Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Atatürk'ü Sevdiği Türkülerle Yad Etmek İsteyenler İçin 11 Parça

 > 
10bPAYLAŞIM
Atatürk'ü Sevdiği Türkülerle Yad Etmek İsteyenler İçin 11 Parça

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 76’ncı yıldönümünde bir kez daha büyük bir özlem ve saygıyla anıyoruz. Atatürk'ü beyaz leblebi ve rakı ile anmak isteyenler için sevdiği 10 şarkıyı sizler için hazırladık.

1. Vardar Ovası

Makedonya'da bulunan Vardar Nehri “Vardar Ovası” gibi birçok türküye ilham olmuştur. Gostivar'a yakın bir köy olan Vrutok köyünde kaynamaktadır. Gostivar, Üsküp, Köprülü, Gevgeli gibi şehirlerden geçmekte olan Vardar Üsküp şehrini doğu ve batı olarak ikiye ayırır.

2. Manastır Türküsü

Fikriye Hanım' ın Atatürk' e piyano çalarak söylediği bir Aşk Türküsüdür.

3. Bülbülüm Altın Kafeste

Atatürk' ün Doğduğu toprak olan Selanik' e ait bir aşk gurbet Türküsüdür.

4. Yemen Türküsü

Osmanlı Yemen topraklarını ülkesine kattıktan sonra buradaki hükümdarlığını sürdürmek için çok şehit vermiştir. Yemen merkezden uzak olsa da kutsal toprakları elde tutma uğruna bir çok şehit verilmiştir. 

Müslüman toprağı olmasına karşın, Yemen İngilizlerle işbirliğine giderek Osmanlıya karşı savaş açmıştır. Beş cephe de birden çarpışan Osmanlı kuvvetleri Anadolu’dan asker sevki yapmaktadır. Çarpışmalar o kadar, şiddetli olmaktadır ki aileler Yemen’e cepheye giden evlatlarının artık geri dönmeyeceğini bilmektedirler. 

Bir çok aile cepheye gönderdikleri çocuklarından bir daha haber alamamışlardır. Hatta bazı askerler yıllar sonra savaş bitse de bu topraklardan geriye dönememişler, sağ kalabilenler orada yaşamlarını devam ettirmişlerdir. Bu acıyla Yemen Türküsü o devirlerde halkın dilinden düşmemiş etkilerini ve izlerini günümüze kadar bu türküyle taşımıştır.

Makam: Hüseyni 

Usul: Curcuna

5. İzmir'in Kavakları

Ödemiş Çakıcı Efe Ege Bölgesinde halkın dilinde dilden dile efsaneleşen bir kahramanlık türküsüdür.

6. Kırmızı Gülün Alı Var

Savaş zamani askere giden bir genci karısı ve annesi aylar hatta seneler boyunca bekler. Gençten haber yoktur tabii.Anne her aksam tren yoluna gider ve oglunun yolunu gözler sabırla...Günün birinde anne tren garından eve döndügünde yatakta gelinini bir erkekle sevişirken görür KIRMIZI GÜL demetinin yanı başında...Ve tüfeği alıp ikisini de vurur.Yataktaki adam oğludur.

7. Fasl-i Beyoğlu

Hikaye ; https://www.facebook.com/note.php?note_id=127170334733&comments

8. Yanık Ömer

Kurtuluş savaşı yıllarında Mehmetçikler yazmış bu türküyü. Yanık Ömer cesur ve vatanı için canını hiçe sayan bir askerdir. Savaşta yara alması onun için önemli değildir. Çünkü kanının son damlasına kadar vatanı için savaşan Mehmetçik'tir o. Kurtuluş savaşından gazi olarak köyüne döner. Köy bayram havasındadır. Nişanlısına kavuşur. Gururludur fakat hiçbir zaman yaptığı kahramanlıkla övünmez zira kendine göreve sadece vatanı için görevini yapmıştır.

9. Çalın Davulları

Hikaye ; http://www.turkudostlari.net/hikaye.asp?turku=304

10. Çanakkale İçinde

HEPİMİZİN TÜRKÜSÜ

11. Fikrimin İnce Gülü

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eaglequeen

Çalın Davulları kadar dertlendiren var mı yaa

Görüş Bildir