Avrupa Grevlerle Sarsılıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Avrupa Grevlerle Sarsılıyor

Avrupa Grevlerle Sarsılıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu, 2009 yılından bu yana ilk kez Lizbon anlaşmasındaki "sarı kart" ilkesini devreye soktu. İşçilerin grev haklarını kısıtlamayı amaçlayan Brüksel, yasa tasarısını geri çekmek zorunda kaldı.

Avrupa Komisyonu, hazırladiği yasa tasarısıyla birlik düzeyinde bir mekanizma kurarak bir Avrupa Birliği üyesinin bir diğerini sektörel ilişkiler ya da ciddi toplumsal rahatsızlıklar konusunda uyarabilmesini hedefliyordu. Tasarida "grev hakkı mutlak değildir ve kısıtlamalara tabi olabilir" ifadesi bulunuyordu. Bu ifade tartışma yarattı, düzenlemenin sosyal haklari ve AB ülkelerinin ulusal egemenliklerini ihlal ettiği eleştirilerine yol açtı.

Avrupa Sendikaları Konfederasyonu, "ortak eylem hakkını kısıtladığı" gerekçesiyle tasarıya karşı çıktı. Avrupa Komisyonu'nun istihdamdan sorumlu üyeliği de tasarının geri çekildiğini açıkladı...

YUNANİSTAN'DA SOKAKLAR ALEV ALEV

AB içinde bu tartışmalar yaşanırken, Yunanistan'da halk hükümetin tasarruf paketini protesto etmek için sokaklara döküldü.

Son üç yılda Yunanistan'da beş hükümet değişti. Her hükümet halkın karşısına yeni mali politikalar ve tasarruf önlemleriyle çıktı. Ülkedeki sosyal, siyasal ve ekonomik yapı büyük bir değişime uğradı.

Bu süreçte Yunan halkı hakkını aramak için grev ve eylem yolunu seçti.

Dün de hükümetin Troyka'nin istekleri doğrultusunda hazırladığı 11,6 milyar euroluk tasarruf paketini protesto etmek için Yunanistan çapında genel greve gidildi.

Öğretmenler, doktorlar, hastane çalışanları, gümrük memurları, vergi dairesi çalışanları, eczacılar, tüccarlar, kamu iktisadi teşebbüsleri gibi birçok sektördeki işçi ve memurlar 24 saatliğine iş bıraktı. Grev nedeniyle hiçbir resmi kurum çalışmadı. Onbinlerce kişinin katıldığı yürüyüş Omonya Meydanı'nda başladı. Eylemciler parlamento binasına yürüdü.

Polisle eylemciler arasındaki çatışmalar çıktı, bazı göstericiler molotof kokteyli atarak çevredeki dükkan ve araçlara maddi zarar verdi. Polis ise eylemcilere biber gazı ile müdahale etti.

MAKEDONLAR DA KIZGIN

Avrupa'da grevlerin bir başka adresi de Makedonya'ydı.

Hükümet ile sağlğk çalışanları arasında, 1 Temmuz'da yürürlüğe giren hasta sayısına paralel maaş uygulaması nedeniyle başlayan gerginlik büyüyor.

Üsküp Devlet Hastanesi doktorları, maaş zammı ve hasta sayısıyla orantılı maaş uygulamasına son verilmesi talepleriyle eylem yaptı.

Hasta sayısına paralel maaş uygulamasına tepki gösteren doktorlar uygulamanın hizmet kalitesini düşüreceği görüşünde..

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBiber GazıLizbonÖğretmenPolisYunanistanmemurlarvergi
Görüş Bildir