Atatürk'ün Çok Özel Fotoğrafları Satışta

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Atatürk'ün Çok Özel Fotoğrafları Satışta

Atatürk'ün Çok Özel Fotoğrafları Satışta

Türkiye'nin en eski yayınevi olan Librairie de Pera'nın düzenlediği 72. müzayedede birbirinden eserler, nadir kitaplar, resimler, fotoğraflar ve özel arşivler satışa sunulacak. Bugün düzenlenecek müzayedede Atatürk'ün çok özel fotoğrafları ve Osmanlı Türkçesi'yle basılan ilk İncil de satışa sunulacak.

Müzayadede yer alan Atatürk fotoğrafları 1930 tarihli. Fotoğrafların hikayesi ise şöyle: AtatürkYalova'da köşke gittiğinde orada çalışanlar yandaki çınar ağacının dalının köşkünün çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini söyleyerek çınarın köşke uzanan dalını kesmek için izin istediler. Atatürk ise çınar ağacının dalının kesilmesi yerine binanın tramvay rayları üzerinde birkaç metre ileriye alınmasını emretti. İşte müzayadede 1500 lira açılış fiyatıyla satışa sunulacak 7 fotoğraf Yalova'daki Yürüyen Köşk'ün hikayesini belgeliyor.

Türkiye'nin ilk yayınevi olan Librairie de Pera, bugün meraklılarını yakından ilgilendiren özel bir müzayede düzenliyor. Müzayedede birbirinden değerli el yazmaları, nadir bulunan eserler, kitaplar, resim koleksiyonları ve ilk kez yayınlanan orijinal fotoğraflar satışa sunulacak. 1920'lerde Adolp Plathner tarafından kurulan Librairie de Pera'nın sahibi Uğur Güracar, müzayede öncesi HABERTÜRK'ün sorularını yanıtladı. Yayınevi olarak 72'nci müzayedeye imza atacaklarını söyleyen Güracar, ''Müzayadede 1059 başlık altında 1300'e yakın parça satışa sunulacak. 2013'ün bu ilk müzayedesinde birçok değerli, nadir ve ilginç eseri, koleksiyoncuların, kitap meraklılarının, sanatseverlerin, arşivcilerin, araştırmacıların ve her türlü meraklının beğenisine sunacağız'' dedi.

Müzayadede Atatürk'ün bilinmeyen fotoğrafları da satışa sunulacak. Özellikle Atatürk'ün çevre duyarlılığını belgeleyen çok özel 7 fotoğrafın müzayedede büyük ilgi çekmesi bekleniyor.

Yalova'daki ünlü Yürüyen Köşk'ün hikayesini belgeleyen ve 1500 lira açılış fiyatıyla satışa sunulacak 7 orijinal fotoğrafın hikayesi şöyle: AtatürkYalovaAtatürkYalova'daki köşke gittiğinde çalışanlar köşkün yanındaki çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini söyleyip, çınarın köşke uzanan dalını kesmek için izin istediler. Atatürk ise çınar ağacının dalının kesilmesi yerine binanın tramvay rayları üzerinde birkaç metre ileriye alınmasını emretti. İşte müzayadede satışa sunulacak 7 fotoğraf Yalova'daki Yürüyen Köşk'ün hikayesini belgeliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kitap
Görüş Bildir