Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Astsubaylardan Genelkurmay'a Tepki: Güzin Ablalık Yapıyorlar

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Astsubaylardan Genelkurmay'a Tepki: Güzin Ablalık Yapıyorlar

Genelkurmay'ın 1 Nisan'da duyurduğu 'kuvvet astsubaylığı' sistemine astsubaylardan büyük tepki var. Radikal'e konuşan Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Ahmet Keser, düzenlemeyi, "Güzin Abla çıkışı" olarak niteliyor.

Önceki gün Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde bir bildiri yayınlandı. Bildiriye göre astsubayların sorunlarına çözüm getiriliyor ve şöyle deniliyordu: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli astsubayların mesleki ve sosyal sorunlarının en kısa zamanda Komuta Katı’na iletilmesi ve çözüm yolu bulunması maksadıyla; Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Kıdemli Astsubaylığı kadroları ihdas edilmiş, görevlendirme yapılmış ve uygulamaya geçilmiştir.”

Ancak Genelkurmay’ın bu bildirisine en büyük tepki yine astsubay kesiminden geldi. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Başkanı Ahmet Keser, Radikal’e yaptığı açıklamada öncelikle bu sistemin geçen mayıs ayında uygulamaya girdiğini ifade etti. Genelkurmay’ın 11 ay sonra böyle açıklama yapmasını manidar bulduklarını belirten Keser şöyle konuştu: “Zaten sistem Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde 10 yıldır uygulanıyordu. Sözde hem birliklerdeki hem idari konulardaki sorularını izleyip iletiyorlardı. 10 yıldan sonra geçen yıl Genelkurmay Başkanlığı diğer iki kuvvette ‘siz de sistem açın’ dedi. Onlar da kendi biriminde açtı. Yani 11 aydır tıpkı on yıldır Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapılan gibi astsubaylar birliklere gelip gidiyor; raporluyor ve komutanlara arz ediyorlar. Ancak bunlardan hiçbiri sorunlarımıza çare olmuyor”

Keser, ‘kuvvet astsubaylığı’ sisteminin işe yaramadığı görüşünde: “Bu personelin çalışması çözüm olsaydı son 3 ayda 9 astsubay intihar etmezdi. Ne özlük haklarımızda ne askeri kanunlarda ne de uygulamalarda hiçbir değişiklik olmadı. Aksine mobbing arttı, disiplin kanunu ile eskisinden daha hukuksuz uygulamalar başladı.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İntiharSahil GüvenlikTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir