Av. Osman Karahan Halep’te Şehit Düştü!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Av. Osman Karahan Halep’te Şehit Düştü!

Av. Osman Karahan Halep’te Şehit Düştü!

Türkiye'de El Kaide başta olmak üzere bir çok İslami çevrenin hukuki savunmalarını yapan dünyaca tanınmış avukat Osman Karahan Suriye halkına destek amacıyla gittiği Halep'te çarpışarak yaşamını yitirdi. Karahan'ın daha önce Afganistan'da da Taliban saflarında ABD'ye karşı savaştığı biliniyor. CIA siteleri haberi flash olarak verdi.

"İslami camia içinde hukuk mücadelesi veren ve çok sayıdaki davada etkili savunmalar yapmakla tanınan Av. Osman Karahan Suriyeli Müslümanların var olma savaşına destek vermek için gittiği Halep’te şehit düştü.

Türkiye’de Müslümanların yargılandığı pek çok davada, Müslümanların avukatlığını yapan Av. Osman Karahan Suriye’nin Halep şehrinde Baas çetelerine karşı sürdürülen direniş esnasında şehadet şerbetini içti.

Şehadet haberini Ahmet Gündüz isimli silah arkadaşından sonra kardeşi Av. Selahattin Karahan da doğruladı.

Karahan, yaptığı savunmalarda İslam’ın izzetinden ödün vermeyen, etkili ve siyasal bir dil kullanmakla tanınıyordu. Savunmalarında sadece yürürlükte olan kanunları değil, evrensel hukuk ve İslam’ın bahşettiği temel hakları da dikkate alan bir dil kullandığı için, mahkeme salonlarında da İslami mücadele verilebileceğini göstermişti.

Av. Osman Karahan, sadece Suriyeli Müslümanların değil, Irak’tan Afganistan’a kadar pek çok coğrafyada direnen Müslümanların yanında olduğunu ifade etmiş ve bu ülkelerden Türkiye’ye gelen çok sayıdaki muhacir ve mücahidin haklarını da müdafaa etmişti.

İnsan Hukukunu Koruma Derneği (İHADER) başkanlığı da yapan Av. Karahan başta El-Kaide'nin Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen Lui Sakka olmak üzere mağdur edilen birçok Müslümanın avukatlığını yapması nedeniyle medyada hedef gösterilmiş ve polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Suriyeli mücahidlerin onurlu direnişleri etrafında vehimler oluşturulmaya ve karalanmaya çalışıldığı bir dönemde, Türkiye’deki mevki ve titrini bir kenara bırakarak Halep direnişine destek olmak için Suriye’ye giden Osman Karahan arkasında tertemiz bir miras ve güzel bir örneklik bırakarak ahiret yurduna göç etti. Kendisine Rabbimizden rahmet diliyor; yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

Şehidimiz için İstanbul’da gıyabi cenaze kılınacaktır. Cenaze namazının yeri ve tarihi kısa süre içerisinde okuyucularımıza duyurulacaktır. (Haksözhaber)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIrakİstanbulPolisŞehitSuriye
Görüş Bildir