Ata'nın Manevi Kızı Son Yolculuğuna Uğurlandı

 > -

Ata'nın Kızı Trafik Kazasında Yaşamını Yitirdi

Ata'nın Kızı Trafik Kazasında Yaşamını Yitirdi

Ata'nın manevi kızı Ülkü Adatepe TEM otoyolunun Sakarya Akyazı mevkiinde geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Ülkü Adatepe kimdir ?

27 Kasım 1932'de doğdu. Atatürk’ün en küçük manevi kızı. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır.

Zübeyde Hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey’in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı.

Haberin Tamamı İçin:

Ülkü Adatepe'nin oğlundan çarpıcı açıklama!

Ülkü Adatepe'nin oğlundan çarpıcı açıklama!

Trafik kazasında hayatını kaybeden Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin cenazesi İstanbul'a getirildi. Adatepe, yarın (Cuma) Teşvikiye Camii'nde ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından Ulus Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Adatepe'nin ABD'den gelen ve taziyeleri Şişli'deki evinde kabul eden oğlu Ahmet Doğançay, "Annem nasıl öldü hala inanamıyorum" dedi.

CENAZESİ İSTANBUL'A GETİRİLDİ

Sakarya'nın Akyazı İlçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin cenazesi, Şişli Belediyesi'ne ait bir ambulansla Akyazı Devlet Hastanesi'nden alınarak İstanbul'a getirildi. Adatepe'nin cenazesini ve özel eşyalarını Ülkülerimizi Yaşatma Derneği (Ülkü-Der) Genel Sekreteri Murat Erdoğan teslim aldı. Cenazeyi getiren ambulansa polis ekipleri eşlik etti. Öğle saatlerinde İstanbul'a getirilen Adatepe'nin cenazesi, oğlu Ahmet Doğançay ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün omuzlarında Zincirlikuyu Mezarlığı gasilhanesine konuldu.

100 YAŞINA KADAR YAŞARDI

ABD'den gelen ve Adatepe'nin Şişli'deki evinde taziyeleri kabul eden oğlu Ahmet Doğançay, annesinin ilerlemiş yaşına rağmen çok sağlıklı bir insan olduğunu belirterek, kazayla ilgili makam şoförünü suçladı. Doğançay, "Annem çok sağlıklı bir insandı. En az 100 yaşına kadar yaşayabilecek durumdaydı. Son 30 yılda tüm Türkiye'yi dolaştı. Ne tansiyonu vardı ne başka bir şeyi. Böyle bir kaza olacak şey değil. Dört şeritli bir yolda takla atıyor. Ya aşırı sürat var. Ya da uyuma falan var. Kadının bir kere kolu kırılmış. Bu durumda yavaş gitmek lazım. Çok büyük bir üzüntü içerisindeyiz. 18 yaşında kız ölmüş gibi geliyor bana" dedi.

ATATÜRKÇÜ TELEVİZYON

Annesinin en büyük vasiyetinin Atatürk'ün ilkelerini yaşatmak, Atatürk'ün kim olduğunu doğru anlatmak olduğunu söyleyen Doğançay, Uygar TV adlı bir televizyon kurmaya hazırlandıklarını ve Atatürkçü yayın yapacak televizyon kanalı için annesinin de kendisine destek verdiğini söyledi.

Ülkü Adatepe'nin ABD'de yaşayan diğer oğlu Ali Doğançay'ın cenaze için yola çıktığı öğrenildi.

SARIGÜL'DEN CENAZE TÖRENİNE DAVET

Aileye taziyeye ziyaretinde bulunan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, üzüntüsünü dile getirerek, "Bütün yurttaşlarımızı Teşvikiye Camii'ne bekliyoruz. Çünkü Ülkü anne herkesin annesiydi. Atatürk'ün manevi evladı, herkesin evladıydı. Bütün yurttaşlarımızı onu son uğurlama törenine bekliyoruz" dedi.

EŞİ DE İSTANBUL'DA TEDAVİ ALTINA ALINDI

Öte yandan Ülkü Adatepe'nin kaza sırasında yanında olan ve yaralanan eşi Emin Öke Adatepe de İstanbul'a sevkedildi. Sol bacağındaki kırığa Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde müdahale edilen Emin Öke Adatepe, operasyonun ardından özel ambulansla Şişli Florance Nightingale Hastanesi'ne nakledildi. Adatepe'yi CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç uğurladı.

AŞIRI SÜRAT VE DALGINLIK

Sakarya Valisi Mustafa Büyük, kazayla ilgili yaptığı açıklamada, savcılığın soruşturma ve inceleme başlattığını belirterek, kazanın olduğu bölgede bir yol çalışması veya yol daralması olmadığını söyledi. Vali Büyük, "Kazadan kısa bir süre önce bir dinlenme tesisinde mola verilmiş. Ülkü hanım orada cep telefonunu unutmuş. Yolda farkına varmışlar. Bu dinlenme tesisi ile unutulan telefon konusunda diğer telefonlarla irtibat sağlanmaya çalışılmış. Kazanın oluş şekline bakıldığında ise aşırı sürat ve dalgınlık olarak görülüyor" dedi.

GÜNAY'DAN TAZİYE MESAJI

Adatepe'nin vefatı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Ülkü hanımefendi büyük Atatürk'ün manevi kızı olarak Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarının unutulmaz bir simgesi olmuştur. Atatürk'ün yakın ilgi ve sevgisiyle büyüyen Adatepe, modernleşen Türkiye'nin de yakın tanıklarından biri olarak toplumsal hafızamızda önemli bir yere sahiptir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yaralı eşi Emin Öke Adatepe'ye acil şifalar, kederli ailesi ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Ülkü Adatepe son yolculuğuna uğurlandı

Ülkü Adatepe son yolculuğuna uğurlandı

Cenaze namazında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da saf tuttu.

Teşvikiye Camii'ndeki cenaze törenine Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra bazı CHP'liler, Adatepe'nin yakınları ve sevenleri katıldı. 'nin Türk bayrağına sarılı tabutu camiye getirildikten sonra, cenazeye katılanlar göz yaşlarına hakim olamadı. Bazılarının ise Adatepe'nin naaşının yanına gelerek dua ettikleri gözlendi. İkindi namazının ardından Mustafa Kemal'in manevi kızının cenaze namazı kılındı. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler namazda saf tuttu. Dua edilmesinin ardından Adatepe'nin naaşı omuzlara alınarak cenaze aracına götürüldü. Adatepe daha sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

OĞULLARI VASİYETİ YERİNE GETİRECEK

Adatepe'nin oğlu Ali Kemal Doğançay, Amerika'da yaşadığını ve annesinin vefat haberini Türk televizyonlarından öğrenen arkadaşlarından duyduğunu belirterek, olayı duyunca şok yaşadığını söyledi.

İki gündür uyku uyumadığını dile getiren Doğançay, annesiyle en son birkaç gün önce konuştuğunu kaydetti.

Annesinin her yıl kasım ayında Amerika'ya yanına geldiğini ve aynı güne denk geldiği için orada doğum günlerini beraber kutladıklarını anlatan Doğançay, ''Telefon konuşmamızda bana bilet alacağını ve kasım ayında geleceğini söylemişti. Bu yaşanan kaza olacak şey değil. Acısı çok büyük. Allah kalanlara uzun ömür versin'' dedi.

Ülkü Adatepe'nin küçük oğlu Ahmet Kemal Doğançay ise kendisinin de uzun yıllar Amerika'da kaldıktan sonra son 15 yıldır Türkiye'de bulunduğunu ve annesiyle birlikte yaşadığını dile getirerek, İstanbul'da annesiyle Atatürk ile ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Ahmet Kemal Doğançay, annesinin kendilerine anlattığı Atatürk ile ilgili anılarını herkese duyurmak amacıyla bir televizyon kanalı kurma çalışması içinde olduklarını ifade ederek, Fenerbahçe'de açılacak Uygar TV'yi kurma çalışmalarını daha da hızlandıracaklarını ve bu kanal sayesinde Atatürk'ü Türkiye'nin her yerine anlatabileceklerini aktardı.

Annesinin bu konuda kendisine daima destek verdiğini de dile getiren Doğançay, ''Kazayı duyunca çok şaşırdık, çok üzüldük. Yalnız kaldık ama bundan sonra tüm yurttaşlarımızla, Atatürk'ün çocukları ile hep beraber çalışacağız'' diye konuştu.

"BU İNSANI TAŞIRKEN KIYMETİNİ BİLECEKSİN"

Ahmet Kemal Doğançay, annesinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili olarak da kendisinin Amerika'da yarış kariyeri olduğunu ve çeşitli yarışlara katıldığını anlattı. Doğançay, hangi süratte ne tür kazalar olacağının belli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Düz yolda, o hava şartlarında o kazanın o şekilde olması normal değil. Ya şoför uyumuştur ya da aşırı sürat vardır. Annemin kolu kırıktı, tedavisi yapılmıştı. Hasta bir kadın taşıyorsun, Türkiye'nin büyük bir değerini taşıyorsun. Bu insanı taşırken değerini bileceksin. Bu çok önemli bir mesuliyettir. Yavaş gidilmesi, dikkat edilmesi gerekirdi. Şoförün hatalı olup olmadığına bilirkişi karar verecek ama böyle bir sürat olmamalıydı. Eğer ortada bir şey yokken araç kendi devrilmişse her şey apaçık ortadadır.''

Doğançay, aracı kullanan şoförden şikayetçi olup olmayacaklarının sorulması üzerine de buna daha sonra karar vereceklerini, şu an acılarını yaşadıklarını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriCumhuriyet Halk PartisiErtuğrul GünayFenerbahçeİstanbulKemal KılıçdaroğluPolisSakarya
Görüş Bildir