Avrupa Birliği'nde Tam Entegrasyon Mümkün Mü?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Avrupa Birliği'nde Tam Entegrasyon Mümkün Mü? -Arzu Karaarslan

Avrupa Birliği'nde Tam Entegrasyon Mümkün Mü? -Arzu Karaarslan

Dağ Medya Ekonomi Yazarı-Arzu Karaarslan

Ekonomistlerin büyük bir bölümü Almanya gibi çekirdek ülkelerin Avrupa Birliği’ne karşı duruşunun değiştiğini ifade etmektedirler.

Özellikle Euro Bölgesi’nin çevre ülkelerinin yanı sıra çekirdek ülkelere de ciddi zarar vermesi bu görüşün oluşmasında etkili olmuştur. Avrupa Birliği borç krizi ile mücadele ancak birlik içerisinde bankacılık, mali, ekonomik ve politik entegrasyonu da içine alan ful entegrasyon ve büyüme ile mümkün görülmektedir. Ancak bunu başarmak özellikle de üye ülkeler arasındaki farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda kolay olmayacaktır.

Avrupa Birliği Borç Krizi ve Mali Birlik başlıklı son makalem, AB ülkelerinin Avrupa Mali Kompaktı’nı uygulaması AB Parasal Birliği’ni kurtarmaya yeter mi sorusu ile sona ermişti. Söz konusu soruyu cevaplamak kolay olmamakla birlikte ABD’nin bu konudaki deneyimini incelemek süreçle ilgili fikir vermesi açısından önemlidir.

Hiç şüphe yok ki ABD, 50 üye ülke ile günümüz itibari ile en başarılı parasal birliktir. Şu çok açıktır ki, ABD parasal birliğinin başarısı bütün üyelerin her mali yılda denk bütçeleri olmasının bir sonucu değildir. Gerçek şudur ki, 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde bile Birleşik Devletler’in yıllık bütçelerinin denkliği sağlanamamıştır. ABD’nin başarılı parasal birlik sürdürmesinde bir diğer faktörün ise AB’nin tersine bölgeler arasında farklılıkların az olması olarak görülmektedir. Ancak, bu da doğru değildir nitekim ABD’de bölgeler arasında iş çevirimi (business clycles) koordine değildir. Bu konuda ortaya konan diğer bir görüş ise Birleşik Devletler’deki federal transfer sisteminin göreli olarak başarılı olan devletlerden diğerlerine aktarım yapması olarak belirtilmektedir. Fakat sebep bu da değildir. M. Truman ve Laurence Meyer taarfından HM Treasury için hazırlanan raporda, ABD federal vergi ve yardım sistemi bölge içerisinde sigorta sağlamasına rağmen AB üyesi ülkelerinin vatandaşlarına sağladığı ölçüde değildir. (http://news.bbc.co.uk/2/shared/spl/hi/europe/03/euro/pdf/15.pdf)

Bunun yerine, Truman ve Meyer ABD’nin başarısını; kültürel ve dil farklılığının az olması sonucunda işgücü dolaşımının durgun olduğu bölgelerden hareketli olanlara taşımasında ve risk paylaşımının mümkün olduğu entegre finansal marketlerin varlığına bağlamaktadır. AB hali hazırda bu yapıdan yoksundur.

Ancak, Avrupa Parasal Birliği’ni tamamen yok saymadan önce ABD parasal birliğinin de sürekli stabiliteyi ve sürdürülebilirliği sağlayan mükemmel parasal bir birlik olarak günümüze kadar gelmediğini bilmekte fayda vardır. Günümüzde Avrupa Birliği Parasal Birliği’nde görülen bazı problemler geçmişte ABD’de yaşanmıştır. Özellikle 1841-1842 ve 1873-1884 dönemlerinde birlik içerisindeki bazı üye devletler iflas etmiş ayrıca bu dönemde üye devletler arasında ciddi yapısal farklılıkların yanı sıra kişi başına gelirdeki farklılıklar da söz konusu olmuştur. ABD’de sanayileşmiş ve ekonomisi tarıma dayalı üye devletler arasındaki yapısal farklılıklar özellikle 19 yüzyılda o kadar derin bir şekilde kendini göstermiştir ki Kuzey ve Güney arasında ciddi bir iç savaş yaşanmasına sebep olmuştur. Öyle ki, 20. yüzyılın ilk yarısında gelir farklılıkları o kadar fazla olmuştur ki bazı kuzey devletleri güneydekilerin neredeyse iki katı kadar zenginlik sahibi olmuşlardır. Bütün bunlara rağmen ABD Parasal Birliği devamlılığını sürdürmüştür. Kuvvetle muhtemeldir ki AB Parasal Birliği de hali hazırda yaşanılan problemlerin üstesinden gelecektir.
Kaynak:
http://www.economist.com/blogs/newsbook/2011/08/david-marsh-euros-future# http://wn.com/niallfergusonthefinancialcrisis

http://www.businessinsider.com/niall-ferguson-sovereign-debt-2011-3#-1http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/sep/07/only-full-integration-save-europe

DAĞ MEDYA/ARZU KARAARASLAN

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiSavaştransfervergi
Görüş Bildir