Atlas Tarih’te Navarin Faciası

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Atlas Tarih’te Navarin Faciası

Atlas Tarih’te Navarin Faciası

İngiliz, Fransız ve Rus donanmalarının, Mora isyanı nedeniyle Navarin körfezinde bulunan Osmanlı-Mısır donanmalarını gafil avlayarak neredeyse tümüyle yok edişinin ve kaleden top mermisi bile atılmadan çıkıp gidişlerinin hikayesini okuyacaksınız. Atlas Tarih yazarı Oğuz Otay, bu dosya için Navarin’e gitti, 20 Ekim 1827’deki bu büyük deniz muharebesinin yaşandığı bölgeyi ve Navarin kalesini fotoğrafladı. Savaşın tüm safhalarını neredeyse saat saat kaleme aldı.Orhan Koloğlu bu sayıda Osmanlı başkenti İstanbul’un iaşe sorununu tüm yönleriyle ele aldı. Ekmekten ete, içme suyundan yağ ve sebzeye kadar İstanbul nasıl besleniyor, ne yiyor ne içiyordu? Koloğlu’nun yazısı bu sorulara yanıt veriyor.

Bu sayıdaki tarih gezi konusu Atlas ve Atlas Tarih yayın direktörü Murat Köksal’dan geliyor. Murat Köksal, Avrupa’nın müzeler şehri Berlin’e gitti ve tarih meraklılarının “Berlin’de hangi müzelere öncelik vermek gerek?” sorusuna yanıt verecek izlenimler ve fotoğraflarla döndü.

Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, Vietnam Savaşı’nda kimyasal gazın nasıl kullanıldığını ve bugüne kadar süren etkisini anlattı. Tanju Akad, II. Dünya Savaşı’nda Almanların 872 gün kuşatma altında tuttukları Leningrad’ı yazdı. Elçin Macar Yunan derin devletinin karanlık sayfalarından biri olan Lambrakis cinayetini kaleme aldı.

Tanzimat’ın ilanını ve modernleşme sürecini Prof. İlber Ortaylı, gıda tarihimizin önemli parçalarından Sana yağlarının kuruluş öyküsünü Gazanfer İbar, Nazım Hikmet’ten Ferdi Tayfur’a Türkiye’de dublajın ilk günlerini Gökhan Akçura, 1927’deki ilk nüfus sayımını Ertan Ünal, Girit’teki Bektaşi dergahlarını Mehmet Reşat Ata, Sultan IV. Murad devrinde yeniçerilerin Karadeniz’in kuzeyindeki Özi Kalesi’ne gitmeyi reddedişlerinin hikayesini Yaşar Burak Uslu yazdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereİstanbulMısırYunanistan
Görüş Bildir