Avrupa'da El Kaide 'Korkusu'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avrupa'da El Kaide 'Korkusu'

Avrupa'da El Kaide 'Korkusu'

Tehdit gerekçesiyle 1 Ağustos'ta ABD'nin bazı elçiliklerini kapatmasından sonra El Kaide'nin Avrupa'da hızlı tren ağlarına saldıracağı ileri sürüldü.

ABD'nin bu ayın başlarında El Kaide tehdidi nedeniyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da bazı diplomatik temsilciliklerini kapatmasından sonra El Kaide korkusu şimdi de Avrupa'da başgösterdi. France 24'ün

Alman Bild gazetesinden aktardığına göre El Kaide Avrupa çapında hızlı tren ağını hedef alacak saldırılar planlıyor.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) El Kaide lideri Ayman El Zevahiri'nin diğer üst düzey liderlerle telefon görüşmelerinden elde ettiği sanılan bilgilerde, örgütün hızlı tren raylarına sabotaj yapabileceği, vagonlara ya da tünellere bomba yerleştirebileceği iddia edildi.

Gazete ayrıca, Almanya’nın söz konusu istihbaratı değerlendirerek hızlı tren hatlarında güvenliği artırdığını, yaklaşık iki haftadır trenlerde sivil polislerin görev yaptığını belirtti.

El Kaide’nin Amerikalı diplomatlara saldırı planladığının öne sürülmesi üzerine, Washington yönetimi özellikle Afrika’daki çok sayıda büyükelçiliğini geçici bir süreliğine kapatma kararı almıştı. ABD elçiliklerinin kapatılmasıyla Yemen'de insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlemiş ve El Kaide militanlarını öldürdüğünü açıklamıştı. Geçen yıl 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde Libya'nın Bingazi kentinde ABD temsilciliğine saldırı düzenlenmiş ve ABD'nin Libya Büyükelçisi ile üç diplomatik görevli hayatını kaybetmişti.

Bu yıl da özellikle cezaevlerine baskın düzenleyerek birçok El Kaide militanını kaçıran örgütün, toparlanıp saldırı yapacağı bilgileri servis edilmeye başlandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir