Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Atalay: ‘Abdullah Gül Teklifimizi Kabul Etmedi’

Anasayfa > Gündem

Gündeme dair açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Abdullah Gül'e adaylık için teklif götürdüklerini ancak Abdullah Gül'ün bu teklifi kabul etmediğini söyledi.

AK Parti'nin seçim kampanyasını yürüten başındaki isim Beşir Atalay, Abdullah Gül ile ilgili; 'Küskünlük yok, aday olmak istemedi. Bunu burada ilk kez açıklayayım, Abdullah Bey’e adaylık teklifini ben götürdüm. Başbakan’ımız Davutoğlu bana “Abdullah Bey’le görüş, tekrar aday olmak isterse başımızın üstünde yeri var” dedi. Ayrıca listeler hazırlanırken katkısı olup olmayacağını da sormamı istedi. Bu mesajları kendisine götürdüm. Abdullah Bey her iki teklif için de teşekkür etti ama reddetti ve dışarıda kalmak istedi' dedi.

HaberTürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtlayan Beşir Atalay'ın açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

Bu süreçte Cumhurbaşkanı’mızın direkt etkisi olması mümkün değil, kendisi tarafsız bir konumda. Ama tabii ki Başbakan’ımızla sürekli iletişim halindeler. Aralarında istişare etmiş olabilirler.

Tamamen akraba ilişkisinden, başka bir nedeni yok. “Parti içinde 3. dereceye kadar akrabalığı olanlar aday gösterilmeyecek” şeklinde karar aldık. 

  • Gökçek-Arınç polemiği yaşanmasaydı sonuç farklı olur muydu? 

Hiç ilgisi yok. 

  • Melih Gökçek’in Bülent Arınç’a yönelik sözlerini nasıl karşıladınız? 

Çok yanlış buluyorum. Bir belediye başkanı olarak, Başbakan Yardımcımıza böyle şeyler söylemesi yanlıştı.

  • Cumhurbaşkanı’nın çözüm süreciyle ilgili çıkışları karşısında Bülent Arınç’ın ‘Hükümetimizi ve kendisini yıpratabilir’ yorumunu nasıl karşıladınız? 

Bu konuda tartışmaya girmem. Partimizin belirlemiş olduğu bir stil vardır. Bakanlar Kurulu’nda ve Merkez Yürütme Kurulu’nda her şeyi konuşuruz. Orada en çok itiraz edenlerden biri de benim. Orada karşı koyarım, ama dışarıda az konuşurum. Böyle şeylerin basın önünde konuşulmasını doğru bulmuyorum.

  • Erdoğan’ın, İzleme Heyeti ve Dolmabahçe buluşmasıyla ilgili çıkışları sizi şaşırttı mı? 

Bu konuda bir iletişimsizlik olmuş olabilir. Şu an çözüm süreciyle ilgili görüşmelerin içinde değilim ama Cumhurbaşkanı’mızın görüş beyan etmesini normal görüyorum, çünkü bu bir devlet meselesi. Tayyip Bey emek verdiği bir konuda görüş beyan ediyorsa, bunu ani tepki olarak değerlendirmemek lazım.

  • Abdullah Gül neden aday olmadı? Bir küskünlük mü var?

Küskünlük yok, aday olmak istemedi. Bunu burada ilk kez açıklayayım, Abdullah Bey’e adaylık teklifini ben götürdüm. Başbakan’ımız Davutoğlu bana “Abdullah Bey’le görüş, tekrar aday olmak isterse başımızın üstünde yeri var” dedi. Ayrıca listeler hazırlanırken katkısı olup olmayacağını da sormamı istedi. Bu mesajları kendisine götürdüm. Abdullah Bey her iki teklif için de teşekkür etti ama reddetti ve dışarıda kalmak istedi. 

  • Dışarıda kalmak istemesini nasıl karşılıyorsunuz? Ona karşı biraz vefasızlık yapılmadı mı? 

Vefasızlık olarak nitelemeyelim ama Abdullah Gül’e karşı partimizin ve hükümetimizin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir. 

  • Bu hassasiyet eksik kalmış olabilir mi? 

Doğrusu, çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ama Abdullah Bey bizim için önemli bir profil. Çok emeği var. Nadir yetişen insanlardan biri, kıymetini bilmek lazım. Şimdiki durumu, biraz da hayatın getirisi... Partimizin yeni genel başkanının kim olacağı konusunda tartışmalar yaşandı, o zaman görüşlerimizi söyledik. İstişareler sonunda bir karar verildi ve şimdi yeni bir süreçteyiz. Görevimiz bu süreci iyi yönetmek. 

  • Gelecekte siyasete dönebileceği konusunda bir işaret alıyor musunuz? 

Türkiye siyasetine katkısı olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten bir vakıf kurdular ve think-thank gibi çalışacaklar. Oraya kendisinin siyasi görüşleri yansır. 

  • Gül’ün yeni bir parti kurma ihtimali var mı? 

Asla öyle bir şey olmaz. Abdullah Bey’de tam bir dava ahlakı vardır. Partiyi zayıflatacak bir davranış içinde olmaz.

Kübra Par, HaberTürk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Hasan Şişman

ADAMA CB LIGINDA RESMEN NOTERLIK YAPTIRDINZ. ADAM GELENI ONAYLAMAKTAN BASKA BIRSEY YAPAMADIKİ. NE BIR ACILISTA TAYYIP ERDOGAN GIBI KONUSTU NEDE BAKANLAR KURU... Devamını Gör