Ateizm Derneği'nden Diyanet İşleri Başkanı Hakkında Suç Duyurusu

 > 
5bPAYLAŞIM

Ateizm Derneği, ahirete inancı olmayanların her türlü kötülüğü yapabileceğini söyleyen Diyanet İşler Başkanı Ali Erbaş hakkında, bu sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 23 Ekim'de Ağrı’daki Recep Tayyip Erdoğan Camii’nin açılış töreni sonrası yaptığı açıklamada "Ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir" ifadelerini kullanmıştı.

Detaylar için 👇

'Ahirete İnancı Olmayan İnsandan Her Türlü Kötülük Beklenir' Diyen Ali Erbaş'a Tepkiler - onedio.com
'Ahirete İnancı Olmayan İnsandan Her Türlü Kötülük Beklenir' Diyen Ali Erbaş'a Tepkiler - onedio.com

"Ayrıştırıcı ve sorumsuz açıklamalar..."

Ateizm Derneği, Erbaş'ın sözlerine ilişkin suç duyurusu yaptıklarını belirten şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye Cumhuriyetinin eşit yurttaşları olan inançsızların, böylesine ayrıştırıcı ve sorumsuz açıklamalar nedeniyle toplumsal baskıya ve şiddete maruz kalmaları, can güvenliklerinin tehlikeye girmesi söz konusudur. Bu bağlamda inançsızlara yönelik gerçekleşebilecek saldırıların mesuliyeti, dini farklılıkları kullanarak toplumsal uzlaşmanın önünü kesen ve bu açıklamalar karşısında gerekli girişimlerde bulunmayarak böyle eylemlerin devamlılığını sağlayan yetkililere aittir.

Ateizm Derneği, bu nefret söyleminin hem Anayasa’nın hem de Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine aykırılık teşkil ettiğini göz önünde bulundurarak, Erbaş hakkında laik Türkiye Cumhuriyetinde yaşamakta olan inançsız vatandaşlara alenen hakaret etmek, bu kişiler aleyhinde halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamak suçları çerçevesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur.

Ateizm Derneği olarak, inanca dayalı farklılıkların devlet yetkilileri tarafından körüklenmesini son derece tehlikeli bulduğumuzun bir kez daha altını çiziyor, toplumsal huzurun sağlanması için yetkilileri makamlarının gerektirdiği sorumluluğu göstermeye davet ediyoruz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir