Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Atatürk'ün Mirası Paylaşılamıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Atatürk'ün mirası paylaşılamıyor

Atatürk'ün mirası paylaşılamıyor

İŞ Bankası'nın sermayesinin yüzde 28.9'unu oluşturan Mustafa Kemal'in mirası paylaşılamıyor.

Eski parayla 1.2 katrilyona ulaşan Atatürk'ün TDK ve TTK mirasının nasıl kullanılacağı tartışılırken CHP, "Atatürk'ün kurumu olmaktan çıktıkları iddiasıyla" iki kurumun artık bu mirastan pay almasını istemiyor. Kamu bürokrasisinde bugünlerde, Mustafa Kemal Atatürk'ün, ölümünden kısa bir süre önce yazdığı vasiyetname ile mal varlığını Türk Dil Kurumu (TDK) ile Türk Tarih Kurumu'na (TTK) bırakması sonucu iki kurumun özel bir bankada biriken 1,2 milyar TL (Eski parayla 1.2 katrilyon) civarındaki paranın nasıl değerlendirileceğinin konuşulduğu öğrenildi.

CHP KURUMLARIN PAY ALMASINI İSTEMİYOR

Diğer yandan CHP, "AKP'nin kurumu haline geldiklerini" iddia ettiği, TDK ve TTK'nun, mirastan pay almasını istemiyor. TDK ve TTK'nın bütçesi, Atatürk'ün mirasından karşılanıyor. Söz konusu miras, Türkiye İş Bankası sermayesinin yüzde 28,9'unu oluşturuyor. Atatürk'ün vasiyeti üzerine, CHP'nin, İş Bankası'ndaki paylarına düşen temettü ödemeleri TDK ve TTK'ya eşit bir şekilde paylaştırılıyor. 1938 yılından itibaren gerçekleşen bu ödemeler, bankadaki hesaplarda birikti. Hesaplarda biriken paranın çok büyük bir kısmı, yıllardır ilgili kurumlar tarafından bütçe kanunu nedeniyle kullanılamadı.

KULLANILMAYAN FAİZ GELİRLERİ DUDAK UÇUKLATTI

Kullanılmayan bu paraların faiz gelirleri de bankadaki hesaba eklendi. Kamu bürokrasisinin, kısa bir süre önce, bu paraların kurumların amaçları doğrultusunda harcanması gerektiğine karar verdiği öğrenilirken, yüklü meblağlarla ne tür faaliyetlerin yapılabileceğinin düşünüldüğü belirtildi. Bu kapsamda, 2012 yılının sonuna doğru, Kamu Haznedarlığı Genel Tebliğ hükümleri gereğince, özel bankada tutulan yaklaşık 1,2 Milyar TL'nin kamu bankalarına aktarılmasının, ilk etapta yapılan işlem olduğu ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk Partisiİş Bankası
Görüş Bildir