İzmir'de 200 Binden Fazla Kişi Yürüdü

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Atatürk Anıtı'na Çelenk Koyma Yasağı!

Atatürk Anıtı'na Çelenk Koyma Yasağı!

İzmir'de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen törenlerde Atatürk Anıtı'na çelenk koymak isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği Konak Şubesi yöneticisi Şafak Acar'a izin verilmedi.

Bugün saat 13.00'te Alsancak'taki Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önünde, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında çelenk koyma töreni düzenlendi. İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Ordusu Komutanlığı adına anıta çelenk konuldu.

Anıta çelenk koymak isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği Konak Şubesi yöneticisi Şafak Acar'a ise engel olundu. Acar, görevliler tarafından anıttan uzaklaştırıldı.

TÜM ETKİNLİKLERE İZİN VERİLDİ

Vali Kıraç, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından anıt şeref defterini imzaladı. Törenlere katılanların da bayramını kutlayan Vali Kıraç, Cumhuriyet Bayramı'nı coşkuyla kutlamak için gerekli hazırlıkların yapıldığını dile getirdi. Kutlamalar kapsamında kendilerinden talep edilen bütün etkinliklere izin verdiklerini ifade eden Kıraç, “Şu andan itibaren sivil toplum kuruluşları ve şahıslar, Atatürk Anıtı'na çelenk koyabilir, program yapabilir, etkinliklerini sergileyebilirler. Bilgilerinize sunuyorum” dedi.

ANTALYA'DA PROTOKOL GERGİNLİĞİ!

Antalya’da Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen çelenk koyma törenine protokol dışında kimsenin katılmasına izin verilmezken, çok sayıda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve sivil toplum örgütü üyesinin bariyerleri kırıp alana girmesi üzerine gerginlik yaşandı.

Haberin Tamamı İçin:

İzmir'de 200 Binden Fazla Kişi Yürüdü

İzmir'de 200 Binden Fazla Kişi Yürüdü

Cumhuriyet Meydanı'nda saat 10.30'da başlayıp, 12.30'da sona eren resmi törenlerin ardından önce CHP'liler aynı yerde saat 14.00'te yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla bir alternatif kutlama yaptı, anıta çelenk bırakıldı.

Buradaki topluluk daha sonra Gündoğdu Meydanı'na doğru yola çıktı. Cumhuriyet kutlamalarına alternatif olarak çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile sosyal paylaşım sitelerinden yapılan çağrılarla örgütlenen İzmirliler da aynı saatlerde, ellerine Türk bayraklarıyla Alsancak'taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanmaya başladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaCumhuriyet BayramıCumhuriyet Halk Partisiİstiklal Marşıİzmir
Görüş Bildir