derhal ve resmen askıya alınması” için AB devletleri ve Avrupa Komisyonu'na çağrıda bulunuluyor.

Bu karara Anayasa değişikliği paketinin kuvvetler ayrılığı ilkesi ve Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması gerekçe gösteriliyor.

Raporu hazırlayan AP Türkiye Raportörü Kati Piri, sonucu böyle duyurdu 👇

Karar tavsiye niteliği taşıyor, yani bağlayıcılığı bulunmuyor.

Avrupa Birliği ile Karıştırmayalım: 9 Madde ile Avrupa Konseyi Nedir? - onedio.com
Avrupa Birliği ile Karıştırmayalım: 9 Madde ile Avrupa Konseyi Nedir? - onedio.com

Müzakerelerin dondurulması çağrısının Avrupa Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu Kasım 2016'da aldığı bir diğer kararda da üyelik müzakerelerinin "dondurulması" çağrısında bulunmuştu.

AP'de Türkiye Oylaması: 'Müzakereler Geçici Olarak Dondurulsun' - onedio.com
AP'de Türkiye Oylaması: 'Müzakereler Geçici Olarak Dondurulsun' - onedio.com

AP, kasım ayındaki Genel Kurulu'nda da müzakerelerin dondurulması çağrısı yapmış ancak bu tavsiye aralık ayında toplanan AB Konseyi tarafından kabul görmemişti.

AB Bakanı Ömer Çelik'ten Avrupa Parlamentosu kararına ilişkin ilk açıklama: 'Yok hükmünde ve geçersiz sayıyoruz. Rapor aynen iade edilecek'

AB Bakanı Ömer Çelik raporu 'vizyonsuzluk belgesi' olarak nitelendirdi ve 'Yok hükmünde, geçersiz sayıyoruz' dedi. 

Raporu "objektif ve güvenilir değil" diye değerlendiren Çelik şöyle devam etti:

"Maalesef bu rapor, objektif olmayan bir takım ifadeler içeriyor. Bu rapor esas olarak AB Komisyonu'nun yayınladığı raporun AP tarafından değerlendirilmesidir. Bir bağlayıcılığı yoktur, siyasi niteliktedir. Burada objektif ve dengeli olmasını gözetiriz. Eleştirilerden faydalanmanın yollarına bakarız. Ancak bu rapor bu objektiflikten uzak. Özellikle 1915 olaylarının 100. yılıyla ilgili tek taraflı yaklaşım gündeme getirilmiştir. Raporda 15 Nisan 2015 kararına yapılan atıf sadece tarihi çarpıtmakla kalmıyor. Karşılıklı tartışmaya açığız. Ama halk iradesinin geçersiz sayılması gibi anti demokratik bir vizyonu tartışma konusu yapmamız söz konusu değildir."

Başbakan Yıldırım: "Türkiye'nin her zaman seçeneği vardır"

AP kararına Başbakan Binali Yıldırım da tepki gösterdi.

Ömer Çelik gibi Başbakan Yıldırım da kararı yok hükmünde ve geçersiz saydıklarını belirtip "Türkiye'nin Avrupa Birliği konusunda duruşunda herhangi bir sapma yoktur, gayet nettir. Avrupa  Birliği-Türkiye ilişkilerinin özünü samimiyet oluşturmalıdır. Avrupa Birliği, gelecek vizyonunu belirlemeli ve Türkiye ile gerçekten birlikte yol yürüyecek mi yürümeyecek mi buna karar vermelidir. Bizim için önemli olan AB üst yönetiminin iradesidir.Türkiye'yi eleştirmek yerine kendi içlerine baksınlar. AB bir kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bunun suretle ortadan kaldırılması ilişkilerin müspet yönde ilerlemesi şarttır. Türkiye'nin her zaman seçeneği vardır. Gidecek bir başka yolu da vardır. Alternatifsiz değildir. Diyelim ki her şey bitti. Otomatik giriş yok milletimiz karar verecek" şeklinde konuştu.

AP kararının sosyal medyaya yansımaları ise şöyle 👇

AA, DHA ve BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir