Suriye'deki ABD'li Gazeteci Yaşıyor mu?

 > -

Austin Tice'ın Görüntüleri Yayınlandı

Austin Tice'ın Görüntüleri Yayınlandı

Haber yapmak için Mayıs ayında Suriye’ye giden ve Ağustos’tan beri kendisinden haber alınamayan ABD’li gazeteci Austin Tice’ın hala hayatta olduğunu iddia eden bir video yayınlandı. Ancak görüntülerdeki bazı detaylar, videonun sahte olduğu yönünde tartışmalara neden oldu.

YouTube’da yayınlanan görüntülerde tarih olmaması ve militanların giysilerindeki bazı gariplikler, videoyla ilgili şüpheleri beraberinde getirse de 31 yaşındaki Tice’ın ailesi ve arkadaşları, görüntülerdeki gözü bağlı kişinin Tice gibi göründüğünü söyledi.

“Austin Tice hala hayatta” başlıklı 47 saniyelik videoda, maskeli ve silahlı bir grup kişi Tice olduğu belirtilen erkeği, tekbirler eşliğinde kurak tepelerin arasından sürükleyerek yürütüyor. Tice’ın çevresindekilerden birinin elinde RPG olması dikkat çekiyor.

Daha sonra Tice dizlerinin üzerine çöktürülüyor ve Arapça dua ettiriliyor. Ardından İngilizce “Yüce İsa” diyen Tice, başını eğiyor, kafasını çevresindekilerden birinin koluna dayıyor ve görüntüler sona eriyor.

ŞÜPHE YARATAN GÖRÜNTÜLER

Analistler videonun sahte olduğunu ve cihatçıların videolarındaki genel yapıdan uzak olduğunu belirtti. Videoyu kimsenin üstlenmemesi ve görüntülerin cihatçıların internet siteleri yerine YouTube’a yüklenmesi de şüpheleri güçlendirdi.

Videodaki tekbirlerin senkronize olmaması, Tice olduğu belirtilen kişinin çevresindekilerin Suriyeli isyancılar gibi değil Afganlar gibi giyinmesi ve kıyafetlerin yeni olması da dikkat çekti. Dahası Tice’a Arapça dua ettirilmesi de sıra dışı bir durum.

Haberin Tamamı İçin:

Video footage shows American Journalist Austin Tice still alive مقطع فيديو يظهر الصحفي الأمريكي اوستن تايس على قيد الحياة

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriSuriyeYoutube
Görüş Bildir