Atlara Yapılan Bu Mezalime Kim Dur Diyecek?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Atlara Yapılan Bu Mezalime Kim Dur Diyecek?

Atlara Yapılan Bu Mezalime Kim Dur Diyecek?

Eskişehirde büyük bir otelimizin, Dedepark otelinin arkasında, boşluk alanda seyyar nalbantçılar durur. Yine bu civarda müşteri bekleyen, yazın şehir turu atan faytonlar ve bunları çeken atlar bekleşir.

Hayvanlar güneşin altında, hiçbir korunak olmayan yerde dururlar, genelde önlerinde su ve yem de bulunmaz. Her yıl aynı görüntü duyarlı yürekleri üzer, isyan ettirir.

Bu durumla ilgili şikayetler pek çok kez Büyükşehir Belediyesine gönderilmiş, köşe yazılarında dile getirilmiş, gazette haberlerinde konu edilmiştir. Ama hiçbir şekilde bir düzelme olmamıştır ne yazık ki.

Son olarak iki gün önce Eskişehir Hayvanları Koruma Derneğine bir ihbar gelmiş: Bölgedeki nalbantçıya nallanmaya getirilen atın nal çaktırmamak istemesi ve nalbanta çifte atması üzerine atın sahibi, çekiçle hayvanın sırtına ve kafasına vurmuş, nalbant tarafından da atın dudakları kerpetenle tutulup çekilmiş ve tekmelenmiş. İhbarı yapan görgü tanıkları hayvanın sırtında, bacaklarında kanlı yaralar açıldığını görmüş ve cep telefonuyla da gördüklerini resimlemiştir.

EHKD bu ihbar üzerine atı oradan aldırmak, muayene ve tedavi ettirmek istemiş,buna karşın talebine muhatap bulamamış, doğal olarak da insani ve dernek görevini yerine getirememiştir.

Sonuçta Orman Su İşleri İl Müdürlüğüne ulaştırılmak üzere durum Çarşı karakolunda tutanakla tespit ettirilmiştir.

Şimdi EHKD ile birlikte ben de soruyorum: uzun yıllardır bu hayvanlara yapılan mezalime kim dur diyecek? Bu şikayetlerin muhatabı olacak resmi mercii neresidir? Hayvanların güçlerinin üzerinde tur attırıldığı, bunun karşılığında sıcakta korunaksız, ayakta saatlerce susuz, yemsiz bekletildiği pek çok görgü tanığınca da görülen bu durumu, Kültür Kenti ünvanı alan ESKİŞEHİR’e asla yakıştırmadığmızı ve bir an önce o atların gölgelik bir alana kavuşturulmasını, eziyet eden sahiplerinin gerekli cezayı almalarını, yukarıda anlatılan işkenceyi o zavallıya reva gören nalbantın çalışma ruhsatının iptal edilmesini istemekteyiz. Bu yazıyı içime isyanlar duyarak yazarken hiç unutmadığım oldukça eski bir anım yine yeniden gözlerimin önünde canlandı: evimin balkonundan bakıyorum, esmer bir vatandaşın kağıt hurda yüklediği bir araba geçiyor yoldan, araba öylesine yüklü ki, at alabildiğine zorlanmakta ağustos sıcağında yükünü çekerken. Nedense biraz ileride sürücü arabayı durduruyor (sanırım ağır gittiği için), aşağıya inip atın bacaklarına elindeki kalın sopayla acımazsıca vurmaya başlıyor, hırsını almayıp tekme de atıyor, atın ona karşılık verebilme olanağı yok, arabaya bağlı, sadece acıyla başını oradan oraya atıyor. Şaşkınlık içinde ne yapacağımı bilemeden seslenmeye gayret ediyorum ama araç gürültüsünden sesim ulaşmıyor o zalime.

Yazının Devamı...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Eskişehir
Görüş Bildir