Avrupa'nın En Genç Ülkesi 5. Yaşını Kutluyor

-

Avrupa'nın En Genç Ülkesi 5. Yaşını Kutluyor

Avrupa'nın En Genç Ülkesi 5. Yaşını Kutluyor

5 yıl önce Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ve Avrupa'nın en genç ülkesi olan Kosova Cumhuriyeti, bugün 96 ülkenin resmen tanıdığı bir ülke haline geldi.

SARAYBOSNA - Faruk Vele

Bundan tam 5 yıl önce Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ve Avrupa'nın en genç ülkesi olan Kosova Cumhuriyeti, uzun ve zorlu bir mücadelenin ardından bugün 22'si AB üyesi toplam 96 ülkenin resmen tanıdığı bir ülke haline geldi.

Bağımsızlığını ilan ettiği zaman tam bir belirsizliğin hakim olduğu Kosova, eski Yugoslavya'nın parçalanmaya başladığı dönem gibi "Balkanların barut fıçısı" olarak adlandırılmış ve bölgenin yeniden uzun süre istikrarsızlığa sürüklenmesinden endişe edilir duruma gelmişti.

Bütün bu endişeleri boşa çıkarırcasına bağımsızlığının 5. yıl dönümüne ulaşan Kosova Cumhuriyeti, Sırbistan'ın tanımamasına rağmen artık bölgede istikrarlı bir devlet sayılıyor. Belgrad ile Priştine arasında yürütülen diyalog ise bu ülkenin artık Avrupa için güvenlik sorunu oluşturmayacağına dair önemli bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Kosova'nın bağımsızlığını ilk tanıyan devletler ABD, İngiltere, Fransa ve Türkiye oldu. Geçen yıl Kasım ayında Fiji'nin de Kosova'yı tanıdığını ilan etmesiyle Kosova Cumhuriyeti'ni bugüne dek 22'si AB üyesi toplam 96 ülke resmen tanımış oldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiFransaİngiltere
Görüş Bildir